Môže sa zdať, že príbehy o sexuálnom násilí sú zrazu všade. Najmä v zahraničných médiách čoraz viac žien a mužov sa delí o svoje skúsenosti s obťažovaním a s násilím, ktoré zažili. Diskusia označená #metoo je ťažká, ale nevyhnutná. Ak sa vám zdá, že je vám táto téma vzdialená, vybrali sme pre vás zoznam filmov, kníh a piesní, ktoré tému sexuálneho násilia zobrazujú citlivo a autenticky, keďže väčšina z nich vychádza zo skutočných príbehov.

Na Slovensku má skúsenosť so sexuálnym násilím desať percent žien. Všetci teda nejakú vo svojom okolí máme, hovoriť o takýchto zážitkoch je však nesmierne náročné, preto o nich možno ani nevieme. Ak chcete nepríjemnej téme porozumieť, cestou môžu byť aj verejné výpovede cez filmy, seriály, knihy či piesne. Cez príbehy obetí môžeme dospieť k porozumeniu a k nastaveniu pravidiel, vďaka ktorým sa všetci budeme cítiť rešpektovaní a v bezpečí.

Broadchurch – seriál citlivo zobrazujúci vážnu tému

Britský seriál s charizmatickým inšpektorom a so seržantkou sa v tretej sérii venuje prípadu znásilnenia. Napätú atmosféru umocňuje prostredie drsného dorsetského pobrežia a úzkej vidieckej komunity. Tému zobrazuje veľmi citlivo a v niektorých momentoch by mohol slúžiť priam ako inštruktážne video. Ukazuje, ako (v ideálnom prípade) prebieha vyšetrovanie znásilnenia, aj to, že sexuálne násilie sa môže týkať naozaj kohokoľvek.

Till It Happens To You od Lady Gaga – emotívna pieseň o traume speváčky

Silné emócie do tejto balady prináša vlastná skúsenosť hudobníčky so znásilnením, čo počas vystúpenia na Oscaroch ešte znásobil zbor ľudí, ktorí majú podobnú traumatickú skúsenosť. Skladba pripomína, že nikto z nás si nevie predstaviť, čím museli títo ľudia prejsť, a aké dôležité je poskytnúť im podporu. Čo niekedy môže znamenať to najjednoduchšie – obyčajné vypočutie, prítomnosť či jednoducho otázku, ako môžeme pomôcť.

Nájdem si ťa od Joanny Connors – kniha o vyrovnávaní sa s traumou zo znásilnenia

Novinárka v knižke opisuje svoj vlastný zážitok – znásilnenie. Vysvetľuje, ako sa rozhodla s traumou vyrovnať prostredníctvom pátrania po útočníkovi a zistiť, kto je muž, ktorý jej tak brutálne zasiahol do života. Kniha neponúka jednoduché riešenia, neospravedlňuje násilníka. Načrtáva celé spektrum vplyvu znásilnenia vrátane prístupu Joanninej rodiny. Predovšetkým však prináša fascinujúci pohľad na samotného útočníka a komplexnú problematiku páchateľov sexuálneho násilia. Na konkrétnom prípade dokazuje, aké následky môžu mať dysfunkčné rodiny a rezignácia spoločnosti na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.

The Room – mrazivý film o únose a sexuálnom násilí

Film očami malého Jacka ukazuje jeho život s mamou v jedinej izbe. Ako diváci si postupne spájame celkový obraz, z ktorého až zamrazí – Jackova mama (skvelá Brie Larson) je obeťou únosu a niekoľkoročného zneužívania. O jej snahe ukázať Jackovi svet mimo kôlne, v ktorej sa narodil, hovorí zvyšok príbehu. Jeho najsilnejšou stránkou je skutočne pôsobivé priblíženie toho, čo znamená zažiť únos a sexuálne násilie.

Hey Mami od Sylvan Esso – trefná pieseň o vulgárnych poznámkach

Sympatická dvojica vytvorila skladbu o jednom z najrozšírenejších prejavov sexuálneho obťažovania – catcallingu, teda hlúpych poznámkach či gestách, ktorými niektorí muži komentujú ženy na ulici. Nejde o žiadny žart, ale o prejav moci nad telom ženy, pričom ju daný muž absolútne nerešpektuje. Chytľavá pesnička zdôrazňuje, že „Hej, cica, viem, čo máš rada,” čo skutočne nie je vhodná replika na zoznámenie sa a ženy sa necítia polichotené, keď muži ich vzhľad komentujú cez celú ulicu.

Nie som taká od Leny Dunham – otvorená autobiografia o odvrátenej stránke sexu a vzťahov

Autorka seriálu Girls sa so svojimi skúsenosťami a postrehmi delí aj prostredníctvom autobiografickej knihy. Otvorenosť v otázkach sexu a vzťahov, ktorá charakterizovala Leninu generačnú výpoveď v seriáli, je prítomná aj v knihe. Spomína napríklad na situáciu, ktorej sú vystavené mnohé, predovšetkým mladé ženy. Lena opisuje, ako sa počas štúdia v rámci žúrovania so spolužiakmi prebrala uprostred sexuálneho styku a ako sa následne snažila vyrovnať s tým, čo sa udialo. Keďže málokto z nás je schopný celkom otvorene hovoriť o sexe, môže sa zdať, že otázka súhlasu je komplikovaná a povolenie si stačí dedukovať. V situácii, keď druhá osoba je pod vplyvom alkoholu, spí, či inak nie je schopná vyjadriť svoj súhlas, je to jednoznačné – zaobchádzanie s telom bez súhlasu druhej strany je násilím.

Perks of Being a Wallflower – kniha a film aj o prehliadanej téme

Knižka od Stephena Chboského aj film natočený podľa nej sú peknou sondou do melanchólie dospievajúcich, ktorí sa cítia tak trochu ako z inej planéty. Okrem úvah a zážitkov hlavného hrdinu Charlieho je však tento príbeh výnimočný aj pripomenutím, že sexuálne zneužívané nie sú len ženy, ale obeťami sa stávajú aj chlapci a muži.

Spotlight – film zachytávajúci šokujúci skutočný príbeh z prostredia cirkvi

Film je natočený podľa skutočného príbehu, ktorý sa odohral v USA v roku 2002. Hovorí o tom, ako skupina investigatívnych novinárov odhalila systematické zneužívanie chlapcov katolíckymi kňazmi, a zároveň zobrazuje, ako prebieha poctivá žurnalistická práca, neskôr ocenená Pulitzerovou cenou. Takto nejako mohla vyzerať aj príprava článkov o americkom producentovi Harveym Weinsteinovi, ktoré vyvolali aktuálnu diskusiu o sexuálnom obťažovaní v Hollywoode. Spotlight predovšetkým otvára diskusiu o osobách a inštitúciách, ktoré majú moc, a o ich postoji voči ľuďom, ktorí zažili sexuálne násilie. Či už sú to médiá, cirkev, alebo len my, ktorí sa rozhodneme vážne veci nevidieť.

The Lamb od Dessy – pieseň ako spoveď raperky

Americká raperka Dessa otvorene opisuje vlastnú skúsenosť so sexuálnym zneužívaním rodinným príslušníkom. Podľa štatistík je páchateľom sexuálneho násilia najčastejšie práve známa či blízka osoba, žiadny neznámy útočník v tmavých uličkách. Samotná Dessa skladbu odmietla bližšie komentovať, ale jej zúčtovanie s páchateľom, ktorý sa v piesni práve preberá z kómy, je strhujúce počúvanie.

Nikomu nepatríš od Katarzie – silná pieseň o tom, ako povedať nie

V slovenskom kontexte je debata o sexuálnom násilí v začiatkoch, k povzbudeniu diskusie prispel predovšetkým film Terezy Nvotovej Špina. Katarziina pieseň je jedným z mála pokusov umelecky reflektovať tento problém a venuje sa skôr problému fyzického týrania. O snahe vymaniť sa z násilného vzťahu Katarzia spieva v rámci kampane Hovorím nie, ktorá bola zameraná práve na vzdelávanie mladých ľudí o problematike sexuálneho násilia.

Čítali ste knihu, videli film alebo inak zachytili príbehy týkajúce sa tejto vážnej témy? Inšpirujte ostatné čitateľky Apríl magazínu v diskusii na Facebooku pod týmto článkom.

O Michaele Kučovej

Spolu so Soňou Hrúzikovou založila newsletter Kurník, ktorý otvorene píše aj o prehliadaných témach. Venuje sa PR a publicistike prevažne v oblasti kultúry. Pôsobí vo viacerých mimovládnych a kultúrnych organizáciách, organizuje PechaKucha Night Bratislava. Podieľala sa na vzniku iniciatívy Nemlčme, aj na kampani o sexuálnom násilí Hovorím nie.