Šéfka tatranskej chaty Marcela Štefániková je vo Vysokých Tatrách doma. Pre Apríl magazín pripravila tipy na túry, pri ktorých nie je núdza o krásne výhľady, vodopády, plesá ani pohľady na tatranské kamzíky či svište. Jej výber dopĺňajú ilustrované mapy. Vďaka nim sa zorientujete aj v prípade, ak s horskou turistikou iba začínate.

Skoré vstávanie na túru ešte nikto neoľutoval. Slovenské hory ponúkajú desiatky krásnych horských trás, ktoré zvládnete prejsť za jeden deň. Počas letných víkendov strávených vo vysokej nadmorskej výške si užijete príjemnejšie teploty aj bohaté výhľady. Sympatická chatárka Marcela Štefániková, pre ktorú sú slovenské veľhory domovom aj prácou, sa s nami podelila o svoje turistické srdcovky vo Vysokých Tatrách.

Za kamzíkmi cez Bystrú lávku

Okruh cez Bystrú lávku sľubuje prechádzku dvomi krásnymi ľadovcovými dolinami popri vodopáde Skok v Mlynickej doline. Hoci je táto osemhodinová túra fyzicky náročná, podľa Marcely Štefánikovej je to jedna z najkrajších tatranských túr. „Na tejto trase je všetko – jazerá, prechod cez sedlo vo výške 2 000 metrov aj vodopád,” opisuje okruh chatárka.

Východiskovým bodom túry je tatranská osada Štrbské Pleso. Odtiaľ sa vydajte po žltej turistickej značke. Po hodine a pol prídete k mohutnému skalnému prahu, odkiaľ sa valí vodopád Skok. Pri Plese nad Skokom odporúčame pár minút prestávky, v plnej sile potom môžete pokračovať malebnou Mlynickou dolinou. Na sedlo Bystrá lávka sa dostanete chodníkom s krásnym výhľadom na Kozie plesá a Capie pleso. Je možné, že na tejto horskej ceste stretnete aj zvieratá. „Dá sa tu vidieť množstvo zveri, hlavne kamzíky a svište. Z môjho pohľadu je to ideálny výlet od Štrbského plesa,” dodáva Marcela.

Sedlo Bystrá lávka sa nachádza v nadmorskej výške 2 300 metrov. Prudkým klesaním zostúpite k Vyšnému Wahlenbergovmu plesu, ktoré je v nadmorskej výške 2 157 metrov. Je to druhé najvyššie položené pleso vo Vysokých Tatrách. Cestou zo sedla sa dostanete na Chatu pod Soliskom, odkiaľ môžete zísť k Štrbskému plesu pešo alebo lanovkou.

Cez Rysy k Morskému oku

Hoci túra na Rysy patrí k tatranským turistickým klasikám, jej predĺžená verzia vedúca až k poľskému plesu Morské oko dá zabrať aj skúsenému turistovi. Ak sa rozhodnete pre túto náročnú túru, odporúčame privstať si a vyraziť ešte za svitania. Čaká vás totiž náročných 37 kilometrov, ktoré by ste mali mať rozumne rozložených počas celého dňa. Možnosťou je aj ubytovanie na Chate pod Rysmi, no treba rátať s tým, že väčšinou je chata plne obsadená, preto si ju treba rezervovať niekoľko týždňov vopred.

Východiskovým bodom je aj v tomto prípade Štrbské pleso, odkiaľ sa vydáte cez Trigan až k Popradskému plesu. Tam sa môžete občerstviť na Chate pri Popradskom plese. Cesta pokračuje k spomínanej Chate pod Rysmi Mengusovskou dolinou, v ktorej budete musieť zdolať reťaze aj výrazný skalný prah.

Chodníkom ponad chatu sa dostanete na samotný vrchol Rysov, ktorý leží v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Tam si vychutnáte nádherné výhľady na celé Tatry. Ak sa rozhodnete zostúpiť z Rysov do Poľska, dostanete sa k dvom plesám – k Čiernemu plesu (Czarny Staw) a Morskému oku (Morskie Oko). Cestou k plesám rátajte s náročnejším terénom, ktorý budete zdolávať pomocou reťazí. Tie môžu byť pre menej zdatných turistov poriadnou výzvou, ale zároveň adrenalínovým zážitkom.

Pravdepodobne budete potrebovať niekoľko prestávok na oddych, no pri takejto náročnej túre je to samozrejmosť. Aj keď je výstup kondične namáhavý, bežne tu stretnete rodičov s deťmi. Pri Čiernom plese si môžete odpočinúť na chate, ktorá je počas sezóny plná poľských a slovenských turistov. Od tohto bodu pokračujte k cieľu – k Morskému oku. Ak budete mať síl nazvyš, nevynechajte prechádzku okolo jazera. Keď sa pokocháte krásnymi výhľadmi, je čas namieriť si to naspäť k Čiernemu plesu, smerom na slovenskú stranu.

Na Kôprovský štít z Troch studničiek

Výstup na Kôprovský štít je namáhavý, no nie technicky náročný. „Je to krásna túra, ktorá je v zime vhodná aj na lyže. Okruh na Kôprovský štít Hlinskou dolinou je podľa mňa ideálnou trasou pre skialpinistov. Zlyžovať dole a dopriať si wellness na Popradskom, to je paráda,” chváli chatárka.  V letných mesiacoch vám táto túra zaberie 12 hodín, takže je potrebné, aby ste si ju časovo dôkladne naplánovali.

Na Kôprovský štít vyrazte od budovy starej lesovne na Troch studničkách. Z tohto bodu sa dostanete až na rázcestie pod Grúnikom v Kôprovej doline. Odtiaľ pokračujte smerom do Hlinskej doliny. Po ceste budete míňať lesné úseky s lúkami, porasty kosodreviny aj najvyšší vodopád na Slovensku. V závere doliny sa vystupuje trávnato-skalnatým terénom do Vyšného Kôprovského sedla, z ktorého po červenej značke vystúpite na vrchol Kôprovského štítu. Výhľad z jeho vrcholu je nádherný. Osobitnú pozornosť si zaslúži východná panoráma s Veľkým Hincovým plesom, najväčším a najhlbším plesom slovenských Tatier.

Po návrate do Vyšného Kôprovského sedla sa vyberte dolu Mengusovskou dolinou smerom na Popradské pleso. Cestou k Štrbskému plesu sa môžete ešte zastaviť občerstviť na Chate pri Popradskom plese.

Horské výzvy pre skúsených

Ak už máte vo Vysokých Tatrách čo-to nachodené, zrejme vás lákajú mohutnejšie kopce a náročnejšie výstupy. Tie najťažšie túry nie sú pre každého, niektoré možno absolvovať iba s horským vodcom. Marcela Štefániková odporúča pre zdatných turistov prechod hrebeňa Orlia prť (Orla Perć) zo Slovenska. „Je to niečo ako tatranská ferata. To je však už tip na naozajstný horský výlet, ideálny aj s prespaním,” opisuje trasu skúsená turistka a horolezkyňa. Ďalšia pre chatárku výnimočná túra je výstup na Sedielkovú kopu. Tento kopec je obľúbený najmä u skialpinistov.

Pre všetkých, ktorí sa do Tatier vyberú či už na ľahšiu, alebo na namáhavejšiu turistiku preto, aby si v horách oddýchli a prečistili hlavu, má chatárka Marcela ešte jednu radu. „Odporúčam chodiť na túry na jeseň, keď tam nie je až tak veľa ľudí. Kopce sú krásne a všetci ich chcú vidieť, čo je pochopiteľné, no pôžitku, keď je tam človek sám, sa nič nevyrovná.”

Do hôr len v dobrých topánkach

Či už ste sa inšpirovali predchádzajúcimi turistickými tipmi, alebo máte iné vysokohorské plány, pred cestou do hôr sa nezabudnite dôkladne zbaliť. Počasie v horách sa zmení niekedy počas minúty, vhodné oblečenie je základ. Počas náročnej túry miniete viac energie než kdekoľvek inde. Minimálne odolná obuv, dostatok tekutín, jedlo a mapa by vás mali sprevádzať na všetkých tatranských chodníkoch.

Chatárku Marcelu Štefánikovú sme navštívili u nej v práci, na Chate pod Soliskom. Prečítajte si, aké to je chodiť do roboty lanovkou a počas pracovného dňa stretávať kamzíky.

O Marcele Štefánikovej

Marcela Štefániková sa narodila v Poprade a vyrastala v Tatrách. Momentálne je manažérkou niekoľkých horských chát vo Vysokých Tatrách. Medzi jej hobby patria psy, horolezectvo, lyžovanie a skialpinizmus. S manželom a dcérou Emmou rada cestuje, no vždy do krajín, ktoré majú svoje kopce.