Elektrická kefka je ideálna pre tých, ktorí sa s láskou starajú o seba i blízkych, no zároveň je pre nich precízne čistenie zubov dokonalou technikou jednou z posledných vecí, na ktoré majú na konci každého dňa energiu. Tak ako rôzne iné smart zariadenia, aj sonická zubná kefka uľahčuje život, netreba však zabúdať, že aj pri nej je potrebné raz denne používať aj medzizubné kefky. 

Šoférovali ste niekedy auto s manuálnou prevodovkou bez posilňovača riadenia a potom automat? V prvom prípade by sa hodina v aute mohla vyrovnať hodine dvíhania činiek v posilňovni, a pritom rovnaký čas v aute s automatickou prevodovkou si užijete v pohodlí. Teraz si predstavte mechanickú a elektrickú kefku. Obe vás odvezú do cieľa, no každá prostredníctvom iného zážitku. 

História elektrických kefiek jedným dychom 

Možno sa pamätáte na prvé rotačné a oscilačné elektrické kefky spred dvadsiatich rokov. Obe najviac čistia vypuklé alebo čisteniu prístupné časti zuba, a teda k lepšiemu čisteniu v ťažko dostupných zónach veľmi nepomáhajú. Zároveň pri nich musíme vyvinúť istý tlak na to, aby sa vlákna prispôsobili nerovnostiam na zuboch, čím môžeme poškodiť ďasná aj sklovinu. 

Nedostatky oscilačnej kefky vyriešila neskôr sonická kefka, ktorou tlačiť nepotrebujeme. Kmitajúcimi vláknami sa stačí dotýkať zuba iba zľahučka. Čistenie tak pôsobí neabrazívne a šetrne k sklovine aj ďasnám. Čo však znamená predpona hydro pri hydrosonickej kefke a prečo je aj s jej výhodami naďalej potrebné používať medzizubné kefky? 

Tri dôvody, prečo Hydrosonic PRO vytvára z čistenia zubov celkom nový zážitok 

1Alfou a omegou každej kefky je kvalita vlákien 

Všetky hlavice elektrických či mechanických kefiek Curaprox sú vybavené neuveriteľne mäkkými a jemnými vláknami zo špeciálneho materiálu Curen®, ktorý sme si dali patentovať. Väčšina kefiek iných značiek má vlákna z polyamidu, ktorý však absorbuje vodu. Vlákna preto nedržia tvar a pri čistení sú menej účinné. Vďaka nízkej absorpcii vody si naše vlákna aj navlhčené zachovávajú tvar a sú efektívne aj pri minimálnom tlaku.

Vedeli ste, že Hydrosonic PRO si môžete zadarmo požičať? 

  • Hydrosonic PRO si môžete požičať až na 30 dní zadarmo.
  • Stačí zaplatiť zálohu a kúpiť si vlastné čistiace hlavičky.
  • Požičovňa kefky platí pre všetky sonické kefky Curaprox.

Ak si sonickú kefku kúpite a náhodou sa vám pokazí:

  • Platí automatická a bezplatná 3-ročná záruka.
  • Kefku môžete reklamovať v ktoromkoľvek stánku Curaprox, vo väčšine prípadov odídete rovno s novou.
  • Väčšinu porúch vybavíte na počkanie, vždy však najneskôr do 72 hodín.

2V ťažko dostupných zónach pomáha efekt „hydro“ 

Kmitavý pohyb vlákien sonickej elektrickej kefky je v prípade kefky Hydrosonic PRO od Curaproxu sprevádzaný aj jedinečným hydrodynamickým efektom. Ten znamená, že na čistení sa okrem vlákien kefky podieľa aj zmes slín, vody a zubnej pasty, ktorá sa v ústach vytvára pri umývaní zubov. 

42 000 kmitov (tzn. 84 tisíc čistiacich pohybov za sekundu) za minútu tak zabezpečí vyčistenie odľahlých častí vrátane vstupov do medzizubných priestorov, rýh na zuboch a parodontálnych vačkov, kam samotné vlákna kefky nedosiahnu. Prebytočný povlak a baktérie sa z týchto vačkov vymyjú, vďaka čomu sa ďasno nezapáli.

3Dôkladné čistenie môžete prenechať technológii  

Správne čistenie zubov si vyžaduje precíznu techniku a čas a často je to tá posledná vec, na ktorú chceme myslieť na konci dlhého, možno stresujúceho dňa. Nie je prekvapením, že aj zodpovední dospelí precízne kefkovanie niekedy vynechajú. Dobrou správou je, že časť práce na čistení dnes už môžete prenechať „mašine“, ktorá za vás dotiahne detaily. 

A prečo je dôležité čistiť aj detaily? Povlak sám osebe nie je pre naše zuby škodlivý, škodlivým sa stáva, keď ho pravidelne mechanicky nenarúšame. Vtedy výlučky baktérií spôsobujú zápaly ďasien, neskôr sa tvorí zubný kameň a následne kaz. Je dôležité vyčistiť povlak na celom povrchu zuba, nielen na najviac exponovaných miestach, pretože práve tie nedostupné miesta bývajú prebytočným povlakom najviac ohrozené. 

Štyri tipy na správnu techniku čistenia hydrosonickou kefkou

  1. Kefku nestačí na zuby len prikladať. Tak ako pri obyčajnej, aj pri hydrosonickej kefke platí, že ak ju chceme využiť efektívne, odporúčame aj elektrickou kefkou robiť malé krúžky. Čím viac pohybov robíte a rôznym spôsobom meníte smerovanie vlákien na zuboch, tým sú zuby čistejšie.
  1. Pri čistení manuálnou kefkou treba ovládať techniku, mať trpezlivosť, vyvinúť správny tlak pod správnym uhlom. Je to naozaj veľa faktorov, ktoré priamo ovplyvňujú dôkladnosť vyčistenia zubov. S elektrickou kefkou je „chybovosť“ pri čistení oveľa menšia. 
  1. Hydrosonická kefka dokáže vďaka hydrodynamickému efektu vyčistiť prvých 20 – 30 % zo vstupu do medzizubných priestorov, no zďaleka nie celý priestor. Medzizubný priestor dokáže poriadne vyčistiť iba medzizubná kefka s kvalitnými vláknami. Ani špáradlo, ani niť, ani zubná sprcha a ani hydrodynamický efekt sonickej kefky ju nedokážu nahradiť. 
  1. Dôkladné čistenie sonickou kefkou trvá o čosi kratšie ako dôkladné čistenie manuálnou kefkou. Navyše vám elektrická kefka zaručí, že ani večer po celom dni nič nezanedbáte. Nezabudnite však večerný rituál zakončiť medzizubkovaním. 

Bez medzizubných kefiek stopercentne čisté zuby a ďasná nedocielite 

Zubný lekár Pavol Andel upozorňuje na nesprávne tvrdenie, ktoré si mnohí spájajú s používaním elektrických kefiek. „Niekedy chcú výrobcovia vyvolať v ľuďoch pocit, že vďaka kefke nemusíme robiť pre zuby už nič viac, ani používať medzizubné kefky. Nie je to pravda a overíte si to veľmi ľahko.

Aj keby ste používali tú najlepšiu sonickú kefku, no nepoužívali medzizubnú kefku a po nejakom čase by ste si ju zaviedli do medzizubného priestoru, bude zapáchať a ďasná budú krvácať,“ upozorňuje Pavol Andel. Krvácajúce ďasná sú totiž dôkazom, že sú zapálené v dôsledku nedostatočnej ústnej hygieny a nahromadeného povlaku. 

Hydrodynamický efekt síce vytvorí turbulenciu v tekutej zmesi slín, pasty a vody, ktorá čiastočne čistí aj v miestach, kam vlákna nedosiahnu, ale ani sonická kefka nevyčistí celý priestor medzi dvoma zubami. Dôkladne ho vyčistí jedine medzizubná kefka.

Len každodenným používaním medzizubky dokážete účinne predchádzať zubným kazom aj zápalom ďasien. Myslite na to, že zápal ďasien je prvým stupňom parodontitídy – ochorenia, ktoré sa môže skončiť až stratou zuba.