Na našom knižnom trhu je dostatok krásnych kníh pre deti. Ktoré však vybrať a kedy je tá najlepšia doba, aby si z nich deti čítali? Pozrite si päťnásť knižiek s vekovými odporúčaniami, ktoré pre vás vybrala Viktória Marcinová z projektu Čítajme si spolu. 

Päť tipov pre deti do troch rokov

1. Počítanie – Rozkladacia knižka pre najmenších

Vynikajúca knižka vhodná hneď po prvých dňoch života. Má výrazné farebné plochy, ideálne na obdobie, keď bábo ešte len začína rozoznávať obrysy vecí okolo seba. Je viac než isté, že sa s ňou bude bábo spolu s vami hrať každú chvíľu aj počas prvého roka, keďže ide o obrázky s prvými desiatimi číslami.

2. Kniha s interaktívnymi okienkami

Dobre vám poslúži aj nová kniha od fínskej výtvarníčky Aino-Maija Metsola, v českom preklade nazvaná jednoducho, Barvy. Ilustrátorka svet pobláznila už svojou prvou knihou Počítanie, ktorá vás vďaka svojej výraznej farebnosti a zvláštnej skratkovitej kresbe zaujme na prvý pohľad. To isté platí aj o knižke Barvy. Okrem toho tu nájdete interaktívne okienka a v nich rôzne úlohy pre drobcov.

3. Čo dvojstránka, to iný výjav z džungle

Pokiaľ hľadáte parádne veľkoformátové okienkové leporelo, odporúčam Knihu džungle džunglovaté. Každá dvojstránka zobrazuje iný výjav z džungle, pričom v okienkach sa vždy skrýva zoznam zvierat, ktoré treba na obrázkoch nájsť. Jej prednosťou sú minimalistické ploché ilustrácie, ktoré zvieratá zachytávajú v pohybe.

4. Fascinujúca kniha o rozdieloch medzi zvieratami

Keď už má dieťa jemnú motoriku ako-tak pod kontrolou, je čas na knihy s výrezmi. Jedna z najlepších kníh, ktorými môžete doplniť knižnicu, je Animal Opposites od Petra Horáčka, pôvodom z Čiech, ktorý žije a tvorí hlavne v Anglicku. Animal Opposites je fascinujúcou knihou o rozdieloch medzi zvieratami.

Každá dvojstránka predstavuje dva zvery v protiklade: krehká myška proti mocnej gorile či spomalený leňochod proti svižnej kengure. Jedno zo zvieratiek je vždy namiesto obrázka ilustrované výrezom, ktorý presne simuluje jeho typický pohyb. Z knihy sa tak stáva úplne hypnotické umelecké dielo.

Pred tretím rokom začínajú drobcovia jednotlivé obrázky spájať do väčších celkov a stále lepšie rozumejú kontinuite príbehu. V tomto období sú najlepšie knihy, ktoré majú málo textu a lákavé ilustrácie, no predovšetkým inteligentný príbeh.

5. Dobrodružná cesta domov

Cesta domov od štúdia Egreš je vynikajúcim príkladom: je ilustrovaná tlmene a nesnaží sa dieťa oklamať prvoplánovými obrázkami. Jej príbeh, i keď máloslovný, je pútavým dobrodružstvom tučniačika, ktorý odrazu pocíti túžbu po ďalekých svetoch. A keď je už raz tam, srdce ho začne volať domov.

Čo dať čítať deťom vo veku od troch do šiestich rokov?

Po tretích narodeninách (a stále bližšie ku štvrtým) sa s deťmi dajú veľmi dobre čítať už aj trochu dlhšie a zložitejšie príbehy. Stále je ale dobré hľadať menej textu a bohaté sprievodné ilustrácie.

1. Skvelá kniha na prvé samostatné čítanie

Kvak a Čľup, dvaja žabiaci, síce nepatria medzi najnovšie knižky, no určite patria medzi jedny z najlepších. Prežívajú spolu kadečo: pečú koláčiky a potom si pestujú pevnú vôľu, snažia sa zobudiť do jari alebo sa idú kúpať. Niektoré príbehy sú smiešne, iné vážne alebo zase strašidelné.

Textu je v nich málo, preto sa knižka veľmi hodí prvákom na prvé samostatné čítanie. Kultivovaný preklad manželov Gavurovcov je, tak ako je to pri knihách vydavateľstva Slniečkovo zvykom, už len čerešničkou na torte.

2. Svetozár sa vymyká bežným klišé

Svetozár z dielne grafického štúdia Egreš je na rozdiel od dobrodružstiev Kvaka a Čľupa už uceleným príbehom. Ide o malé mestečko, ktoré si nevie dať rady s holubmi a ich hovienkami. Riešením tohto problému poverí starosta pána Svetozára, keďže on má na dvore holubník po starom otcovi. Napokon sa ukáže, že bez holubov – a ani bez lásky – sa v meste nedá žiť.

Svetozár je neobyčajná knižka, ktorá sa vyhýba všetkým bežným klišé detských príbehov. Navyše je netradične ilustrovaná v jemných farbách, vďaka čomu krásne ladí s príbehom, ktorý tak vystupuje do popredia.

3. Príručka o tme

Vydavateľstvo Albatros nedávno vypustilo do sveta Veľkú knihu tmy. Ide o parádnu príručku o tom, ako sa veci okolo nás zmenia po zotmení: ako to vyzerá v lese, v meste, na cestách či pod hladinou, a ako si na týchto miestach nažívajú rastlinky a živočíchy.

Každá sekcia sa začína čiernou dvojstránkou, v ktorej len tu-tam prebleskuje svetlo a predmety rozoznáte iba ťažko. Keď však túto dvojstránku roztvoríte, uvidíte ten istý obrázok v plnom nočnom osvetlení. Je to úžasný nápad, ktorý aj trojročnému vyrazí dych – o to viac, že osvetlené obrázky sú plné pohybu, detailov a zaujímavostí, a vy tak môžete celú noc študovať.

4. Encyklopédia namiesto príbehov

Vydavateľstvo 65.pole len pred pár dňami vyčarovalo český preklad fantastického diela ilustrátorky Carson Ellisovej Domov. Táto kniha je skôr encyklopédiou miest, v ktorých prebývajú ľudia a rôzne bytosti sveta na rôznych miestach. Niektoré sú bežné a dobre známe, iné zase patria do ďalekých krajov alebo dokonca rozprávok či mýtov. Skutočne pôsobivá kniha pre dieťa, ktoré už začína by citlivé na svet okolo seba.

5. Literárny počin roka – Včely

Ak vezmete Včely do rúk a začnete nimi listovať, ste stratení – táto veľkoformátová a plne ilustrovaná včelia encyklopédia je plná včelárskej histórie a faktov, navyše doplnená množstvom detailov. Je taká dobrá, že vydrží navždy.

Knižky pre prvákov aj siedmakov

Od šiesteho roka už nič nestojí príbehom v ceste. Ako však vzbudiť v deťoch túžbu čítať viac? Ako zabrániť tomu, aby čítanie bolo pre nich len domácou úlohou a obstálo pred mobilom a tabletom? Dobrými knihami.

1. Päťdielna séria o priateľstve prváčok Tiny a Fridy

Vydavateľstvo Verbarium vydalo ďalšie dve pokračovania z pentalógie Tinin príbeh švédskej autorky Rose Lagercrantz.

Všetko sa začína keď sa z novopečených prváčok Tiny a Fridy stanú nerozlučné priateľky. Frida sa však po krátkom čase sťahuje do iného mesta, a Tina prežíva svoju prvú veľkú stratu. Nasledujúce časti série sú o ich životoch ďaleko od seba a o prvom skutočne hlbokom priateľstve, ktoré pretrváva aj napriek diaľke.

Ak sa vám to zdá ako čosi veľmi obyčajné, vedzte, že ide o príbeh písaný naozaj citlivo a láskavo. Navyše je text sádzaný väčšími písmenami a nie je ho veľa, takže je ideálny na spoločné trénovanie čítania s mladšími deťmi.

2. Klasika v novom šate

V minulom roku vydalo vydavateľstvo Slovart reedíciu známeho Pištáčika od Dušana Dušeka. Aj keď je kniha už tridsiatničkou, nezostarla ani o deň. Práve naopak, s novými ilustráciami Ďura Balogha vyzerá akoby len teraz začala povinnú školskú dochádzku. Keď sa do nej znovu začítate – tentokrát už aj s vašimi deťmi – budete si ju užívať ako po prvýkrát.

3. Detektív v zálohe

Do tohto zoznamu musí patriť aj Detektív Kalle Blomkvist, moja láska z detstva. Má rozvitý veľmi komplexný príbeh a množstvo postáv. Jeho autorkou je totiž majsterka pera – Astrid Lindgrenová. Chlapčisko Kalle, detektív v zálohe, v ňom totiž vlastne skúša rozlúštiť skutočnú a nebezpečnú záhadu. Nedivila by som sa, keby knihu nevedel odložiť druhák a ani siedmak.

4. Kráľovstvo zeleniny, ktoré baví

 Cibuľkove dobrodružstvá patria medzi klasiku svetovej literatúry pre deti. Všetky príhody udatného rytiera Cibuľky, ktorý sa postaví zlému kniežaťu Citrónovi a jeho pomocníkovi Rajčine, sú bláznivé a neuveriteľné, zahltené množstvom srandovných postavičiek a plné dobrých koncov.

Nenechajte sa pomýliť faktom, že sa všetko odohráva v kráľovstve zeleniny – toto je fantastická spoločenská satira, a dospelý sa na nej bude počas čítania mimoriadne dobre baviť.

5. Jednohubka na záver

Len nedávno z tlačiarní dorazila asi najzvláštnejšia knižka posledných mesiacov Medveď, ktorý tam nebol. Krátky a poetický príbeh o medveďovi, ktorý kráča svetom a zisťuje kým je. Stretne sa s Kravkou a Jaštericou, Tučniakom a taxikárkou Korytnačkou, a každý z nich mu trošku napovie. A tak keď v závere nájde svoj domček, vojde doň potichúčky, aby sa náhodou nezobudil.

Občianske združenie Slniečkovo sa špecializuje na vytváranie literárnych pokladov. Aby ste si čítanie týchto knižiek užili naplno, vyčkajte na rozmarnú, no pritom tichú chvíľku, a potom sa začítajte. Príbeh vyvolá veľa otázok a bude viesť k mnohým rozhovorom medzi vami a vašimi drobcami.

 

Viki Marcinová sa venuje propagácii čítania s najmenšími deťmi. Založila webový portál Čítajme si spolu, v ktorom sa snaží rodičov povzbudzovať k čítaniu deťom, a za tento projekt aj získala prvé miesto v súťaži ženských biznis projektov VÚB Biznis Akadémie. Žije v Košiciach, má dve deti, dvoch psov a jedného dobrodružného manžela.