Aké je to byť novinárkou, ktorá odhaľuje pravdu napriek tomu, že za to môže zaplatiť životom?  Čo prežíva pätnásťročné dievča, ktoré sa odhodlá utiecť z krajiny odopierajúcej základné ľudské práva? Festival Jeden svet prináša aj tento rok dôležité témy, o ktorých by sme v spoločnosti mali hovoriť viac. Vybrali sme desať filmov o príbehoch žien, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť.

Festival Jeden svet, ktorý sa uskutoční v období od 5. do 11. novembra 2021 bude možné sledovať v kinosále alebo online. Viac informácií nájdete na webovej stránke. Dôležitosť tém, ktoré festival divákom prináša, dlhodobo vníma aj firma Curaprox, preto aj tento rok festival podporila.

1Modelka Maddy

September 2015, Týždeň módy v New Yorku. Na predvádzacie mólo vyšla mladá žena menom Madeleine Stuart a  všetkých ohúrila. Nie preto, že by bola štíhlejšia, vyššia, mala extrémne podpätky… Nie, Maddy urobila rozruch, pretože taká nebola. Modelka Maddy bola nižšia a šťastnejšia ako všetci ostatní. Prečo? Pretože taký je život podľa Maddy. Takto pracuje, žije a získava si priateľov všade, kam príde. Madeleine Stuart má Downov syndróm. Film Modelka Maddy je o kampani za inklúziu, ktorú vedie spolu so svojou matkou Rosanne.

2Návrat domov – Marina Abramović a jej deti 

„Pochádzam z temného miesta, z Titovej Juhoslávie,“ hovorí Marina Abramović  v úvode filmu, ktorého námetom je retrospektívna výstava jej diela. Nebojí sa v ňom odhaliť čierne stránky svojho osobného života. Aké je to byť umelkyňou v  neslobodnej krajine? Dcérou národných hrdinov komunistickej Juhoslávie? Odhodlať sa na potrat troch detí? Aké je to vrátiť sa tam, kde ste roky neboli vítaní? 

3Tisíc rán 

Nikde nie je celosvetový úpadok demokracie, poháňaný množstvom dezinformačných kampaní na sociálnych sieťach, taký evidentný ako v autoritárskom režime filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho. Vo filme Tisíc rán riskuje novinárka Maria Ressa v záujme obrany pravdy a  demokracie nielen slobodu tlače, ale aj svoju vlastnú.

4Zanietené novinárky 

Tam, kde sú novinármi iba muži, sa o  slovo hlásia jediné noviny, ktoré vedú dalitské ženy. Šéfredaktorka Meera spolu s  ďalšími novinárkami porušujú tradície. Iba so smartfónmi v  rukách odhaľujú najzávažnejšie problémy v krajine, ale aj vo vlastných domovoch a menia tak pohľad na to, čo znamená mať moc. 

5Sabaja 

Aké je to byť ženou, ktorú teroristi odtrhli od rodiny, aby si z nej spravili sexuálnu otrokyňu? V napínavom dokumentárnom filme Sabaja riskujú život Mahmúd, Zijad a ich skupina pri pokuse o  záchranu  jezídskych žien a  dievčat, ktoré drží Islamský štát proti ich vôli ako sabaje (sexuálne otrokyne). Len s mobilným telefónom a  so zbraňou sa vydajú do najnebezpečnejšieho tábora na Blízkom východe al-Hol v Sýrii. Vydarí sa ich misia?

6Posledné útočisko

Na južnom okraji Sahary v meste Gao v štáte Mali sa nachádza stredisko pre migrantov. Malijský režisér Ousmane Samassekou tu natočil lyrický film Posledné útočisko, ktorý sprostredkúva osobné príbehy ľudí. Rozhodujú sa, či sa vrátia späť domov alebo ich čaká ešte dlhá cesta do neznáma. Nachádzajú sa tu aj dve tínedžerky z Burkiny, Esther a Kady. Majú iba pätnásť rokov. „Čo budeš robiť v Alžírsku? Prostitúcia je jediná voľba.“ – Nielen na takéto otázky musia nájsť odpoveď pred tým, ako sa rozhodnú vybrať na cestu cez púšť do Alžírska.

7Nočná škôlka 

Mama Coda žije v robotníckej štvrti mesta Bobo-Dioulasso a  každý večer opatruje deti miestnych prostitútok. V noci sa mladé ženy potĺkajú temnými uličkami v centre mesta a na úsvite si svoje deti zasa vyzdvihnú. No osemdesiatročná Mama Coda vládze čoraz menej. 

8Luchadoras

„Mesto vrážd“ – aj tak sa označuje Ciudad Juárez. Ročne hlási tisícky obetí konfliktov medzi kartelmi a vládnymi silami v rámci takzvanej „protidrogovej vojny“. Je to epicentrum zločinov a prepadnutí. Obeťami sú predovšetkým ženy. Páchateľov sa zväčša ani nepodarí odhaliť.

Film Luchadoras je intímnym portrétom troch statočných zápasníčok, tzv. luchadoras, ktoré napriek mačizmu vládnucemu okolo nich a nepretržitému nebezpečenstvu, bojujú nielen v ringu, ale aj v  každodennom živote, aby zmenili postavenie žien v Mexiku. 

9Čo oko nevidí – Hilma aj Klint

História umenia sa prepisuje. V ktorejkoľvek monografii o abstraktnom umení sa dočítate, že počiatky abstrakcie sú spojené s umelcami, ako je Vasilij Kandinskij alebo Kazimír Malevič. No nie je to tak. Prvým abstraktným umelcom bola žena – spočiatku nepochopená a nevýrazná Hilma af Klint. Dnes svojimi ohromujúcimi dielami valcuje svet umenia. Hilma af Klint bola idealistka, priekopníčka a maliarka. Film Čo oko nevidí – Hilma af Klint objasňuje nielen jej umenie a šikovnosť v praktickom živote, ale aj pozíciu žien v dejinách umenia a odhaľuje jeden umelecký škandál. 

10Biela na bielej 

Biela na bielej formou videodenníka dokumentuje pobyt režisérky Viery Čákanyovej  na poľskej antarktickej stanici, kde v roku 2017 nakrúcala snímku FREM (2019). Počas pobytu vedie četové konverzácie s umelou inteligenciou. Dotýkajú sa povahy filmu, umenia, ale aj zmyslu života. Odhaľujú spôsob myslenia zbavený ľudskosti a emocionality.

Vo filme je zachytený súboj s vlastným telom a mysľou v extrémnych podmienkach. Biela na bielej je pokusom o  vyjadrenie zážitku dočasného pozorovateľa, ktorý sa ocitne v nepoškvrnenej prírode – monumentálnej, krásnej a indiferentnej zároveň.

Nedajte si ujsť prvý ročník festivalu Jeden svet, ktorý skombinuje online premietania z vašich obývačiek so živými stretnutiami v kinosálach. Lístky na konkrétne filmy, ktoré si chcete pozrieť online,  budú dostupné až v deň ich premietania, a to vždy od 12.00 hod. Filmy budete mať k dispozícii 24 hodín, takže si ich môžete pozrieť v čase, keď vám to najviac vyhovuje. Cena lístka na pozretie jedného filmu online je 3 eurá.

Pokiaľ sa rozhodnete ísť do kina, lístky na jednotlivé filmy si môžete kúpiť najskôr 2 dni a najneskôr 15 minút pred projekciou. Cena lístka na premietanie v kine je 5 eur. Ak máte permanentku, musíte si tiež rezervovať online svoje miesto na premietaní. Diskusie k filmom budú dostupné zadarmo.

Na festivale Jeden svet myslia na všetkých. Kým plne zaočkovaní si budú môcť vychutnať atmosféru živých, a pritom bezpečných premietaní, pre ostatných je pripravená plnohodnotná online alternatíva.  Viac informácií nájdete na www.jedensvet.sk.