Vzťahy, rodina a spoločné stretnutia sú pre nás často samozrejmosťou a v zhone dní si sotva uvedomíme, čo je nám najbližšie. Dajte svojim starým rodičom pocítiť, že vám na nich záleží aj malými gestami. Veď na to, aby sme im ukázali, že sú pre nás dôležití a že nás spoločné stretnutia vzájomne obohacujú, nepotrebujeme veľké rodinné stretnutia ani oslavy narodenín. 

1Zistite od starých rodičov, čo by sa chceli naučiť

Možno ste im už úspešne vysvetlili, ako funguje videohovor alebo internet banking. Opýtajte sa však starých rodičov, čo ďalšie by sa chceli naučiť alebo s vašou pomocou urobiť. Človek sa predsa učí celý život. Možno chcú zistiť viac o separovaní odpadu alebo chcú začať nakupovať potraviny cez internet. Alebo by potrebovali po dlhých rokoch pomôcť s malou prerábkou v dome, ktorú už sami nezvládnu. Pýtajte sa, čo by im pomohlo zlepšiť kvalitu života a otvorte s nimi témy, o ktorých sa možno bežne nerozprávate.

2Zavolajte babke a opýtajte sa jej na recept vášho obľúbeného jedla

Asi každý z nás si v týchto dňoch spomenul na obľúbený koláč alebo nedeľný obed, bez ktorého si nevie predstaviť návštevu starej mamy. Nečakajte, kým nadíde správna príležitosť na osobné stretnutie, a zavolajte jej s prosbou o obľúbený recept. Stará mama sa poteší, že vám môže pomôcť, a vaša radosť z varenia bude o to väčšia. Môžete si z toho napríklad vytvoriť týždňový rituál a postupne takto zbierať recepty na spoločnú rodinnú kuchárku.

3Začnite spisovať rodinnú kroniku

Pýtajte sa starých rodičov na rodinnú históriu, ktorú si pamätajú už len oni. Možno si dnes neuvedomujete vzácnosť týchto informácií, pretože máte pocit, že sa ich to môžete opýtať kedykoľvek. Keď tu však raz nebudú, všetko, čo si zo spoločných rozhovorov budete pamätať, bude pre vás veľmi vzácne. Možno vám rovnaké otázky položia vaše deti či blízki príbuzní. Vďaka rodinnej kronike sa k rozhovorom budete môcť kedykoľvek v spomienkach vrátiť.

Skvelý tip je nahrávať si rozprávanie starých rodičov alebo spolu s nimi písať krátke poznámky a mená ľudí k fotkám. O to cennejšie bude pre vás a vašu rodinu, keď to raz všetko nájdete spísané pokope. Na druhej strane pre väčšinu členov staršej generácie nie je príjemnejšia téma než spomínanie na mladosť.

4Starí rodičia vedia o pestovaní rastlín viac než google

Asi každá babka mala monsteru aj svokrine jazyky dávno predtým, než boli v móde. Čo tak namiesto hľadania informácií na internete zavolať starým rodičom? Niektoré praktické rady sa rokmi nemenia a mnohé veci, ktoré riešite vy, zažili kedysi aj oni. Napríklad to, kedy zasadiť na balkóne jahody, ako presádzať niektoré rastliny alebo čo s pileou a fikusom, na ktorých vám už pol roka nevyrástol žiaden list.

5Opýtajte sa starej mamy, či si môžete prísť vybrať niečo z jej skrine

Každá stará mama má vo svojej skrini nadčasové kúsky, ktoré by ste nerozoznali od súčasných dizajnérskych šiat. S otázkou, či by ste si niekedy nemohli prísť vybrať z jej skrine niečo, čo už nenosí, nemôžete nič pokaziť. Potešíte seba a starej mame tak venujete dobrý pocit, že časť jej pokladov poslúži ďalej.

6Zapisujete si riekanky a piesne

Niektoré si pamätáme od slova do slova, na iné si len  matne spomíname. Zbierajte si obľúbené básničky, porekadlá, riekanky či rozprávky, ktoré vám starí rodičia ako deťom rozprávali. Poproste ich, aby vám niektoré po rokoch opäť povedali, nahrávajte si ich a zaspomínajte si na čas strávený v ich blízkosti. Možno už teraz alebo v budúcnosti ich budete ďalej rozprávať vy.

7Urobte si herbár a pýtajte sa na liečivé rastliny

Ak ste ostatné víkendy strávili v prírode, určite ste si všimli množstvo rôznych kvitnúcich rastlín. Práve teraz je vhodný čas na zber blahodarných byliniek. Viete rozlíšiť maximálne jahodové listy, a tak by ste radi vedeli, či je tá krásna fialová rastlina liečivá. Urobte si herbár a neskôr ho ukážte starej mame. Určite bude mať pre vás veľa užitočných rád, ako sa dajú rastliny využiť a prečo je vhodné ich zbierať.

8Naplánujte si spoločný výlet a vyrazte niekam už tento víkend

Je nejaké miesto, kam by sa vaši starí rodičia chceli po rokoch vrátiť, alebo majú sen, kam by sa chceli pozrieť? Plánujte si spoločné trávenie času. Na starých rodičov treba myslieť nielen v ťažkej situácii, ale aj vtedy, keď väčšina z nás žije uponáhľané životy. Naplánujte si spoločný výlet, a keď sa súčasná situácia ustáli, vyrazte.

Ak vašim starým rodičom zdravotný stav neumožňuje pozrieť sa na vzdialenejšie miesta, ktoré plánujete navštíviť, nahrajte im videá, spravte fotky a po výlete im ich odprezentujte. To, že ste na nich mysleli aj v ďalekom svete, bude pre nich krajší darček než samotná letenka.