Čaká vás trhanie zuba? Dáme vám 6 rád, ako zvládnuť hojenie bez komplikácií

15. januára 2018
Autor: Tomáš Olšiak, Viktória Mirvajová
Foto: Shutterstock, CURAPROX

Následky trhania zuba môžu byť ešte nepríjemnejšie, ak starostlivosť o postihnuté miesto zanedbáte. Vďaka našim pomocníkom a správnej starostlivosti sa vám to nestane a hojenie prebehne hladko.

Marián Veselský je predajcom CURAPROX Smile Shopu na Stomatologickej klinike na Heydukovej ulici v Bratislave. S pacientmi, ktorých čaká stomatologický chirurgický zákrok alebo sa z neho práve vracajú má mnoho skúseností.  Mariána sme sa opýtali, čo robiť ak váš čaká trhanie zuba, a na čo nezabúdať po zákroku, aby ste predišli zápalu a urýchlili hojenie.

1. Na trhanie s dôkladne čistými zubami

„Človek je väčšinou dopredu objednaný na extrakciu, teda trhanie. Predtým by si mal dôkladne vyčistiť zuby, vhodné je aj použiť ústnu vodu Curasept ADS 220 tesne pred zákrokom. Zabráni zápalu, ktorý by mohol pri extrakcii vzniknúť a pomáha aj predísť rozšíreniu zápalu,“ hovorí Marián.

Pod dôkladným vyčistením zubov má odborník na mysli použitie klasickej kefky, medzizubnej kefky, prípadne jednozväzkovej kefky na dôkladné dočistenie: „Jednozväzkovou kefkou odstránite povlak. Pri extrakcii je obzvlášť dôležité, aby prostredie bolo bez bakteriálneho povlaku.

Trhanie zuba môže komplikovať aj zápal ďasna. Zapálené ďasná sú plné baktérií, ktoré si veľmi ľahko nájdu cestu do rany po extrakcii. Aby ste tomu predišli, odporúča sa medzizubnú kefku namočiť do protizápalového gélu ADS 350 a takto vyčistiť medzizubné priestory. Ďasnám poskytnete rýchlu a účinnú liečbu zápalu a tiež predídete tomu, aby sa baktérie dostali na miesto trhania.

2. Citlivé miesto vyčistite jemnou kefkou

Dôležitá fáza nastáva po tom, čo ste si už svoje odtrpeli v zubárskom kresle. „Po zákroku sa na mieste vytrhnutého zuba začne tvoriť film, krvná zrazenina a miesto sa začne hojiť. Obdobie hojenia trvá asi dva týždne a je dobré si miesto v okolí rany čistiť jemnou kefkou, najlepšie chirurgickou. Kefka CS Surgical mega soft je na otvorené rany úplne najvhodnejšia, a to po akomkoľvek chirurgickom zákroku,“ hovorí Marián Veselský.

Špeciálnu kefku používajte iba na čistenie miesta, odkiaľ bol zub vytrhnutý. Čistenie by malo byť mechanické, teda bez pasty. Kefka je naozaj príliš jemná a na celkové čistenie nestačí, preto na zvyšok zubov použite klasickú kefku.

3. Ľadovým obkladom zastavíte krvácanie

Pár hodín po zákroku je vhodné prikladať na miesto ľad. „Ľad by mal byť však zabalený v textílii. Má anestetický účinok a tiež sťahuje cievy, tým pádom znižuje opuch. Po ustúpení prvotného opuchu (približne po 24 hodinách) by sme mali s prikladaním ľadu prestať, lebo môže mať opačný účinok a zabraňovať hojeniu,“ odporúča Marián.

4. Po 12 hodinách začnite s jemným vyplachovaním

Šíreniu baktérií a infikovaniu rany zabráni roztok Curaspet ADS 220. „Vyplachovať môžete po 12 hodinách, nie hneď, aby sa nenarušila krvná zrazenina dôležitá pre hojenie. Vyplachujte iba jemne, nie silným tlakom, aby sa nenarušila krvná zrazenina, ktorá je pre hojenie dôležitá,“ hovorí odborník.

CURAPROX ponúka viacero druhov roztokov. Podľa predajcu Smile Shopu v stomatologickej klinike je najúčinejší Curasept ADS 220 Implant. „Obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá pomáha regenerácii tkanív,” objasňuje. „Podobne účinná je aj klasická ústna voda ADS 220. Žiadny z roztokov neobsahuje alkohol ani mentolové silice, takže neštípe. Nemá príliš atraktívnu chuť, ale účinok stojí za to,“ dodáva Marián.

5. Vyhýbajte sa tuhej strave

Počas hojenia miesta, z ktorého vám zub vytrhli, by ste mali uprednostniť jedlá, ktoré nemusíte hrýzť. „Odporúča sa kašovitá strava. Keď sa väčšie kusy potravy dostanú do rany, tak sa môže skôr zapáliť. Dva týždne je preto lepšie jesť kašovitú stravu,“ hovorí.

6. Pri neznesiteľnej bolesti siahnite po liekoch

V ideálnom prípade kombinácia ústnej vody a ľadových obkladov stačí na zamedzenie výraznejšej bolesti. V prípade, že je po zákroku bolesť naozaj neznesiteľná, siahnite po liekoch proti bolesti. Nezabudnite však pri ich užívaní dodržiavať pokyny na príbalovom letáku či od lekára. Dávajte si pozor najmä na to, aby ste neprekročili odporúčanú dávku.

A prečo je takáto starostlivosť dôležitá? „Ak sa o ranu nestaráte, miesto nečistíte a neredukujete baktérie, tak sa rany veľmi ľahko zapália. Potom sa skomplikuje hojenie a môže trvať zbytočne dlho,“ uzatvára Marián Veselský.

Mariána Veselského nájdete v CURAPROX Smile Shope na stomatologickej klinike na Heydukovej v Bratislave. Zoznam všetkých CURAPROX Smile Shopov s predajcami ochotnými poradiť a pomôcť, nájdete na tomto odkaze.