Na zdravie zúbkov dieťaťa vplýva predovšetkým správny návyk spojený s umývaním. Existujú však produkty, ktoré vám s vytvorením správneho návyku pomôžu. Čím skôr si dieťa osvojí techniku dôkladného čistenia, tým menej času strávi neskôr v zubárskom kresle a pravdepodobne sa vám o pár rokov aj poďakuje. Prinášame praktického sprievodcu produktmi, ktoré sa postarajú o zdravie zúbkov vašich detí od útleho detstva.

1Zdravie zúbkov ovplyvníte už výberom cumlíka

Cmúľanie cumlíka dieťa príjemne unavuje a upokojuje. Je však veľmi dôležité, aký tvar má cumlík. Nesprávny tvar môže spôsobiť anatomické nedokonalosti, čo neskôr zvyčajne vyústi do nosenia strojčeka.

Cumlík Curaprox Baby má plochú silikónovú špičku, čiže príliš netlačí na podnebie a správne ho tvaruje. Svojou textúrou dokonca pripomína bradavku. Bočné strany cumlíka tvarujú čeľusť do okrúhleho tvaru a dierky na prednej časti zabraňujú vytváraniu vákua pri cumľaní a odvádzajú sliny z úst. Dieťa si tak navykne na správne dýchanie a zúbky mu porastú správnym smerom.

Okrem tvaru cumlíka je však dôležité aj to, ako dlho ho dieťa používa. Podľa zubného lekára Pavla Andela sa cumlík s pribúdaním veku stáva zlozvykom. „Dieťa by malo používať cumlík maximálne do dvoch rokov. Po druhom roku by sa mal postupne odstraňovať, pretože inak nastáva fixácia a tá sa odstraňuje veľmi ťažko,“ radí zubný lekár.

2Hryzadielko pomôže pri prerezávaní 

Hryzadielko je ďalším významným pomocníkom pri vývoji vášho dieťaťa. Pripraví ho na onedlho sa tlačiace zúbky a umožní mu objavovať rôzne zaujímavé povrchy. Dieťa ho môže bezpečne používať už od ôsmeho týždňa života.

Hryzadielko by malo byť vyrobené z materiálu odolného proti slinám, rozhryznutiu a zlomeniu. Pomáha aj pri rýchlejšom prerezávaní zúbkov a zároveň masíruje a prekrvuje ďasná. Ak ho najprv vložíte do chladničky, ešte väčšmi upokojí bolesť ďasien.

3S prvým zúbkom prichádza prvá zubná kefka 

Mnoho rodičov nevie, kedy a akú kefku vybrať najmenším deťom. Čím skôr však dieťaťu dáte kefku do ruky, tým skôr si vytvorí správny návyk. Pre najmenšie deti je už od prvého zúbka vhodná detská zubná kefka Curaprox Baby, ktorá má úzku hlavičku prispôsobenú detským ústočkám.

Vyrobená je z príjemného pogumovaného materiálu a má 4 260 najjemnejších vlákien, takže dieťaťu ani pri umývaní prvých zúbkov nehrozí žiadne zranenie. Okrúhla rukoväť bez oporného bodu na palec zabezpečí, že dieťa bude kefku držať prstami a nebude vyvíjať prehnaný tlak na zúbky.

4Detská verzia obľúbenej curaproxky je vhodná pre škôlkarov aj školákov

Deti často do zubnej kefky hryzú alebo na ňu pri čistení zubov vyvíjajú zbytočne silný tlak. Riešením môže byť detská zubná kefka CS kids, ktorá je vhodná od štyroch rokov. Ak si vaše dieťa nevie čistiť zuby s použitím minimálneho tlaku, hlavička CS kids je preň vhodnejšia ako CS smart, ktorá je ešte mäkšia. Výhodou je, že má skrátené vlákna, vďaka čomu sa kefka stáva odolnejšou.  

Dentálna hygienička Zuzana Serafinová vidí výhodu aj vo veľkosti hlavičky kefky. „Vlákna sa skrátili, čím sa zmenšila hlavička, a tak je kefka vhodnejšia pre detské ústa a lepšie sa s ňou manipuluje. Stáva sa, že ak deti majú menšie ústa, počas čistenia si naťahujú líce, pri CS kids to nehrozí,” hovorí.

5Chuť pasty je super bonus, ale zdravé zloženie je prioritou 

Je bežné, že rodičia sa snažia dieťa motivovať na umývanie zúbkov príchuťou pasty či obalom. Často sa však stáva, že zloženie pasty ide do úzadia. Práve to by však malo byť pri výbere najdôležitejšie.

Zubná pasta by mala byť maximálne šetrná, bez potenciálne škodlivých či dráždivých látok. Zároveň by mala pomáhať chrániť pred zubným kazom, a to čo najprirodzenejším spôsobom. Všetky tieto podmienky spĺňajú zubné pasty Curaprox kids, ktoré neobsahujú parabény, umelé farbivá ani agresívne penidlo SLS. Zuby chránia pomocou prírodných enzýmov a xylitolu – antibakteriálneho brezového cukru. Obsahujú rôzne množstvá fluoridu, vrátane bezfluoridovej pasty od prvých zúbkov. Drobcov potešia lahodné ovocné príchute.

Odporúča sa od 2 rokov z dôvodu vytvorenia reflexu vypľúvania v tomto veku, jej zloženie je však maximálne bezpečné už od prvých zúbkov. Navyše drobcov poteší lahodnou ovocnou príchuťou.

 

Nechcú si vaše deti čistiť zuby? Zahrajte sa s nimi na vyháňačov kazizúbkov

Viac info

6Single kefka je základom pre dočisťovanie 


Je dobré, ak rodič dieťa odmalička motivuje umývať si zuby, netreba však zabúdať na dočisťovanie. Podľa zubného lekára Pavla Andela je dôležité dieťaťu zúbky dočisťovať ideálne až do desiateho roku života.

S kritickými miestami vám pomôže jednozväzková kefka, ktorá je v starostlivosti o chrup detí nenahraditeľná. Ideálne, ak si s dieťaťom vytvoríte spoločný návyk − najprv si zúbky umyje samo, potom mu ich single kefkou vyčistite vy.

7Medzizubka – čím skôr sa skamarátite, tým lepšie

Kedy by dieťa malo začať používať medzizubnú kefku? Ideálne už pri prvých dvoch zúbkoch, ktoré narastú vedľa seba. Keďže až 8 z 10 kazov vzniká medzi zubami, medzizubnému priestoru by sme mali venovať pozornosť odmalička. Čím skôr sa dieťa s medzizubnou kefkou zoznámi, tým rýchlejšie si vytvorí návyk, ktorý je pre zdravie zubov kľúčový.

Váhate, ktorá veľkosť medzizubnej kefky je vhodná pre vášho drobca? Najlepšie vám poradí zubný lekár alebo dentálna hygienička.