Slovensko je ozajstnou festivalovou veľmocou. Nesvedčia o tom len každoročné pozitívne recenzie na náš najväčší festival, ale aj množstvo malých festivalov, ktoré sa darí každoročne úspešne organizovať a ktoré si získali u návštevníkov popularitu. Priblížime vám deväť menších festivalov, na ktorých si príde na svoje každý – milovníci dobrej hudby, filmov, diskusií, ale aj najmenší návštevníci. Samozrejmosťou sú krásne miesta a jedinečná atmosféra.

1Guča umenia vo Zvolenskej Slatine

Posledný júlový víkend ožije obec Zvolenská Slatina multižánrovým festivalom súčasného umenia. Organizátori hovoria, že festival prináša nový pohľad na umenie na dedine, zároveň je však oslavou slobody a tolerancie. Súčasťou festivalu sú hudobné vystúpenia rôznych žánrov, premietanie filmov a cestopisov, diskusie či výstavy.

Festival sa koná v areáli bývalého kina Pokrok vo Zvolenskej Slatine. Samozrejmosťou je gastro zóna či stánky s rôznymi zaujímavými vecičkami slovenských výrobcov.

Miesto: Zvolenská Slatina
Dátum: 27. – 28. 7. 2018
Cena: 9 – 14 €
Headlineri: Chiki liki tu-a, Hudba z Marsu, Autumnist, Diskusia Martina M. Šimečku
Viac informácií: gucaumenia.sk

2Atmosféra v Hontianskych Nemciach

„Keď si predstavíte priestor, kde je spolu niekoľko stoviek spokojných, usmievavých ľudí so svojimi rodinami a kamarátmi, kde svieti slnko, hrá hudba, ktorá len zvýrazňuje atmosféru šíriacu sa miestom, kde ľudia sedia na tráve, popípajú pivo, kde sa decká smejú, kde rozvoniava dobré jedlo, to je naša Atmosféra,“ opisuje festival jeho zakladateľka Grétka Pavolová.

Festival sa koná už sedem rokov, posledné ročníky na krásnej zelenej lúke uprostred viníc. „Minulý rok sme sa presunuli na lúku pár kilometrov od obce Hontianske Nemce. Lúka ostáva, no areál bude tento rok o čosi väčší, pripravujeme diskusnú zónu v krásnom malom zelenom lesíku, ktorá bude zároveň oddychovou zónou. Chystáme aj viac umeleckých inštalácií, hudobný program sme obohatili o veľké mená slovenskej hudobnej scény. Na festivale tiež otvárame tému ekológie a zero waste. Ideme prvýkrát separovať, vzdelávať ľudí rôznymi aktivitami a prednáškami o ekológií a jednorázové plastové poháre v areáli sme nahradili vratnými s dizajnom od Tiny Minor. Veľa vecí bude nových, no jedinečná atmosféra festivalu určite zostane,“ hovorí o novinkách organizátorka. Samozrejmosťou je aj program pre deti, dobré jedlo či stánky s dizajnovými vecičkami slovenských výrobcov.

Tento rok budete môcť na festivale navštíviť aj CURAPROX stan, v ktorom môžete absolvovať inštruktáže správneho čistenia zubov, ochutnať svieže pasty BE YOU, ale aj recyklovať svoje staré kefky a naučiť sa správne triediť a minimalizovať odpad.

Miesto: Hontianske Nemce
Dátum: 3. – 4. 8. 2018
Cena: 15 € v predpredaji, 20 € na mieste
Headlineri: Jana Kirschner, Para, Vec a Škrupo, Bulp
Viac informácií: festivalatmosfera.sk

3Končiny v Mojtíne

Festival Končiny sa v rokoch 2015 a 2017 konal pod názvom Vúdstok. Ide o multižánrový festival v krásnom prostredí Strážovských vrchov nad obcou Mojtín neďaleko Púchova. Festival si určite užijú milovníci slovenskej alternatívnej hudby. Počas dvoch dní sa na pódiu vystriedajú interpreti klasického rocku, elektroniky, folku, punku či indie.

Ak radi objavujete novú hudbu, ste na správnom mieste. „Festival je multižánrovým podujatím, kde svoju hudobnú kariéru naštartovali napríklad kapely ako The Ills či Max Bazowski,“ hovorí riaditeľ festivalu Andrej Rafaj.

Miesto: Strážovské vrchy nad obcou Mojtín
Dátum: 3. – 4. 8. 2018
Cena: 8 – 17 €
Headlineri: Walter Schnitzelsson, Malalata, Vrbovskí víťazi, Says
Viac informácií: festivalkonciny.sk

4Letné 4 živly v Banskej Štiavnici

„Festival 4 živly má koncept, vďaka ktorému je každý ročník iný ako ten predchádzajúci. Mení sa téma podujatia, na ktorú je naviazaný filmový aj sprievodný program,“ vysvetľuje Peter Gašparík, ktorý má na starosti propagáciu festivalu. Tento rok je témou letného vydania Happy end. Téma nie je náhodná, súvisí so zavŕšením druhej dekády fungovania festivalu.

Festival 4 živly je už stálicou podujatí malebnej Banskej Štiavnice. Okrem desiatok filmových klasík a noviniek, dokumentov, animovaných či experimentálnych diel si budete môcť vychutnať aj výstavy, diskusie či hudobné predstavenia. Súčasťou sú aj Detské 4 živly, pod hlavičkou ktorých sa budú premietať detské filmy, tvorivé deti sa budú môcť realizovať v animačnej a otvorenej výtvarnej dielni Websterovcov, putovať po stopách psíka Lakiho a naučiť sa tvoriť mapky.

Miesto: Banská Štiavnica
Dátum: 8. – 12. 8. 2018
Cena: cinepass na celý festival 24 € v predpredaji, 28 € na mieste
Sprievodný program: This is Kevin, Isama Zing, výstava digitálnych grafitov
Viac informácií: 4zivly.sk

5 Hviezdne noci v Bytči

Festival Hviezdne noci je výsledkom snahy miestnych nadšencov, ktorým sa podarilo zorganizovať už 4. ročník štvordňového mestského multižánrového festivalu. Na rôznych čarovných miestach Bytče (historické námestie Pod lipkami, zámok, Sobášny palác, kultúrny dom, Vitalkafé) si pozriete koncerty, filmové premietania, divadlo, vypočujete si diskusie.

Pre deti bude nachystané cirkusové šapito. Deti budú mať v rámci festivalu svoje vlastné Detské hviezdne noci s premietaním animovaných filmov, s bábkovým divadlom, tvorivými dielňami či čítačkou rozprávok Braňa Jobusa.

Miesto: Bytča
Dátum: 16. – 19. 8. 2018
Cena: 16 – 22 eur
Headlineri: Walter Schnitzelsson, Fallgrapp, FVLCRVM, Tolstoys
Viac informácií: hviezdnenoci.sk

6Tribute to Freedom na hrade Devín

Tribute to Freedom je jednodňové podujatie, ktoré sa koná na Devíne od roku 2009. Miesto letnej pocty slobode je aj symbolické, keďže ide o významné miesto našej dávnej, ale aj novodobej histórie, kde sa diali udalosti súvisiace so železnou oponou. Na 10. ročníku akcie Tribute to Freedom si v čase od 17.30 do 23.00 hod. budete môcť vypočuť koncert Richarda Müllera, Lenky Filipovej aj kapely Billy Barman a dievčat zo SĽUKu.

Miesto: Hrad Devín
Dátum: 17. 8. 2018
Cena: 9 €
Headlineri: Richard Müller, Lenka Filipová, Billy Barman a dievčatá zo SĽUKu
Viac informácií: udalosť na Facebooku

7Maringota v Skalici

Hudobný festival sa nachádza v bývalom pieskovom lome vo vinohradníckej oblasti mesta Skalica. Práve miesto je to, čo festivalu dodáva jedinečnú atmosféru. Dramaturgia festivalu Maringota sa nesie v rozmanitosti hudobných žánrov, ponúka zážitok z elektronickej hudby, popu, rocku, funku či džezu od slovenských aj zahraničných interpretov.

Počas dvojdňového festivalu sa dá stanovať priamo v areáli. Ak sa však dopravíte na festival autom, organizátori z kapacitných dôvodov odporúčajú parkovať v meste a do vinohradov sa dostať taxíkmi za zvýhodnenú festivalovú cenu.

Miesto: Skalica
Dátum: 17. – 18. 8. 2017
Cena: 10 € v predpredaji, 15 € na mieste
Headlineri: Para, Modré Hory, Bad Karma Boy, Vrbovskí víťazi
Viac informácií: maringota.sk

8FLAAM festival v Nitre

Organizátori FLAAM festivalu ho opisujú ako „jednodňový festival s atmosférou grilovačky u kamoša, ktorá sa vymkla spod kontroly”. Podujatie sa koná v obľúbenom priestore Hidepark neďaleko centra mesta. Na festivale si okrem hudby zo Slovenska a zo zahraničia užijete aj divadlo, premietania, workshopy, gastro zónu s lokálnym street foodom či dizajn market s československými značkami. Festival má kapacitu iba 700 ľudí, preto sa budete cítiť naozaj ako na väčšej záhradnej párty u kamarátov.

Miesto: Nitra
Dátum: 18. 8. 2018
Cena: 14 € v predpredaji, 17 € na mieste
Headlineri: Billy Barman, Ventolin, Banfi, Hańba!
Viac informácií: www.flaam.sk

9Cinematik v Piešťanoch

Tesne pred koncom leta sa už pravidelne v Piešťanoch koná medzinárodný filmový festival Cinematik, ktorý patrí medzi najväčšie filmové udalosti Slovenska. Aj tento rok prinesie niekoľko desiatok celovečerných a krátkometrážnych filmov s dôrazom na európsku a slovenskú kinematografiu.

Festivalové centrum sa nachádza v mestskom parku, ktorý ponúka vhodné miesto na relax medzi filmami. Snahou Cinematiku je ponúknuť svojim návštevníkom ideálnu filmovú dovolenku.

Miesto: Piešťany
Dátum: 11. – 16. 9. 2018
Cena: na celý festival 20 € (do 31. 8.) a 26 € (od 1. 9. a na mieste), 4 € na jedno predstavenie
Viac informácií:  cinematik.sk

Bez akého festivalu či akcie si neviete predstaviť leto? Napíšte nám do komentárov pod týmto článkom na Facebooku Apríl magazínu.