Krásne námestie, najväčší kostol na Slovensku alebo spievajúca fontána. Každý, kto navštívil Košice, absolvoval tieto povinné jazdy. Tri ženy s rôznymi záujmami, ktoré nepoznajú mesto ako turistky, ale v ňom roky žijú, nám porozprávali o miestach metropoly východu, bez ktorých by si ony svoje mesto nedokázali predstaviť.

Mirka Gromovská: Bylinky z kráľovského záhradníctva, ryba s tradíciou či polievka v kornútiku

Mirka Gromovská žije spolu so snúbencom v byte na košickom sídlisku, miluje prírodu a má ozajstnú záhradkársku mániu. „Bylinky, rastlinky a izbové rastliny vyhľadávam všade, od lesa až po supermarkety. Bylinky v obchodných reťazcoch sa neoplatí nakupovať. Vydržia veľmi krátko, pôda je zvyčajne napadnutá škodcami a je pravdepodobné, že sú ošetrené pochybným postrekom,” hovorí Mirka.

„Vždy som chcela mať vlastnú balkónovú záhradku a čerstvé bylinky poruke. V Košiciach som objavila miesto, kde svoju závislosť môžem uspokojiť. Záhradníctvo Royal Garden v Barci ma ohúrilo svojou veľkosťou a rozmanitosťou rastlín. Medzi ich sortiment patria rôzne druhy drevín, trvaliek, vodných rastlín, ovocných rastlín, byliniek, ako aj prípravky a pomôcky na ochranu a zveľaďovanie záhradky. Dá sa tu dosť dlho túlať a relaxovať. K pozitívnemu pocitu z nakupovania prispievajú vo veľkej miere aj skvelé panie predavačky, ktoré vždy odborne a ochotne poradia,” opisuje.

Každý obyvateľ mesta má svoj recept na reset hlavy, pre Mirku je to beh. „Behať sa dá všade, hocikedy a je to zadarmo. Najradšej behám v prírode, ale zároveň som náročná na rovný povrch. Priznávam, možno som skôr lenivá vyhýbať sa koreňom, kameňom a iným prírodným útvarom. Preto som si obľúbila lesopark na Furči. Asfaltová rovná cestička a navôkol lesík. Čo viac si môžem priať?” opisuje obľúbené miesto Mirka. Ak by vám beh nestačil, môžete si v parku zacvičiť na vonkajších fitness strojoch.

V Košiciach vznikla nedávno originálna prevádzka s názvom Soup Culture, ktorú Mirka ako milovníčka polievok veľmi ocenila. „Polievku musím mať vždy. Preto som šťastná, že v Košiciach na Hviezdoslavovej 4 sa objavilo miesto, kde je polievka svätá. Pravidelne si tu môžem pochutiť na rôznych druhoch krémových polievok v jedlom kornútiku. Pokladám to za skvelý nápad a zdravú alternatívu rýchleho občerstvenia,” vysvetľuje.

Aj keď Mirka nepatrí k ľuďom, ktorí sa často stravujú v reštauráciách, aj ona má v Košiciach svoju obľúbenú. Reštauráciu Pán Ryba na Mlynskej 13 si zamilovala hneď počas prvej návštevy. „Nie je to len gastronomický zážitok, ale aj dizajnový. Celý podnik je premyslený do každého detailu a chvíľami mám pocit, že aj v Košiciach je more. Modely starých lodí, laná, rybie trofeje a úžasná hudba dotvárajú dovolenkovú atmosféru. Všade nájdete zaujímavé príbehy a myšlienky, ktoré sa týkajú pána Rybu. On, samozrejme, reálne v Košiciach existuje,” smeje sa Mirka.

Baška Šullová: Na slovenské potraviny k Dobrému farmárovi, na netradičnú kávu do Halmi space

Košičanka Baška pracuje v miestnom Fotolabe, v meste žije, nakupuje aj trávi voľný čas, preto je jej zoznam obľúbených miest bohatý a rôznorodý. „Na nákupoch netrávim veľa času, no snažím sa odchytávať mliečny expres a kupujem domáce vajíčka, prípadne sezónnu zeleninu z trhu na Dominikánskom námestí,” hovorí Baška. Zároveň však ponúkla niekoľko tipov na obchodíky, v ktorých nakúpite domáce či zdravé potraviny.

Poctivý farmár síce nie je priamo v centre, ponúka však príjemnú zmenu oproti veľkým reťazcom, a to najmä svojím sortimentom od mliečnych, mäsových, pekárenských výrobkov až po oleje rôznych druhov,” opisuje obľúbený obchod.

V podobnom duchu sa nesú aj Fajne potraviny. „Ako napovedá samotný názov, obchod ponúka naozaj veľa fajných vecí. V týchto potravinách nájdete dobrý alkohol, pivo z malých pivovarov, limonády, množstvo vegetariánskych a vegánskych produktov a pri pečive si môžete objednať aj kávu so sebou. Fajne potraviny sú príkladom, že aj potraviny fungujúce dlhé roky majú stále čo ponúknuť,” hovorí Baška.

Aj vegáni majú v Košiciach obchody, v ktorých nájdu ťažšie dostupné produkty. „Neďaleko centra mesta môžete naraziť na košickú pobočku Vegany, ktorú som si obľúbila hlavne vďaka ponuke biokozmetiky. V podobnom duchu sa nesie aj Baylee market na košickom sídlisku Terasa, kde vám okrem prírodnej kozmetiky a biopotravín ponúknu aj raw koláčiky a výborné smoothie,” odporúča.

Na okraji parku pri košickej železničnej stanici stála nevyužitá drevená búdka, dnes v nej sídli Grange burger, jeden z klenotov košického street foodu. „Tento maličký stánok je na ceste zo stanice do centra. Hamburger tu rozhodne stojí za hriech. Jedinou nevýhodou sú malé priestory prevádzky. Často sa stáva, že na svoj burger čakáte dlho alebo ku koncu otváracích hodín jednoducho dôjdu suroviny. Je lepšie, ak si hamburger objednáte telefonicky a vyzdvihnete si ho cestou do mesta,” upozorňuje domáca. Pri stánku sa nachádzajú aj stolíky, kde si môžete hamburger vychutnať „na stojáka“.

Košickou klasikou, ktorá nedávno prešla podarenou rekonštrukciou, je Kaviareň Slávia priamo v centre mesta. „Ako dieťa som si vždy hovorila, že keď budem veľká, tiež budem sedieť v Slávii a čítať noviny v ráme ako páni, ktorí tam posedávali. Sláviu si možno pamätáte aj z televízie. Za pár rokov rekonštrukcie sa však prezliekla do trochu modernejšieho kabáta. Dokážem tu oceniť okrem dezertov aj dobrú kávu a výborný personál. Je to moja obľúbená zastávka po návšteve neďalekého Štátneho divadla Košice,” hovorí Baška.

Ak máte radi zdravé vegánske jedlo a netradičnú prípravu kávy, určite by ste mali navštíviť Halmi space. „Mojou najobľúbenejšou časťou je terasa hneď nad schodmi, na ktorej sa vždy cítim ako u babičky,” odporúča Baška.

Atmosféru východu si dokonale vychutnáte aj vo vlajkovej lodi východniarskych reštaurácií v Republike Východu. „Ak hľadáte podnik s atmosférou, môžete zavítať do Republiky Východu, kde vás privíta príjemný personál, dobré jedlo a veľmi vtipná koncepcia podniku v štýle divokého východu. Na tomto podniku sa mi veľmi páči prezentácia a o kvalite svedčí aj to, že každé ráno cestou do práce vídam plnú terasu ľudí vychutnávajúcich si kávu alebo raňajky.”

Mirka Rybárová: Kultúru hľadajte v Tabačke, oddych na Aničke. Dobré pivo na vás čaká všade

Rodená Košičanka Mirka Rybárová je spoluorganizátorkou festivalu Matrioshka, ktorý sa snaží osloviť mladých ľudí, poukázať na absurdnosť totalitných režimov a zdôrazniť potrebu váženia si demokratických hodnôt. Kultúra je jej veľmi blízka, preto v jej zozname obľúbených miest nechýbajú tie, kde to naozaj žije.

„K najlepším miestam, ktoré sa dajú v Košiciach navštíviť, určite patrí kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik. Pestrá zmes umelcov, študentov, podnikateľov, rodičov s deťmi a pobehujúcich psov pôsobí na prvý pohľad chaoticky, ale atmosféra kultúrneho centra a jeho bistra vás dostane. Deti tu majú možnosť vyskúšať malú lezeckú stenu alebo sa zahrať v detskom kútiku. Program v Tabačke je bohatý, určite sa sem oplatí prísť,” odporúča Mirka.

Niekoľko generácií Košičanov chodí za oddychom do najobľúbenejšieho parku – na Aničku. „Blízkosť rieky, možnosť voľného pohybu psov, detský areál, lodenica a niekoľkých stánkov s občerstvením sa postarajú o program na celý deň. Ak túžite navštíviť najkultovejší z nich, hľadajte zoskupenie Súdky na druhej strane mosta,” radí Mirka.

Pozostatkom minulých čias je Kino Úsmev, ktoré je so svojím dvorom ozajstnou kultúrnou oázou. „V peknom počasí je dvor preplnený návštevníkmi vychutnávajúcimi si jedlo z ponuky okolostojacich foodtruckov alebo dobré pivo, prípadne ľuďmi čakajúcimi na premietanie filmov. Mimochodom, denne sa v jedinom kamennom kine v meste premieta aj niekoľko filmov vrátane premietania pre rodičov s malými deťmi so špeciálne prispôsobenými časmi,” vysvetľuje.

Svoj štýlový obchodík majú v Košiciach aj miestne psíky. „Psov je v Košiciach veľa. Ak máte aj vy nejakého chlpáča, skočte napríklad na sever mesta do Pekárničky k Technickej univerzite. Minipekárnička pre psy priťahuje všetkých štvornohých miláčikov a ich majiteľov. Keksíky vyzerajú tak dobre, že určite budete mať pokušenie nejaký ochutnať aj vy,” dodáva s úsmevom.

Zelenú plochu na oddych nájdete aj v centre mesta, v kultúrnom centre Kasárne Kulturpark. „Krásny udržiavaný trávnik, dostatok tieňa a štýlová kaviarnička v kontraste s bielymi zrekonštruovanými industriálnymi budovami sa vám bude určite páčiť,” hovorí.

Dlhú tradíciu má v meste aj trhovisko na Dominikánskom námestí. „V srdci mesta pri najstaršom košickom kostole sa každý deň okrem nedele konajú mestské trhy. Pre mnohých Košičanov je to najobľúbenejšie miesto, kde si môžu nakúpiť čerstvé kvety, ovocie alebo zeleninu. Ešte stále tu nájdete tetušky v krojoch predávajúce tri viazaničky petržlenu, sedemdecku malín a domácu slaninu. Pozor však, tieto neškodne vyzerajúce tetušky sú najväčšie kšeftárky,” upozorňuje Mirka.

O dobré krčmy, bary či pivárne v Košiciach určite nie je núdza. V širšom centre mesta na Kuzmányho sídlisku nájdete napríklad zaujímavý tasting bar s názvom DVA DVE. „Názov je odvodený od neschopnosti lokálnej väčšiny zvoliť správny tvar číslovky. Je tu na výber veľkorysé množstvo kvalitného alkoholu, lokálnych aj zahraničných pív a limonád, aj niečo pod zub. Mňa dostali perfektné posúchy,” opisuje podnik Mirka.

Košice sú aj centrom remeselného piva. „Je až zarážajúce, koľko minipivovarov sa v Košiciach objavilo v poslednom období. Hostinec, Šemrák, Golem alebo Hoblík ponúkajú vlastné pivné značky, ktoré neochutnáte nikde inde. Inde vám zase načapujú výborné lokálne pivá Mustáž, alebo limitované pivné špeciály od Padre Craft Brews. Ak máte chuť zabŕdnuť do lokálnej (odrastenej) pankáčskej subkultúry, skúste podnik Pokhoi. Tu budete mať hlavne pokoj od všetkých wi-fi sietí, lebo v Pokhoi žiadna nie je. Navyše nedá sa tu platiť kartou. Zato však majú niekoľko druhov pív, široký výber rumov a svojskú obsluhu. Odporúčam.”