Ak trávite sviatky s blízkymi pod jednou strechou, máte väčšie šťastie ako mnoho ľudí okolo nás. Sú to ľudia bez domova, deti v detských domovoch či opustení seniori. Práve počas Vianoc máte šancu potešiť tých, ktorých nepoznáte a sebe darovať dvojnásobne dobrý pocit. Prinášame vám inšpirácie, ako môžete vyčariť vianočný zázrak tam, kde to naozaj treba.

Pomáhať je ľahké

Nie každý rieši na Vianoce otázku, čím obdarovať svojich najbližších. Pre niektorých znamenajú Vianoce zimu, neistotu aj strach z toho, či ich budú môcť vôbec stráviť pod strechou. Ľuďom bez domova dáva šancu na dôstojnejší život už 18 rokov NOTA BENE. Vďaka predaju časopisu má väčšina z nich strechu nad hlavou, napriek tomu stále žijú u nás na ulici desaťtisíce ľudí.

Cieľom Nota Bene je, aby ľudia bez domova ukončili svoje bezdomovectvo a mohli žiť dôstojne. K tomuto cieľu môžete pomôcť aj vy. Darujte vami vybranú sumu, ktorá zabezpečí predajcovi bezpečné bývanie v nájomnom byte na jeden mesiac alebo mu už za 15 € zabezpečí štartovací balíček podpory.

Splňte želania deťom v detskom domove

Jeden si želá tenisky, druhý teplákovú súpravu, ďalšia kolieskové korčule alebo ojazdený bicykel. To sú želania, ktoré v detských domovoch a v sociálne slabších rodinách ostávajú často nesplnené. Čo pre nás znamená samozrejmosť, pre niektoré deti vysnívaný dar. Pomôcť môže každý.

Stačí si vybrať z listov, ktoré napísali deti Ježiškovi, rezervovať si ho a ostatné je na vás. Kúpiť darček a poslať ho poštou je to najmenej, ako deťom zo sociálne slabších rodín a z detských domovov vyčariť úsmev na tvári. Výhodou projektu je osobný prístup, pretože ako darca posielate darček priamo do rúk obdarovaného. Vianočné darčeky môžete posielať v rámci Slovenska a Česka.

Zóna bez peňazí

Každý má doma niečo, čo nepotrebuje, nevyužíva, ale stále je to v dobrom stave a určite by sa našiel niekto, koho by to nesmierne potešilo. Presne o tom je dobročinná akcia Zóna bez peňazí. Zároveň si z nej môžete na výmenu zobrať niečo, čo padne do oka vám. Výhodou Zóny bez peňazí je, že sa koná vo viacerých mestách po celom Slovensku. Podaruj, vymeň, urob radosť, recykluj. Vianočná štedrosť môže pre vás tento rok nadobudnúť úplne nový rozmer.

Vianočný zázrak pre ľudí z domu seniorov

Minulý rok Vianočný zázrak splnil 650 prianí seniorom z 32 zariadení sociálnych služieb na celom Slovensku. Tento rok máte šancu stať sa jedným z darcov aj vy. Mnohí seniori nemajú blízkych, s ktorými by strávili sviatky a vianočný čas nie je pre nich omnoho významnejší ako všedný deň.

Obdarovať tých, ktorí možno ani darčeky nečakajú, poteší nielen obdarovaného, ale aj vás. Výber darčeka, ktorý chcete venovať, je na vás. Stačí vyplniť na webovej stránke krátky formulár. A čo si želajú seniori z rôznych kútov Slovenska? Kozmetiku, knihy, sladkosti a oblečenie, koncerty, návštevy pútnických miest, pobyty v kúpeľoch či praktické a nevyhnutné veci, ako sú invalidné vozíky alebo postele.

Nedovoľte, aby zima znela ako nočná mora

Nezisková organizácia Vagus pomáha ľuďom bez domova počas celého roka. Obdobím, ktoré ich život ohrozuje najviac, sú však zimné mesiace. Počas zimy a najväčších mrazov pravidelne terénni pracovníci zachraňujú životy ľudí bez domova, neraz na pokraji života a smrti. Bežný človek môže cez online podporu prispieť na poskytnutie jedla, ošatenia a tepla počas dňa alebo na výjazd záchranného tímu.

Darujte Skutočný darček

Kúpou Skutočného darčeka presne viete, kam prispievate a akým spôsobom. Môže to byť koza pre chudobnú rodinu v Afrike, pumpa na čistú vodu či doučovanie detí z chudobných rodín na Slovensku. Za touto myšlienkou a realizáciou stojí organizácia Človek v ohrození. Prečo koza či ovca ako darček? Živá a zdravá koza znamená pre chudobnú rodinu v Afrike či Ázii čerstvé mlieko a zdroj príjmov, čím uživí celú rodinu.

Nie sú to len zvieratá, skutočných darčekov máte na výber viac. Na Slovensku môžete takýmto spôsobom podporiť deti zo sociálne znevýhodnených rodín, ktoré vďaka vašej podpore dostanú svoju prvú učebnicu alebo budú môcť chodiť na doučovanie. Darčeky z charitatívneho e-shopu sú rozdelené do štyroch kategórií – voda, školstvo, obživa a Slovenská republika.

Pošlite pohľadnicu seniorom

Vianočná pošta vznikla ako školský projekt, no hneď si získala sympatie ľudí z celého Slovenska. Hoci si väčšina z nás v dnešnej digitálnej dobe želá pekné sviatky cez sociálne siete, staršie generácie s láskou spomínajú na zvyk osobnejších prianí. Seniori boli celý život zvyknutí dostávať na Vianoce rukou písané listy či pohľadnice, ktoré boli pre nich symbolom prichádzajúcich Vianoc.

Pre mnohých sa radosť z Vianoc, akú zažívali kedysi, postupne vytratila. V domove dôchodcov pohľadnice zrazu prestali chodiť. Učiteľka Ľubica Nosčáková vytvorila spolu s dcérou Hankou jedinečný projekt, do ktorého sa dnes zapájajú tisíce ľudí z celého Slovenska. Rukou písané prianie môžete poslať seniorom do domovov dôchodcov aj vy.

Adoptuj si posteľ

Sú ľudia, pre ktorých je najväčším snom vianočného času stráviť ho v čistej a teplej posteli. Žiaľ, nie každý má túto možnosť a aj na Vianoce ostáva veľa ľudí bez strechy nad hlavou. S kampaňou Adoptuj si posteľ máte šancu pomôcť aj vy. Adopciou postele v konkrétnom útulku a nocľahárni umožníte pracovníkom neziskovej organizácie Depaul Slovensko poskytnúť pomoc čo najväčšiemu počtu ľudí. Prispievate na poskytnutie bezpečného nocľahu, stravy, hygieny a sociálneho poradenstva pre ľudí bez domova, ale aj ťažko chorým a umierajúcim, pre ktorých je život na ulici ešte ťažší.

Darujte dobro

Dá sa človeku darovať dobrý pocit? Dá. Vy môžete prispieť v mene vášho blízkeho rodine, ktorá sa pre chorobu ocitla vo finančnej tiesni, a váš blízky dostane od vás darček v podobe dobrého pocitu. Darovanú sumu odošle Dobrý anjel rodine celú do posledného centa. Pre vášho blízkeho dostanete certifikát, ktorý mu odovzdáte. Ideálne pre tých, ktorí sa tento rok rozhodli obdarovať svojich blízkych nemateriálnymi darčekmi.

Ako robíte radosť na Vianoce vy? Zapájate sa do niektorej zo spomínaných aktivít alebo máte vlastný spôsob? Napíšte svoju skúsenosť do diskusie na Facebooku pod týmto článkom.