Zmeniť staré vzorce správania môže niekomu trvať deň, inému mesiac aj roky. Podstatné je, aby každý nový zvyk, ktorý si chceme osvojiť, vychádzal z nášho vnútorného presvedčenia – iba tak sa zo zvyku môže stať prirodzená a prijateľná aktivita. Popohnať vytúženým smerom za novým životným štýlom vás môžu nielen správni ľudia, ale aj rôzne pomôcky a aplikácie.

Dajte zbohom alkoholu

Pred sťahovaním akejkoľvek aplikácie je podstatné uvedomiť si, aká dôležitá je abstinencia pre vás osobne. V poslednom období síce letí trend nepiť – vznikajú nealko bary, organizujú sa hudobné festivaly na triezvo. Podliehať trendom však štatisticky nemá dlhú životnosť. Motivácia nepiť musí vychádzať priamo z vašich novonastavených priorít a všetko ostatné je bonus, ako si cestu triezvosti ešte viac spríjemniť. 

Aplikácia I am sober vás v abstinencii povzbudí. Ide o akýsi denníček, do ktorého si značíte, koľko dní ste nepili a koľko kalórií či peňazí ste novým životným štýlom ušetrili. Aplikáciu používajú milióny ľudí, preto vás zdieľané príbehy a úspechy komunity budú motivovať. 

A ak sa vám podarí významný míľnik, nezabudnite si ho do aplikácie zaznačiť. Najnovšie výskumy totiž potvrdzujú, že aj jeden povestný pohár vína, ktorým si bežne pripíjame „na zdravie“, v skutočnosti našim mozgovým bunkám viac ublíži, ako pomôže. 

App Store
Google Play

Naučte sa cudzí jazyk

Duolingo je asi najpopulárnejšia vzdelávacia aplikácia na učenie sa jazykov. Za popularitu vďačí svojej interaktívnosti, hravosti, prístupnosti, schopnosti motivovať aj veľkému množstvu cudzích jazykov, ktoré ponúka. Tento rok oslavuje už jedenásť rokov a počas tejto dlhej existencie vznikli viaceré vedecké štúdie a výskumy používateľskej skúsenosti, ktorých výsledky sú aplikované priamo v metóde učenia. 

S Duolingom je stres z učenia oveľa menší než pri klasických kurzoch a hravé prvky prinášajú do celého procesu ľahkosť a zábavu. Navyše aplikácia funguje plnohodnotne aj zadarmo, akurát po zdolanej lekcii vás nachvíľu preruší reklama. S novým každodenným rituálom odporúčame začať už teraz – na letnej dovolenke iste oceníte svoje nové vedomosti. Apka je vhodná aj pre deti od troch rokov, čiže ak chcete, aby vaše deti robili na telefóne niečo užitočné, dovoľte im učiť sa jazyk hravou formou. 

App Store
Google Play

Staňte sa paňou svojich myšlienok 

Aplikácia Headspace vám pomôže priniesť pokoj do každodenného života. Za jej obsahom stojí profesionálny tím, ktorý pracuje s vedecky overenými metódami na meditáciu a lepšiu pozornosť. Nájdete v nej meditačných sprievodcov (dokonca si môžete vybrať hlas sprievodcu, ktorý vám je sympatický), pomôcky na lepší spánok, ako je utišujúca hudba, alebo návod, ako lepšie pracovať s každodenným či nárazovým stresom. 

Jednotlivé sekcie sú navyše ešte veľmi presne rozdelené na rôzne oblasti: meditácia pre rodičov, pre tehotné ženy, na prekonanie fyzickej bolesti alebo v prípade, že smútite za blízkou osobou. Či už sa chcete naladiť na bábätko rastúce vo vašom brušku, alebo byť vedome prítomná v každodennom živote, táto aplikácia je tá pravá.

App Store
Google Play

Každodenné povinnosti ako hra

Začalo sa to v skorom detstve, keď nás rodičia nútili upratať si izbičku. Potom prišla škola a kolotoč úloh sa rozbehol. Čo by sme teraz dali za to, aby našou jedinou povinnosťou bolo napísať si domácu úlohu a nie pripravovať daňové podklady. Existuje však aplikácia, ktorá povinnosti premení na hru. 

Habitica má veľmi milú pixelovú grafiku ako v ozajstných hrách a za splnené úlohy dostanete odmenu. Pri náročných úlohách sa môžete spojiť aj s kamarátom, s ktorým môžete úlohu, ktorá sa medzičasom premení na príšeru, poraziť. Stačí si vybrať svoj avatar a môžete začať.

App Store
Google Play

Cvičte po celý rok

Pomôcť vám môže aplikácia Down Dog, v ktorej si môžete vybrať rôzne druhy športu, ako jógu (aj tehotenskú), intervalové cvičenia HIIT či behanie. Vybrať si môžete aj sprievodcu – hlas, ktorý vás cvičením bude sprevádzať či obľúbený žáner hudby. Sympatický je i prehľadný a estetický dizajn.

Pri cvičeniach si volíte na čo sa chcete zamerať a taktiež, či ste začiatočník alebo viac pokročilý. Pri kúpenej verzii aplikácie si môžete jednotlivé programy ešte viac prispôsobiť svojim potrebám. Aplikácia vám ukáže, koľko ste v danom mesiaci odcvičili, čo vám pomôže s motiváciou hýbať sa po celý rok. 

App Store
Google Play

Spoznajte samých seba vďaka denníku 

Veľa psychoterapeutov vám povie, že písanie denníka má mnoho benefitov. Môžete sa obzrieť späť za svojím starým myslením a prežívaním, dáva vám možnosť každý deň sa zastaviť a popremýšľať nad vaším životom. Nevýhodou klasického denníka však je, že sa nám ho veľmi nechce písať a zároveň nám len tak ľahko nevygeneruje dáta. 

Aplikácia Daylio funguje na podobnom princípe ako spomínaný denník, akurát s možnosťou analýz. Značíte si v nej svoje nálady a aktivity, ktoré ste v daný deň robili, a pomôže vám aj s plnením vašich cieľov. Veľký benefit je celkový súhrn dát za isté obdobie. Ukáže vám, pri ktorých aktivitách ste sa cítili lepšie alebo či ste za posledný mesiac mali v priemere horšiu náladu, ako by ste si želali. 

App Store
Google Play

Zefektívnite svoj pracovný deň lepšou pozornosťou

Počuli ste o technike pomodoro, ktorá zlepší vašu sústredenosť? Názov pomodoro vznikol na základe klasického kuchynskeho časovača v tvare paradajky. Nastavíte si časovač na 25 minút a po uplynutí tohto času máte 5 minút prestávku. 

S technikou prišiel počas svojich študentských čias Talian Francesco Cirillo. Existuje veľa aplikácií s touto technikou, no jedna z najsympatickejších je Forest. Ako už samotný názov napovedá, aplikácia je plná stromčekov. Má jednoduchý a funkčný dizajn, určite sa v nej nestratíte. Ak sa sústredíte na svoju úlohu, strom vyrastie a postupne si tak môžete vytvoriť celý les. 

App Store
Google Play