Nie je úplne bežné, že ekologické riešenia sú pre zubnú ambulanciu jednou z najväčších priorít. V Andel Clinic v Hlohovci sa o témy udržateľnosti zaujímajú už niekoľko rokov. Separujú, kompostujú, majú záhradu, zbierajú dažďovú vodu a v čakárni dokonca ani nenájdete kopy reklamných letáčikov. Najnovšie vymenili jednorazové plastové poháriky v zubných ambulanciách, ktorých týždenne minú tristo.
Nápad zubnej lekárky
S nápadom vytvoriť kompostovateľné poháriky prišla zubná lekárka Petra Řehůřková. „Venovala som sa tomu v rámci Sokratovho inštitútu. Ide o ročné štúdium, počas ktorého účastníci pracujú na svojich projektoch. Od začiatku som vedela, že sa chcem venovať ekologickému riešeniu. Denne s kolegami minieme v ambulanciách veľa odpadu, preto vznikla myšlienka zredukovať práve plast,“ hovorí zubná lekárka Petra Řehůřková.
V čase, keď zubná lekárka Petra cez víkendy študovala na Sokratovom inštitúte, nastúpila do Andel Clinic, kde sa jej nápad stretol s veľkou podporou. „Mala som šťastie, pretože tu to ekonastavenie už bolo. Bola tu zabehnutá separácia, riešili sa témy udržateľnosti a nápad sa stretol s pozitívnym ohlasom,“ spomína.
Poháriky vozia na farmu, kde sa z nich vytvorí kompost
Na vzniku kompostovateľných pohárikov pracovali s profesorom Pavlom Alexym z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, ktorý sa dvadsaťpäť rokov špecializuje na výskum a vývoj biodegradovateľných plastov z obnoviteľných zdrojov. Poháriky sú vytvorené z materiálu NONOILEN®. Vychádza z plastov, ktoré sú vyrobené len z prírodných obnoviteľných surovín, a je schopný biorozkladu v priemyselnom komposte a elektrickom kompostéri.
„Začali sme postupne. Najprv sme dali do miestností recyklačné koše. Neskôr sme v rámci záhrady vytvorili rôzne permakultúrne prvky. Poháriky sú ďalším ekologickým prvkom.“
Na začiatku rozmýšľali, že by si priemyselný kompostér zaobstarali v rámci kliniky, nakoniec sa však dohodli na spolupráci s neďalekou farmou. „V podstate sa pre zamestnancov nič nezmenilo, iba sa poháriky dávajú do iného koša. Je to zámerne robené tak, aby s tým lekári aj pacienti strávili čo najmenej času a aby ich to neobťažovalo. Následne ich dva – až trikrát týždenne pozbierame z ambulancií. Na farme ich potom spracujú priemyselným kompostérom na kompost,“ vysvetľuje Marek Jankovič, ktorý sa na klinike stará o technické záležitosti a ekologické riešenia.
V budúcnosti by chceli vymeniť jednorázové podbradníky aj odsávky
Celá klinika je už pár rokov nastavená ekologicky, niektoré veci zaviedli, iné ešte len plánujú. „Začali sme postupne. Najprv sme dali do miestností recyklačné koše. Neskôr sme v rámci záhrady vytvorili rôzne permakultúrne prvky. Poháriky sú ďalším ekologickým prvkom,“ hovorí Marek Jankovič.
„Rozmýšľali sme aj nad ekologickou alternatívou podbradníkov alebo odsávačiek. Podbradníky sú vytvorené z celulózy a plastovej fólie, to by sa dalo nahradiť, počula som, že niektoré ambulancie sa už do toho pustili. Odsávačky sú však zatiaľ komplikované z technického hľadiska. Niektoré veci, ako ihly alebo sklenené ampulky, ktoré idú do infekčného odpadu, sa nahradiť nedajú, ale nad mnohými vecami sa dá rozmýšľať. Bolo by však super, ak by sa začali materiály dodávať v ekoobaloch, pretože sú často balené do niekoľkých vrstiev zbytočných plastov,“ dodáva Petra.
O elimináciu jednorazového odpadu sa snažili aj počas pandémie. „Dali sme si ušiť jednorazové plášte, čapice aj rúška. Skúšali sme aj štíty, ale neboli dosť priehľadné, takže tam sme zatial alternatívu nenašli,“ dodáva zubná lekárka.
Ročne ušetria 15 tisíc plastových pohárikov
Nové kompostovateľné poháriky objednávajú priebežne. Najprv ich začali používať v Petrinej ambulancii, dnes ich už majú vo všetkých ambulanciách na klinike. „Každý týždeň minieme dokopy približne 300 pohárov, ročne teda ušetríme približne 15-tisíc plastových jednorazových pohárikov.
Pohárik je robený tak, aby si zachoval svoje vlastnosti, čiže sa nerozkladá, ani keď je v sklade. Musí mať teda určitú tvrdosť. Nemá úplné rovnaké vlastnosti ako plast, ale funkciu plní výborne,“ vysvetľuje Marek Jankovič.
Pacientom sa nápad páči, reagujú najmä rodičia a deti. „Čoraz viac ľudí začína rozmýšľať ekologicky a je to pekný krok aj pre nich. Môže to prispieť k tomu, aby sa radi vracali. Myslím si, že v tomto smere to môže byť atraktívne aj pre iné ambulancie,“ hovorí Marek Jankovič. „Prvotná forma je odliata, čiže by sa to mohlo začať používať aj v iných ambulanciách. Boli by sme, samozrejme, radi, ak by sa to rozšírilo ďalej,“ dodáva zubná lekárka Petra Řehůřková.