Šampón či zubnú pastu kupujeme vtedy, keď sa minie. Ako však zistiť, kedy je čas na výmenu zubnej kefky? Poradíme vám, ako často treba túto dôležitú pomôcku meniť, aby nám jej používanie nespôsobilo v ústach šarapatu.
Čo môže dlhodobé používanie zubnej kefky spôsobiť aj to, ako sa o kefku starať, vysvetlila dentálna hygienička Zita Adzimová z dentálnej kliniky Petramed.
Pravidlo troch mesiacov
Zubná kefka je základnou hygienickou pomôckou, ktorá by sa nemala používať dlhšie než tri mesiace, no mnohí z nás jej pravidelnú obmenu zanedbávajú. „Zubná kefka by sa mala meniť každé tri mesiace z dvoch dôvodov. Prvým je mechanické opotrebovanie, čoho následkom je nedostatočné odstránenie povlaku. Druhým dôvodom je nahromadenie baktérií, ktoré sa vo vlhkom prostredí množia oveľa rýchlejšie,“ vysvetľuje dentálna hygienička Zita Adzimová.
Dôležité je aj to, ako sa o kefku staráte. „Je dôležité kefku po každom umytí opláchnuť pod prúdom vody a nechať voľne vyschnúť hlavičkou nahor. Mnoho pacientov denne používa plastové kryty na hlavicu kefky, ktoré sú však určené len na občasnú prepravu kefky. Aj kryt môže mať na povrchu množstvo usadených baktérií a ak do nej vložíme vlhké vlákna kefky, mikroorganizmy sa v nej nahromadia,“ objasňuje.
Rýchlo rozstrapkaná kefka? Menej tlačte
V prípade používania zubných kefiek s väčším množstvom jemných vlákien, akými sú kefky od CURAPROX, sa vám môže zdať, že kefka sa opotrebuje skôr než po spomínaných troch mesiacoch. Aj tie najjemnejšie kefky sú však navrhnuté tak, aby vydržali každodenné používanie počas tohto obdobia. Ak máte pocit, že už po pár dňoch je kefka rozstrapkaná a vlákna sú ohnuté, niečo robíte zle. „Rýchle opotrebovanie vzniká silnejším tlakom na kefku alebo zlou technikou čistenia,“ hovorí Zita Adzimová.
Pre istotu si pozrite návod, ako kefku správne používať, aby ste ju rýchlo nezničili a neublížili ani svojim zubom a ďasnám. Prípadne sa na správne používanie kefky opýtajte svojho zubára, dentálneho hygienika či predajcu v CURAPROX Smile Shope.
Po chorobe kefku vyhodiť
Skoršia výmena kefky je však nutná, pokiaľ ste chorí. „Vždy po chorobe by sme mali kefku vymeniť. Aj po obyčajnom prechladnutí alebo akomkoľvek infekčnom ochorení treba kúpiť novú kefku. Ak tak neurobíme, ochorenie by sa mohlo vrátiť. Choroboplodné zárodky a baktérie sa na zubnej kefke množia rýchlosťou svetla,“ dodáva dentálna hygienička.
Súčasťou výbavy bežnej starostlivosti o zdravie úst je aj medzizubná kefka. Pre tú platia trochu iné pravidlá. „Všeobecne pacientom odporúčame jednu medzizubku používať asi týždeň, pretože ak máme správnu veľkosť medzizubnej kefky, nemôže prejsť medzizubným priestorom veľmi ľahko, a tak sa jej vlákna skôr opotrebujú a drôtik sa hlavne u začiatočníkov používaním ohne a oslabí,“ vysvetľuje. Práve pre skoršie opotrebovanie sa medzizubné kefky predávajú aj ako väčšie náhradné balenia. Ani v prípade medzizubnej kefky by ste nemali zabúdať na jej oplachovanie pod prúdom vody a na dôkladné vyschnutie.
Pravidelná výmena zubnej kefky a ostatných pomôcok ústnej hygieny vám nielen zaručí lepšie čistenie zubov a medzizubných priestorov, ale vás uchráni aj pred vznikom nepríjemných zápalov či ochorení. Málokto z nás vie, že opakovaným zdrojom vzniku herpesu môže byť práve zanedbaná zubná kefka.