Vytvoriť detskú izbu, v ktorej sa deti budú cítiť dobre a zároveň budú mať priestor na oddych aj na hranie, je hotové umenie. Mama troch chlapcov Zuzana Matúšová Girgošková poradila, čo v zdravej a pohodlnej detskej izbe nemôže chýbať.
Novinárka a blogerka Zuzana Matúšová Girgošková vychováva spolu s manželom Jančim troch synov Jakuba, Mariána a Mateja v drevenom mobilnom dome v malej dedinke pod Karpatmi. Deti sa dokážu zabaviť v záhrade, ale aj v detskej izbe, ktorá sa nachádza na poschodí ich rodinného domu. „Dom konštrukčne navrhol a spolu s remeselníkmi postavil môj muž,” hovorí Zuzana. Ich dom je úplne mobilný. Tvoria ho dva kontajnery, ktoré sú postavené na sebe. Vrchná aj spodná časť s pripojením na siete sa dá odmontovať a presunúť.
Príbytok rodiny Matúšovcov má 84 štvorcových metrov a je postavený z prírodných materiálov. Tie nechýbajú ani v detskej izbe, ktorá je vytvorená tak, aby v nej pohodlne prebývali traja malí chlapci. Podľa ich mamy by detská izba mala byť nielen zdravá, ale aj zábavná. Pri jej dizajnovaní sa riadila pravidlami, ktoré sa naučila od interiérovej dizajnérky Veroniky Kotradyovej. Dizajnérka sa ako jediná na Slovensku venuje zdravému bývaniu podľa princípov dizajnu s ohľadom na ľudské telo a myseľ (Body Conscious Design). Zábavné prvky a kreativitu vložila Zuzana do detskej izby aj zo skúseností, ktoré nadobudla pri písaní odborného časopisu pre stolárov. Možno jej nápady inšpirujú aj vás.
1. Prírodné materiály na prvom mieste
Ak chcete vytvoriť zdravú detskú izbu, v prvom rade by ste mali zabudnúť na všetky napodobeniny a umelé materiály. Zuzana odporúča drevo, korok a rôzne textílie. Na jednej strane preto, lebo deti sa často hrávajú na zemi a potrebujú mať kontakt s mäkkými a teplými materiálmi. Dôvodov, prečo uprednostniť napríklad skutočnú drevenú podlahu pred lacnou plávajúcou, je viac.
„Laminátová podlaha je studená, tvrdá a statická, no vyzerá ako drevo. Keď sa dieťa podlahy chytí, zistí, že je studená, tvrdá a chladná. Vznikne jeho vnútorný konflikt, či takto vyzerá drevo,” vysvetľuje Zuzana. „Ak sú deti obklopené takýmito napodobeninami, materiálmi, ktoré sa nejako tvária, tak vzniká v ich hodnotovom rebríčku chaos. Nevedia, čomu môžu veriť, keď sa všetko na niečo hrá. To je, žiaľ, zrkadlo našej spoločnosti,” dodáva.
2. Mäkké materiály a oblé tvary majú deti rady
Ak sa rozhodujete, aký typ dreva v detskej izbe použiť, Zuzana jednoznačne odporúča drevo z ihličnanov, ale aj korok. Sú to mäkké, hladké, príjemné a teplé materiály. „Tým, že človek žil milióny rokov v lese, je preňho príjemné pozerať sa na štruktúru dreva alebo na to, čo mu les pripomína. V takomto prostredí si dokáže oddýchnuť a cíti sa bezpečne. Pôsobí to pozitívne aj na mentálne zdravie,” objasňuje matka, podľa ktorej sa deti v ich drevenom dome cítia dobre. „Je to naozaj domov s atmosférou, kde cítiť vôňu ako na chate alebo v lese.” Podľa Zuzany majú svoje opodstatnenie aj tkaniny a koberce, ktoré v interiéri vytvárajú akustickú pohodu a zútulnia ho.
Pohodlie vytvárajú aj použité tvary zariadenia. Hoci sú v súčasnosti moderné najmä hranaté tvary a ostré uhly, pre deti sú prijateľnejšie a bezpečnejšie oblé tvary. „Viete si predstaviť, že by detský plyšový macko bol hranatý, fádny a tvrdý? Deti milujú oblé tvary. Veď aj ich telo, rovnako ako telo ženy, je oblé, mäkké a príjemné. Milujú oblé, hravé a neusporiadané tvary. Také, aké sa vyskytujú v prírode,” hovorí Zuzana, ktorej synovia sa na okolitý svet pozerajú cez okrúhle okná detskej izby.
3. Kreatívne riešenie ako mať deti pod kontrolou
Zaujímavým prvkom detskej izby je presklená časť podlahy. Ide o raritu, ktorá je pre deti atraktívna a môžu ju využiť ako súčasť hry. Pre rodičov má najmä praktickú funkciu. „Podlahu sme presklili, aby sme mali dole svetlo, ale ja preto, aby sme mali prehľad o tom, čo deti robia,” vysvetľuje Zuzana. Akési okno v strede podlahy detskej izby je vytvorené z kaleného bezpečnostného skla, ktoré rodina vybartrovala s kamarátom, ktorý ho získal pri demontovaní jednej bratislavskej budovy.
4. Abstraktné zariadenie podporuje fantáziu a kreativitu
Je samozrejmé, že detská izba nemôže byť nudná a musí sa jej malým obyvateľom páčiť. Ideálne je, ak do zariaďovania zapojíte deti a dohodnete sa s nimi na tom, čo v izbičke chcú. „My sme sa snažili vytvoriť čo najviac hravé prostredie. Napríklad tým, že sme pomaľovali skrinky a celú izbu sme ladili do námorníckeho štýlu. Máme tu pláž, vlny, v posteli majú záchranné koleso aj plachtu, aby sa mohli akože plaviť,” opisuje Zuzana. Každý kúsok izby môže byť súčasťou hry.
Ani so štýlom a so zdobením to však netreba preháňať. Deti majú obrovskú fantáziu a abstraktné zariadenie ich núti ku kreativite. „Z minúty na minútu sa posteľ môže premeniť na kozmickú loď alebo ostrov pokladov. Základ je neokliešťovať detskú izbu konkrétnymi motívmi. Napríklad nábytkom v štýle Barbie. Ťažšie z neho deti vo svojej fantázii vytvoria napríklad farmu. Aj preto je najlepšie darovať deťom hračky, ako sú stavebnice, alebo si hračky s deťmi vyrobiť. Plastový mobil je navždy len mobil. Detská kuchynka je detská kuchynka, no taká lavička môže byť bunker, loďka v mori aj lavica pre bábiky v triede vašej malej pani učiteľky.”
5. Vychytávky, ktoré deti donútia hýbať sa
Ak máte pocit, že deti majú málo pohybu, stačí pár zaujímavých doplnkov v interiéri, vďaka ktorým sa decká zabavia a vybijú si trochu energie. Zuzanini starší synovia Jakub a Marián si nevedia vynachváliť napríklad hojdačku alebo trampolínu. „Na hojdačke v izbe visia neustále. V obývačke majú ešte trampolínu, ktorá ich tiež zabaví a rozhýbe.” Rovnako poslúžia aj závesné lanové rebríky alebo lezecké siete.
6. Dôležitý je správny stôl
Nevyhnutným prvkom detskej izby, v ktorej bývajú malí školáci, je dobrý pracovný stôl. Podľa Zuzany je ideálnym riešením stôl a stolička, ktoré rastú spolu s deťmi. „Postačí pevný stôl s výškou asi 74 centimetrov a kvalitná, výškovo nastaviteľná stolička s podnožou na vykladanie nôh. Takýto stôl umožňuje elektronické, pneumatické alebo jednoduché mechanické výškové nastavovanie. Dobré je, ak sa dá klopiť pracovná plocha, aby sa dieťa menej krčilo nad zošitmi a učebnicami a menej si namáhalo krčnú chrbticu i zrak,” objasňuje Zuzana.
Zuzana na záver zdôrazňuje, že to, či sa rodičom podarí vytvoriť dokonale zdravú a hravú detskú izbu je stále menej dôležité, ako čas, ktorý venujú svojim deťom. „Ani tá najkrajšia detská izba nedokáže vynahradiť lásku a dôveru rodičov,“ hovorí.
S novinárkou a blogerkou Zuzanou Matúšovou Girgoškovou, s jej manželom a s deťmi sme strávili jeden deň priamo u nich doma. Článok o tom, aké je žiť v neustálom kontakte s prírodou, si môžete prečítať na tomto odkaze.
O Zuzane Matúšovej Girgoškovej
Vyštudovala žurnalistiku na UK v Bratislave, aktívne pôsobila v médiách. Naposledy ako editorka zahraničného spravodajstva v RTVS. Pred vyše štyrmi rokmi sa s manželom Jánom rozhodli riešiť vzťahovú a osobnostnú krízu radikálnou zmenou životného štýlu. Odišli dobrovoľníčiť na ekofarmy na Novom Zélande. Po návrate predali dom, odišli zo svojich zamestnaní, kúpili starý sad a vybudovali v ňom permakultúrnu záhradu s mobilným domom. Zuzana sa o ich životný príbeh, ako aj o cestovateľské zážitky po krajinách ako Kambodža, Thajsko, Škandinávia a poznatky o permakultúre či zdravom bývaní, delí na blogu LifeReset.