Deľba práce medzi mužom a ženou tu existovala vždy. Platí však ešte stále tradičné delenie úloh v domácnosti alebo sa všetko zmenilo? Ako to v skutočnosti je, sme zisťovali prostredníctvom ankety. Skúsenosti našich čitateliek ukazujú, že v ich domácnostiach nerobí chlapskú prácu iba muž a varenie či umývanie riadu nemá na starosti len žena.

Pred približne rokom vyšla kniha básní slovenskej poetky Mirky Ábelovej s názvom Básničky pre domáce paničky. Básničky rovnako ako ilustrácie od Ivany Šátekovej vtipne a trefne zobrazujú život nielen domácich paničiek, ale mnohých súčasných žien.

“Domáce paničky
sa menia na druh Majster domáci
Berú do rúk príklepové vŕtačky
V pote tváre budujú
krajšie zajtrajšky v nových kuchyniach
obklady a dlažby
Stierkujú belší svet
Domáce paničky nepočujú zvonenia telefónov
a brýle od Prady menia
za žlté plastové z Hornbachu.”

— Mirka Ábelová: Básničky pre domáce paničky

Autorka a ilustrátorka knižky, ale aj ďalšie ženy z celého Slovenska nám prezradili, ako to u nich v domácnosti funguje. V čom je deľba práce tradičná a ktoré aktivity majú s partnerom a deťmi podelené trochu netypicky.

Mirka: Umývanie riadu je relax

Mirka má spolu s partnerom Radkom malého synčeka Vilka, o ktorého sa starajú spoločne. „Cez pracovné dni som s ním, pochopiteľne, viac ja, keďže som na materskej. Keď sa však Radko vráti z práce, pomáha mi,” hovorí Mirka. Inak je ich rodina za tradičné rozdelenie úloh. Na bežné domáce práce je tu Mirka, tvrdí, že ju to baví: „Napríklad na riad si nedám siahnuť, to je môj relax. Rada aj vysávam. Kým sme nemali dieťa, tak som väčšinu týchto vecí robila ja, lebo ma to bavilo. Teraz sa to ťažšie stíha, takže mi pomáha partner.” V ich domácnosti však nie je mužská činnosť, ktorá by bola výlučne Mirkina, opačne to však funguje. „Montovať veľmi neviem, ale zasa môj Radko veľmi často varí,” prezrádza.

Ivana: Ona montuje nábytok, on presádza kvety

Ivana je tiež mamou jedného syna, ktorého vychovávajú spoločne s partnerom. Ona sama nie je zástankyňou typického delenia mužských a ženských prác. Úlohy síce doma majú podelené, no v niečom trochu prekvapivo. „Rada montujem nábytok a partner rád presádza balkónové rastliny,” približuje Ivana. Priznáva, že starostlivosť o domácnosť je občas aj predmetom drobných hádok. „Hádame sa, lebo partner systém upratovania neovláda, iba čaká na moje povely.”

Jana: Sama vie vykachličkovať kúpeľňu

Čitateľka Jana žije v spoločnej domácnosti s partnerom, zatiaľ bez detí. Spoločne nakupujú a aj pri vysávaní, umývaní riadu a ďalších domácich prácach sa striedajú podľa toho, kto má čas. Jana si dokáže poradiť aj s mnohými náročnými prácami, s ktorými majú občas problém aj muži. „Zapájam sa do mužských prác. Robila som stierky, obkladala kúpeľňu, ale odkedy sme s partnerom spolu, tak veci robíme spoločne.”

Edita: Manžel jej vyčíta hysterické upratovanie

Edita s manželom sa spoločne starajú o dieťa, spolu chodia na veľké nákupy, no bežné domáce práce vyrieši sama. „Manžel má na starosti umývanie schodiska a spoločných priestorov v bytovke. Mne mužské práce neprekážajú, spravím, čo treba,” opisuje. Hádky pre upratovanie sú v ich rodine typické. „Muž tvrdí, že som hysterická, čo sa týka upratovania a vytrvalo ignoruje neporiadok v byte, až kým to nepresiahne únosnú mieru,” dodáva.

Zuzana: Na delenie úloh majú s partnerom rozdielne názory

„Partner polieva a presádza izbové rastliny. Niektoré jedlá varí lepšie ako ja, ak ich teda máme v pláne, tak sa varenia ujme on,” prezrádza Zuzana, ktorá sa spolu s partnerom stará o jedno dieťa. Delenie prác medzi mužom a ženou však vnímajú rozdielne. „On zastáva klasické delenie toho, čo má robiť muž a čo žena. Momentálne som na rodičovskej dovolenke, takže sa oháňa tým, že keď nás živí a zarába, mám viac stíhať v domácnosti. To je vraj teraz moja práca. To ma strašne hnevá, lebo podľa mňa je mojou prácou momentálne hlavne starostlivosť o dcéru.”

Veronika: On sa stará o domácnosť, ona nakupuje

Čitateľka Veronika tvrdí, že s manželom sa o domácich prácach nehádajú. Na veľké nákupy chodia spoločne, ale za mnohé „ženské” práce je u nich zodpovedný muž. „Môj muž varí, stará sa o kuchyňu a vlastne o celú domácnosť. Ja chodievam častejšie na nákupy a dodávam veci do domácnosti,” napísala Veronika.

Anna: Striedavá starostlivosť o domácnosť

Anna s manželom nemajú deti a klasické rozdelenie žena v kuchyni a muž s vŕtačkou u nich nefunguje. „Niektoré práce robím výlučne ja. Napríklad umývanie okien, podlahy, kúpeľne, utieranie prachu. Pri ostatných prácach, napríklad pri umývaní riadu či vysávaní, sa striedame, no väčšina je na mne. Manžel zas rád varí, z čoho mám radosť, lebo varí veľmi dobre,” vysvetľuje. Aj oni sa však niekedy pohádajú. „Zdrojom konfliktu je najčastejšie to, že niektoré práce nechce muž robiť, aj keď na to nie je racionálny dôvod.”

Daniela: Umývať riad za muža odmieta

Daniela je vo svojich názoroch na fungovanie domácnosti radikálna. „Umývať riad odmietam, lebo v čase, keď nie som doma, dokáže muž zahádzať celé umývadlo. Zvyšok mám na starosti ja, ale tuho premýšľam, že budeme mať oddelené domácnosti a každý si bude upratovať tú svoju. Ja budem mať čistučko a žiadne nervy,” napísala. Pár sa najčastejšie háda o tom, kto toho koľko spravil. „On tvrdí, že je unavený z práce, takže už si môže iba sadnúť do kresla a čítať noviny. Lebo ja asi nechodím do práce, ale na wellness.”

Martina: Hádky pre ponožky a trenky na zemi

Zdá sa, že v rodine trojnásobnej mamy Martiny funguje všetko perfektne. O deti sa s manželom starajú spoločne, i keď ona o čosi viac. Na veľké nákupy chodievajú spoločne, nezastávajú striktné delenie mužských a ženských povinností, veľa si navzájom pomáhajú a mnoho činností robia spolu. „Keď bolo treba skladať nábytok, skladala som aj ja. Keď treba zavárať, robiť džem, pomáha manžel. Takže sa dá povedať, že väčšinu vecí robíme spolu,” prezradila v ankete Martina. Ani oni sa však drobným hádkam nevyhnú, témy ich škriepok sú známe mnohým párom. „Trenky a ponožky na zemi. Okrem toho je chcem, aby sa niečo urobilo hneď, manžel má zas na všetko čas.”

A ako to funguje u vás? Budeme radi, ak sa vyjadríte v komentároch na Facebooku Apríl magazínu.