Zvykli sme si na pohodlný život a málokto sa zamýšľa nad tým, či je pohodlný aj pre našu planétu. Na základe názorov a užitočných tipov od žien, ktoré si uvedomujú, aké dôležité je chrániť životné prostredie, vám chceme ukázať, že niekedy stačí malý krôčik na to, aby sme žili lepšie, zdravšie a šetrnejšie. Začíname s Barborou Moravčíkovou, majiteľkou značky zdravých sviečok Jemnô.

Láska Barbory Moravčíkovej k prírode a zdravej kozmetike ju priviedla k vlastnému obchodíku, v ktorom už viac ako päť rokov ponúka lokálnu kozmetiku, ekodrogériu a rôzne ekodoplnky. Pod vlastnou značkou Jemnô ručne vyrába sviečky z čistého sójového vosku a bavlneného knôtu, ktoré voňajú vďaka prírodným siliciam. Sú zdravšie pre životné prostredie, keďže nie sú z parafínového vosku z ropy. Jemnô zároveň motivuje zákazníkov k tomu, aby vracali sklenené poháriky, do ktorých sa sviečky odlievajú, a ponúka čajové sviečky bez hliníkových obalov.

Jednoducho sa snaží ľuďom ukázať, že vždy existuje zdravšia a ekologickejšia možnosť, pričom nemusíme veľmi upustiť zo svojho komfortu. Na pár otázok, týkajúcich sa šetrného prístupu k životnému prostrediu, odpovedala aj nám.

Čo je podľa vás v súčasnosti najväčší problém súvisiaci so životným prostredím?

Zahlcovanie odpadom. Veľmi často úplne zbytočným. Nedávno som v jednom obchode našla ošúpaný pomaranč a ananás v plastovej škatuľke. To už je podľa mňa „pritiahnuté za vlasy“. Je to však pohodlné a veľa ľudí sa nad tým vôbec nepozastaví. Končí sa to pre nich vysypaním smetí do kontajnera pri dome. Zmizne z očí a ďalej to nie je ich problém. Lenže tak veľmi sa v tom mýlime. Problémom však nie je len odpad z domácností. Textilný priemysel, fast fashion… Je toho veľa, no spoločným menovateľom by mohol byť konzumný život.

Čo robíte vy sama pre našu planétu?

Ani zďaleka nie som tam, kde by som chcela byť. Mám na mysli predchádzanie vytváraniu zbytočného odpadu. Pomaly sa však snažím meniť svoje návyky aj návyky členov mojej rodiny. Myslím si, že každý musí začať od seba, aj keď iba maličkými krokmi. Niekoľko rokov som vegetariánka a myslím, že vtedy sa vo mne niečo zlomilo. Snažím sa nenosiť domov plast, nenakupujem veci, ktoré naozaj nepotrebujem.

😊😊😊

Príspevok, ktorý zdieľa jemno.sk (@jemno.sk),

Na nákup chodím so svojou taškou (retro sieťovkou), zeleninu či ovocie v obchode nebalím do vreciek, ale nechám ich len tak. Na pečivo si tiež nosím svoje plátenné vrecko. Snažím sa nakupovať hlavne sezónne a od miestnych dodávateľov. Pokiaľ sa dá, navštívim trhy. Kozmetiku používam výlučne slovenskú a najradšej „bezobalovú“. Doma sme už dávno vymenili sprchovacie gély a šampóny za oveľa zdravší variant tuhých mydiel a šampónov.

V čom je Slovensko v tejto oblasti pred inými krajina?

Na to, aká sme maličká krajina, máme obrovské množstvo úžasných ľudí, ktorí sa rozhodli robiť veci inak, ekologickejšie. Napríklad aj v súvislosti s prírodnou kozmetikou. Veľa výrobcov dbá na to, aby sa vyhýbali plastovým obalom a nahrádzajú ich sklom, ktoré je v mnohých prípadoch vratné, prípadne sa snažia, aby obaly boli minimalistické, papierové, ľahko recyklovateľné. Máme tu prvých odvážlivcov, ktorí otvorili bezobalové obchodíky. Veľa sa o tom diskutuje a otázka ochrany životného prostredia sa pomaly stáva podstatnou pre čoraz viac ľudí.

V čom je Slovensko v tejto oblasti za inými krajinami?

Napriek tomu, že sa u nás začína zvyšovať ekologické povedomie, stále si myslím, že veľa ľudí má málo informácií napríklad o tom, ako správne triediť odpad. Keď idem vyniesť smeti, často nájdem v separovanom odpade na plasty tégliky so zvyškami jogurtu alebo vrece so zmiešaným odpadom. Takto znečistené obaly do triedeného odpadu nepatria. Znehodnotia aj ten zvyšok, ktorý je vhodný na recykláciu.

Čo môže urobiť bežný človek?

Stačí sa nad tým zamyslieť a aspoň trošku vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Dať si tú námahu a nezabudnúť si na nákup vziať svoju tašku, vrecká na pečivo či zeleninu, prípadne prenosné nádobky na krájané potraviny. Zaujímať sa o to, ako správne triediť odpad, ktorý sme už vyprodukovali,  aby sme do zmiešaného odpadu nevyhadzovali to, čo sa dá recyklovať. Keď už separujeme, tak to robme správne – vyhadzujme čisté obaly a tam, kam patria.

Sú to maličké kroky a sú nenáročné. Ak sa tak začne správať zopár ľudí, už to bude úžasné, a časom to bude prirodzené. Dôležité je viesť zdravou, uvedomelou a rozumnou cestou aj detičky. Deti napodobňujú rodičov, takže máme na pleciach pomerne veľkú zodpovednosť.

Čo môžu urobiť firmy?

Veľké korporácie, stredné či menšie firmy alebo aj ja ako drobný živnostník by sme sa mali snažiť minimalizovať odpad najmä tak, že sa vynasnažíme vyhnúť jeho tvorbe. Či už ide o výrobu, obchod, alebo obyčajný chod kancelárie. Sama premýšľam o tom, či nutne potrebujem mať dokumenty v tlačenej podobe. Keď odosielam balík zákazníkovi, zamýšľam sa, či musím použiť plastovú pásku alebo to zvládne aj papierová, či potrebujem bublinkovú fóliu alebo môžem použiť staré kartóny či papiere. Máme tu veľa firiem, ktoré k životnému prostrediu pristupujú zodpovedne, no stále je veľa takých, ktorým ide primárne o to, aby sa nevytvárali ďalšie náklady.

Čo môže urobiť štát?

Možno by bolo zaujímavé, keby štát podporoval projekty, väčšie aj malé firmy, ktoré by sa hlásili k ideám ochrany životného prostredia, a svoje podnikanie by smerovali k tomuto cieľu. Vo výrobe, obchode alebo v bežnom chode kancelárie. Už tu máme prvé bezobalové obchodíky, no predstavme si, že by takéto projekty získali dotáciu na rozbeh alebo by boli zo začiatku oslobodené od povinných platieb pri splnení istých podmienok a s cieľom prispieť k ochrane životného prostredia.

Do akého stavu by ste sa vy sama chcela dostať?

Mojím cieľom je žiť tak, aby som mala čo najmenší negatívny dosah na životné prostredie, no zároveň chcem žiť spokojne a plnohodnotne. Dá sa to. Postupne na tom pracujem.

Máte nejakú ekovychytávku, ktorú odporúčate ďalej?

Môj najnovší objav je menštruačný kalíšok. Je to len pár mesiacov, čo som ho objavila, no už by som ho nevymenila za nič na svete. Predstavte si, koľko odpadu žena vyprodukuje počas jednej menštruácie každý mesiac a koľko rokov ten nahromadený odpad potrebuje na svoje rozloženie. To všetko sa dá nahradiť jedným menštruačným kalíškom, ktorý môžete používať niekoľko rokov.

Mám zákazníčku, ktorá má jeden už sedem rokov. Keď sme sa k tejto téme dostali, priznám sa, že som bola prekvapená. Nie je to žiadna divožienka a napriek tomu si k tomu našla cestu, bez predsudkov to vyskúšala a nič iné pre ňu už neprichádza do úvahy. Teraz sa delím o svoje skúsenosti aj ja a radím ženám. Viaceré mi poďakovali, že to vyskúšali na základe mojich odporúčaní a ho už nevymenia za vložky. Je to drobnosť, ale pre mňa to znamená, že môžem prispieť k zamysleniu sa a možno pomôcť zmeniť niektoré návyky ľudí na ekologickejšie. Úžasné sú napríklad aj alternatívy ako odličovacie tampóniky či látkové vložky, ktoré sa dajú oprať.

O Barbore Moravčíkovej

Pochádza z Budmeríc. Popri štúdiu práva na Univerzite Komenského v Bratislave pracovala na reklamačnom oddelení veľkého e-shopu. Vtedy si uvedomila, že viac než práca na súde či v kancelárii by ju tešilo niečo menej stresujúce. Pred vyše piatimi rokmi si otvorila obchodík s lokálnou a ekologickou drogériou. Neskôr pribudla značka prírodných sviečok Jemnô. Hovorí, že práve v tom sa našla a neprekáža jej pracovať do noci. Miluje dobré vegetariánske jedlo, silnú kávu a svojho priateľa, ktorý ju „drží pri zemi”.