Zima je obdobím roka, ktoré by niektorí z nás radšej vymazali z kalendára alebo presedeli doma v teple. Prinášame zoznam akcií, ktoré vás presvedčia o tom, že aj v zime sa oplatí vyjsť von, a to ani nemusíte byť fanúšikom zimných športov.

1Festivaly nie sú iba v lete

Už jedenástykrát sa vo februári zmení Kremnica na zimné festivalové mestečko, kde sa každoročne stretávajú ľudia, ktorých zlákala dobrá hudba, adrenalín, zimné športy, sneh a veľká párty. Big Air v meste je akcia, ktorá svojou atmosférou pripomína napriek zime letné festivaly. Akurát sa na ňu treba lepšie obliecť. Konať sa bude 9. a 10. februára na Štefánikovom námestí a návštevníkov okrem tradičného programu čakajú aj hudobné mená ako Polemic, Lavagance, Prezident Lourajder, Trosky, Vidiek, Gleb, Zverina a ďalšie. K Big Air v meste patrí aj tancovačka na afterparty. Vďaka detskej zóne, dobrému jedlu a pitiu sa na evente bude páčiť aj rodinám s deťmi.

Miesto: Kremnica
Dátum: 9. 2. – 10. 2. 2018
Cena: program na Štefánikovom námestí – zdarma
Warm-up party –  9 €
Afterparty  – 11 €
Viac informácií: bavm.sk

2Naučte sa jazdiť mimo preplnených zjazdoviek

Ak vás už nebaví čakať v rade na lanovku a jazdiť na preplnených svahoch, Michal Gerčák spolu s Freeride Camps tímom sa o to postarajú. Odbúrajte obavy, zaregistrujte sa na niektorý z kurzov freeride jazdenia a zažite zimu plnú slobody a prekonávania vlastných limitov.

Kurzy trvajú počas celej zimy, na výber sú tri úrovne – kemp Discover Freeride je určený lyžiarom, ktorí by radi vyskúšali čaro jazdy vo voľnom teréne, No friends on a powder day je freeride kemp, v ktorom si zlepšíte techniku, voľbu stopy a naučíte sa pohybovať v lavínovom teréne. Kemp Find your line zahŕňa vylepšenie techniky lyžovania, výber línie, plánovanie túry či testy stability snehovej pokrývky. Kurzy nie sú len o zlepšení techniky, ale aj o príprave na zvládnutie náročných situácií na svahu či na zdolanie nebezpečenstva lavín.

Miesto: Poprad/Tatranská Lomnica
Dátum: 16. 2. – 18. 2. 2018 – Freeride kemp No friends 2018
26. 2. – 28. 2. 2018 – Freeride kemp Discover freeride 2018
Cena: 150 – 175 €
Viac informácií: www.freeridecamps.sk

3Svetové podujatie v tradičnom prostredí

Do atmosféry mrazivých krajín sa môžete preniesť cez preteky psích záprahov, ktoré sa konajú začiatkom marca v krásnom prostredí Múzea oravskej dediny v Zuberci. Ide o WSA World Cup a Majstrovstvá Slovenska, na ktorých si deti užijú povzbudzovanie psíkov aj krásnu prírodu naokolo.

Miesto: Zuberec
Dátum: 3. 3. – 4. 3. 2018
Cena: dospelý –  3 €,  dieťa do 18 rokov – 1 €, do 6 rokov zdarma
Viac informácií: sleddog.zuberec.sk/ms

4Eskimácky víkend pod Lomničákom

Pre celú rodinu je ako stvorené podujatie s názvom Snežné psy, ktoré pod slovenské veľhory prichádza už deviatykrát. Pôjde o dva dni plné súťaží, rozprávok, vystúpení psov, ale aj školy tanca. Môžete sa odviezť na snežnom záprahu či navštíviť rodinku obrovských snehuliakov na Skalnatom plese. Deti sa nielen zabavia, ale aj sa naučia niečo nové o živote na severnom póle.

Miesto: Tatranská Lomnica
Dátum: 10. 2. – 11. 2. 2018
Cena: zdarma
Viac informácií: www.vt.sk

5 Zábava aj pomoc druhým

Zimný hudobný festival sa každoročne koná pod zjazdovkou Nová Hoľa na Donovaloch. Dvanásty ročník prinesie na svoje pódium obľúbené slovenské kapely Smola a Hrušky či Polemic. Vstup na podujatie je voľný, organizátori si však pre návštevníkov pripravili aukcie a zbierky, ktorých výťažok je určený pre občianske združenie Svetielko nádeje – centrum pomoci detskej onkológie, ktoré pôsobí pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici.

Miesto: Donovaly
Dátum: 2. 3. – 3. 3. 2018
Cena: zdarma
Viac informácií: donovalyfest.sk

6Tatranské ľadové kráľovstvo

Chcete sa na chvíľu ocitnúť v rozprávke a navštíviť ozajstné kráľovstvo? Za týmto zážitkom nemusíte chodiť ďaleko, vieme o jednom nádhernom Tatranskom ľadovom dóme na Hrebienku. Vyrobil ho Adam Bakoš s tímom slovenských, českých a španielskych sochárov ako zmenšenú kópiu španielskej baziliky Sagrada Familia. Na stavbu sa použilo neuveriteľných 1 440 ľadových blokov, ktoré dokopy tvoria viac ako 190 ton ľadu. Chrám ľadovej baziliky má priemer kupoly až 25 metrov a jeho mrazivú atmosféru podčiarkujú sklenené vitráže sklára a dizajnéra so slovensko-gréckym pôvodom Achilleasa Sdoukosa. Každú nedeľu o 15.30 h sa emócia z návštevy dómu umocní vďaka živým hudobným koncertom.

Miesto: Hrebienok, Vysoké Tatry
Dátum: od decembra do apríla, denne od 9.00 h do 18.30 h
Cena: vstup do dómu zdarma
Viac informácií: regiontatry.sk

7Dobrodružstvo pre tých, ktorí sa neboja

Snow Camp je adventúra pre odvážnych. Môžete si vyskúšať spať v zime v stane na Skalnatom plese. Dostanete stan a spacák určený do extrémnych podmienok a, samozrejme, instantnú stravu, akou dopĺňajú sily profesionáli pri kempovaní v Himalájach.

Miesto: Skalnaté pleso
Dátum: 10. 3. 2018 – 24. 3. 2018
Cena: 129 €
Viac informácií: regiontatry.sk

8Po stopách tajomstiev Tatranskej lanovky

Tatranská lanovka je k službám milovníkov hôr už 75 rokov. V roku 1941 vyšla kabínková lanovka prvýkrát zo stanice Skalnaté pleso a dopravila sa na najvyššie položenú stanicu Lomnický štít vo výške 2 634 m n. m. V rámci jej osláv môžete zažiť magickú atmosféru a vrátiť sa v čase. Vyberte si jeden z termínov, čaká na vás nočná jazda lanovkou pod hviezdnou oblohou či výstava dokumentárnych fotografií z čias jej výstavby. Zaujmú vás aj práce architekta Dušana Jurkoviča, návšteva starej strojovne lanovky so sprievodcom či premietanie úryvku z dokumentárneho filmu Príbeh jednej lanovky. Kúpou vstupenky prispejete jej plnou výškou na správu architektonickej súťaže o nové využitie budovy starej visutej lanovky v Tatranskej Lomnici.

Miesto: Skalnaté pleso
Dátumy: 24. 2. 2018, 17. 3. 2018, 31. 3. 2018
Cena: 19 €
Viac informácií: regiontatry.sk

9Svetové freeride preteky

Svetové podujatie, ktoré sa koná len v niekoľkých krajinách sveta, prichádza už štvrtýkrát aj na Slovensko. Víťazi medzinárodných pretekov vo freeride Jasná Adrenalín 2018 sa kvalifikujú na svetové preteky Freeride World Tour. Či už ste freeride jazdec, alebo vám tuhne krv v žilách len pri pohľade na adrenalínových jazdcov, prídete si na svoje. Budete očarení medzinárodnou úrovňou, ale aj atmosférou, ktorá v obkolesení tatranských štítov chytá za srdce.

Miesto: Jasná
Dátum:  21. 2. – 25. 2. 2018
Cena: zdarma (preteky sa konajú na Chopku, preto organizátori odporúčajú vyviezť sa lanovkou, aby ste mali lepší výhľad)
Viac informácií: www.jasnaadrenalin.sk

10Horský multižánrový festival s tradíciou

Útulňa Andrejcová v spolupráci s breznianskym nezávislým kultúrnym priestorom Bombura už 15 rokov organizuje horský festival pre všetkých s názvom Ďumbierfest. Festival je plný hudby, premietaní, prednášok, no najmä ľudí tvoriacich skvelú atmosféru. Od štvrtka do soboty sa v programe vystriedajú mená ako Peter Hámor, ktorý zdolal už 14 osemtisícoviek, paraglider Ďurifuk a Lukáš Fila, ktorý bude moderovať  spoločenskú diskusiu O lese.

Miesto: Brezno
Dátum: 23. 2. – 24. 2. 2018
Cena: dvojdňový vstup – 15 eur
jednodňový vstup – 10 eur
Viac informácií: Facebook Ďumbierfest

Kde trávite voľné víkendy v zime vy? O svoje zážitky sa s nami podeľte v komentároch pod týmto článkom na Facebooku.