Vytvoriť u detí návyk umývať si zuby dôkladne a so správnou technikou, vie byť pre rodičov veľkou výzvou. Niekomu funguje zakomponovať do umývania zubov hry, iným sa osvedčilo venovať sa dentálnej hygiene s deťmi v priebehu dňa. Na tipy, ako motivovať deti na čistenie zubov, sme sa opýtali rodičov aj zubných lekárov.

Soňa Lisá: Dôkladné čistenie zubov nenechávajte s malými deťmi na večer

Zubná lekárka Soňa Lisá získala počas štúdia medicíny mnoho poznatkov o tom, ako pristupovať k ústnej hygiene dieťaťa. „Vedela som, že deťom treba vytierať ústa gázičkou po každom kojení alebo že je pre ústne zdravie dobré nekojiť deti počas noci po druhom roku života. Všetko bolo samozrejmé, až kým sa mi nenarodila dcéra. Gázičku som použila iba raz, na čo okamžite spustila krik, a zaspávanie na prsníku bolo jediné, čo ju dokázalo uspať,“ hovorí z vlastnej skúsenosti. 

Ako mama a zubná lekárka priznáva, že na každé dieťa neplatí to isté. „Niektoré deti vnímajú čistenie zúbkov ako príjemnú masáž, iné ako zásah do ich intímnej zóny. V určitom období väčšina detí odmieta čistenie zubov a je potrebné ich motivovať. Na naše deti dobre fungovali rôzne farebné pasty, ktoré si mohli dať samy na kefku. Keď sme mali viac času, tak sme si pred zrkadlom spolu pozerali zúbky, rátali ich a čistili najprv každý svoje a potom aj vzájomne,“ hovorí.

Rodičom s malými deťmi radí nenechávať dôkladné čistenie zubov na večer. „Deti sú tesne pred spaním nepokojné. Čistenie zubov sme sa s deťmi snažili zakomponovať radšej v priebehu dňa do hier. Mali svoje zubné kefky, ktorými si čistili zuby, a ja som mala ďalšiu, ktorou som im zúbky dočistila,“ vysvetľuje.

„Najobľúbenejšie sa u nás stalo objatie pri čistení. Dieťa mi sedí na nohách a chrbát má opretý o moju ľavú ruku, hlavu má zaklonenú a ja mu pravou rukou čistím zuby. Doteraz máme dočisťovanie zubov v tejto polohe, už s desaťročnými deťmi ako veľmi milú spoločnú večernú chvíľku,” hovorí Soňa Lisá. 

Podľa zubnej lekárky nie je nevyhnutné čistiť si zuby iba v kúpeľni. „Na deti dobre funguje aj pozeranie rozprávok pri čistení. Pomôcť môže aj spievanie pesničiek o zúbkoch. Rodičom radím motivačné pomôcky obmieňať, deti to potom baví oveľa viac,” odporúča.

Podľa Sone Lisej je dôležité, aby deti videli, ako si zuby umývajú rodičia. Jednoduchšie pochopia, že čistenie je denný stereotyp. „Existujú rôzne zaujímavé zubné kefky, ktoré dieťa upútajú a môžu ho motivovať. Pre tínedžerov býva najviac motivačné, keď im začnú ošetrenie zubov rodičia strhávať z vreckového. Spôsobov je veľa, treba len skúšať a nevzdať to,” hovorí s úsmevom.

Alexandra Mamová: Najviac dcéry motivuje zákaz sladkostí, ak si zuby neumyjú 

Mamu dvojičiek a lekárku Alexandru Mamovú motivuje na dôkladnú starostlivosť o ústne zdravie svojich dcér predovšetkým vlastná skúsenosť. „Pamätám si, že keď som bola dieťa, zubná hygiena sa špeciálne neriešila, zubné prehliadky boli povinné až v škole, a tak sa rátalo s tým, že dieťa si dvakrát denne umyje zuby kefkou a pastou. Nikto neriešil medzizubné kefky, odstraňovanie povlaku, zubnú hygienu. A tak to s našimi zubami potom v dospelosti aj vyzerá,“ hovorí. 

„Mám šťastie na dobrú genetiku, ale, žiaľ, opakované kortikoidné kúry a časté vracanie v tehotenstve si u mňa vybrali svoju daň. Dnes je to pre mňa najväčšia motivácia udržiavať detské zuby v čo najlepšom stave, pretože čisté zuby sa nekazia,“ vysvetľuje Alexandra.

Priznáva, že v čistení zubov, v návštevách dentálnej hygieničky raz za pol roka a v pravidelných zubných prehliadkach je prísna na seba aj na deti. „U nás neexistuje nejdem si vyčistiť zuby, nechcem, nebudem. Dievčatá to majú ako povinnosť, ktorá je pre neprirodzená, rovnako ako ísť do sprchy alebo učesať si vlasy. Samozrejme, majú aj obdobia, keď až tak dobre nespolupracujú, vtedy im zvyknem púšťať časomieru na tri minúty a samy si čas čistenia odrátavajú. Potom im dočisťujem zuby ja,“ hovorí. 

Dievčatá motivuje cez farebné pasty aj zákaz sladkostí. „Najťažšia časť bola presvedčiť baby, že všetky tie Disney kefky, ktoré sú absolútne nevhodné pre detské zuby, nepotrebujeme. Raz za čas im dovolím aspoň nejakú Disney pastu, aj keď z toho nie som veľmi nadšená. Najväčšou motiváciou pre moje deti je však absolútny zákaz sladkostí, ak si zuby neumyjú na prvé slovo, funguje to najlepšie. Veľmi dobre vedia, že keď si chcú občas dať cukrík alebo čokoládu, o čistení zubov sa nebude diskutovať,“ dodáva Alexandra.

Adam Mikuš: Ak je zábava, všetko nás baví viac a aj výsledok je lepší

„Ako detský zubný lekár vidím denne dva svety − jeden detský a druhý dospelácky. Pri najmenších deťoch je potrebné od prvých zúbkov motivovať rodičov, oni sú totiž pre zdravie zubov svojich detí tí najdôležitejší,“ hovorí zubný lekár Adam Mikuš.

Zo skúsenosti vníma, že v rámci zdravia detských zúbkov je dôležité vzdelávať v tomto smere aj rodičov. „Reálne fotky rôznych stavov zubov, ktoré rodičom ukazujeme, sú veľmi nápomocné. Ak rodič uvidí, ako vyzerá skorý zubný kaz na predných zuboch zo strany podnebia (tá časť zuba, ktorú doma nevidí, lebo nemá zrkadielko), nie je potrebné mu zdĺhavo vysvetľovať, prečo má zuby dieťaťu umývať zo všetkých strán. Samozrejmosťou je inštruktáž čistenia zubov priamo v ústach dieťaťa,“ vysvetľuje.

S čistením zubov a s motivovaním detí môžu podľa stomatológa Adama Mikuša pomôcť rôzne pomocné materiály ako rozprávky, knižky, pesničky či videá. „Určite odporúčam nečistiť zuby deťom s hnevom, ak je zábava, tak nás všetko baví viac a aj výsledok je lepší. Zuby je potrebné mať umyté zo všetkých strán raz denne, pred spaním je to ideálne, ale pokiaľ je režim dňa taký, že umývanie zubov pred spaním je pre spoluprácu dieťaťa náročné, pokojne posuňte umývanie zubov na skorší čas,“ dodáva zubný lekár Adam Mikuš.

Janka Ohlasová: Rozprávajte si počas umývania zubov príbehy 

„So vzťahom k starostlivosti o chrup sa človek nenarodí, je to zručnosť, ktorú si potrebujeme osvojiť od útleho veku,“ hovorí zubná lekárka a mama Janka Ohlasová.  

Pri synoch, ale aj detských pacientov sa jej rokmi osvedčilo niekoľko postupov. „Deti sa učia pozorovaním a opakovaním toho, čo robí ich bezprostredné okolie. Ak chcem, aby čistenie zúbkov vnímali ako prirodzenú pravidelnú dennú činnosť, tak ho začínam tým, že beriem do ruky moju zubnú kefku. Umývame si zuby spolu mimo kúpeľne s maličkým množstvom pasty. Deti majú tendenciu chutné detské pasty jesť. Pri zubných pastách od prvého zúbka sa počíta s tým, že deti si nevedia vyplachovať ústa. Keď trochu podrastú, aj vyplachovanie a vypľúvanie je náramná zábava. Deti sa milujú hrať s vodou. Treba len trochu trpezlivosti nás rodičov,“ hovorí s úsmevom Janka.

Osvedčeným spôsobom, ako deti motivovať, sú podľa Janky Ohlasovej rozprávky. „Deti milujú príbehy. Počas umývania si rozprávame o Zubožerovi, ktorý lezie po zuboch, hľadá zvyšky jedla, ktoré môže zjesť a premeniť ich na kyseliny rozpúšťajúce zuby,“ opisuje. Podľa zubnej lekárky môže byť motiváciou aj spoločné umývanie. „Veľmi pomáha spolupracujúci starší súrodenec, pre mladších sú veľkým vzorom,“ dodáva.

Rodičom radí občas využívať pri čistení detekčnú tabletku. „Detekčná tabletka pomôže rodičom aj deťom znázorniť, kde zostali zvyšky povlaku. Zároveň je to pre deti ohromná zábava. Keďže však táto aktivita zvyšuje množstvo slín, odporúčam túto aktivitu robiť v kúpeľni,“ hovorí.

Podľa zubnej lekárky netreba zabúdať na to, že nie vždy ide čistenie zúbkov hladko. „Sú aj situácie a obdobia, keď to ide iba nasilu. Vtedy musí rodič určiť, čo a prečo potrebujeme urobiť. Aj my doma sme takouto fázou prešli. Dôležité je vytvoriť si z umývania zubov spoločne strávený čas s vedomím, že je to základ pre zdravý život našich detí, ušetrený stres a financie,“ dodáva zubná lekárka Janka Ohlasová.

Rovnako jemná, ale odolnejšia

Detská zubná kefka CS kids je možno presne to, čo ste pre svoje dieťa hľadali. Vďaka mierne skráteným vláknam je odolnejšia voči prílišnému tlaku či iným typom mechanického opotrebovania.

Kúpiť