Rodičia, súrodenci, kamaráti, kolegovia, starí rodičia… Na Vianoce by sme radi urobili radosť našim blízkym aspoň nejakou drobnosťou. Občas je však výber darčeka naozaj tvrdým orieškom. Ak vám už došli všetky nápady, inšpirujte sa našimi tipmi, ktoré majú potenciál potešiť milovníkov lokálneho dizajnu a chutí.

1Fusakle odporúčajú: Veselé ponožky, ktoré si obľúbi každý

Kedysi boli ponožky azda najnudnejším vianočným darčekom. V prípade nápaditých Fusakiel to však určite neplatí. Prúžky, guľôčky či obrázky na ponožkách ocení manažér v obleku, športovec, trendy študentka aj deti.

Môžete si vybrať aj zo sviatočných motívov, ktoré nájdete ako darčekové sety, alebo si vybrať darčekové balenia a naplniť ich ponožkami podľa vlastného výberu. Veď Vianoce bez Fusakiel nie sú Vianoce!

2Nákupné centrum Bory Mall odporúča: Najlepší darček si vyberie každý sám

Nájsť dokonalý darček pre priateľov, rodinu či kolegov nie je ľahké. Obzvlášť to platí u ľudí s vyhraneným vkusom. Ak nechcete, aby váš darček stál bez povšimnutia v skrini či na poličke, ale aby obdarovaného naozaj potešil a poslúžil mu, riaďte sa heslom „najlepší darček je ten, ktorý si vyberieš sám“.

Takouto možnosťou je darčeková karta Bory Mall, ktorú obdarovaný môže využiť na kúpu niečoho, čo sa mu naozaj páči, a vy sa nemusíte trápiť výberom. Nezáleží na tom, o koho ide, takto urobíte radosť pánom, dámam a voľnosti výberu sa potešia aj deti. Darčekové karty môžete kúpiť na Infostánku v nákupnom centre Bory Mall. Viac informácií o nich nájdete na stránke nákupného centra.

3CURAPROX odporúča: Štýlové kefky od slovenských dizajnériek

Zuby si musí umývať každý, preto je zubná kefka rozhodne praktickým darčekom. Veselé zubné kefky, ktoré navrhli slovenské umelkyne Dominika Žáková a Michaela Chmelíčková sú zároveň aj štýlové, a určite potešia každého, kto má rád nápaditý a lokálny dizajn.

Dvojbalenie zubných kefiek CS 5460 Palette Edition od Dominiky Žákovej a CS 5460 POP ART Edition sa vďaka jemným vláknam postarajú o zuby aj ďasná. Navyše, ich krásny dizajn oživí kúpeľňu aj poteší oko obdarovaného.

4Michal Zeliska z jurskepivnice.sk odporúča: Lokálne vína vhodné na sviatočný stôl aj ako darček pod stromček

Štedrá večera alebo sviatočné obedy sú výnimočnými príležitosťami, ktoré si zaslúžia niečo špeciálne. Napríklad kvalitné vínko, ktoré môže byť vhodným darčekom pre kolegov či priateľov a spríjemní výnimočné vianočné chvíle v kruhu rodiny. Svätojurský vinár a majiteľ eshopu jurskepivnice.sk Michal Zeliska vám pomôže s výberom vína, ktoré sa k tradičným sviatočným pokrmom najviac hodia.

„Podporiť chuť dobre pripravenej ryby s vianočným šalátom vie plné suché biele víno, prípadne rosé. Vynikajúcou voľbou sú rizlingy. Napríklad Rizling vlašský 2016 z vinárstva Dubovský & Grančič,“ odporúča Zeliska. K pečenej kačke sa zas hodí ťažšie červené víno, ktoré naplno rozvinie jej chute. „Značkové víno Cabernet-Merlot 2015 z Vínnych pivníc Svätý Jur zrelo 12 mesiacov v barikových sudoch. Kombinácia vôní čerešne a vanilky urobí z vášho jedla gastronomický zážitok,“ hovorí vinár.

Nezabúda ani na oslavu príchodu nového roka: „Mojim novoročným odporúčaním je sekt zo svätojurského Rizlingu vyrobený tradičnou metódou, ktorou sa vyrába napríklad aj šampanské vo Francúzsku.“ Viac inšpirácií nájdete v e-shope Jurské pivnice.

5Kresky odporúčajú: Inšpiratívne obrázky na telo pre malých aj veľkých

Chcelo vaše drsné skryté ja vždy kotvu na rameno? Ako ešte inak dať najavo, že máte radi knihy, kávu alebo folklór? Vaša dcérka je zbláznená do jednorožcov, syn do požiarnikov či pirátov? Máte kamarátku, ktorá by chcela poetický citát, vážku alebo pierko na zátylok? Ale len na chvíľu, nie navždy.

Kresky sú dočasné dizajnové tetovačky, vymyslené, nakreslené a vytlačené na Slovensku. Okrem vlastných motívov od ilustrátorky Kataríny Ilkovičovej majú Kresky v ponuke aj množstvo spoluprác s ďalšími domácimi ilustrátormi, dizajnérmi a značkami. Dočasné tetovačky s milovanými motívmi určite potešia pod stromčekom niekoho z vašich blízkych.