Dýchanie je pre nás natoľko prirodzené, že si ho počas dňa ani neuvedomujeme. Rovnako si neuvedomujeme ani to, či dýchame správne. Napadlo vám niekedy hľadať príčinu bolesti chrbta v dýchaní? Podľa fyzioterapeutky dýcha nesprávne väčšina ľudí, ktorí ju s bolesťami pohybového aparátu vyhľadávajú. S Barborou Šišovskou z bratislavskej Rehab Klinik sme sa rozprávali o vplyve dýchania na naše telo, o nesprávnych návykoch aj o spôsobe, ako techniku dýchania zlepšiť. 

Ako by malo vyzerať správne dýchanie? 

Ak chceme dýchať správne, mali by sme dýchať bránicou, nie pľúcami, ako si mnoho ľudí myslí. Bránica je totiž hlavný nádychový sval. Od jej činnosti závisia dve tretiny výmeny vzduch v pľúcach. To znamená, že správne dýchanie by sa malo rozvíjať cez hrudník, bránicu a brušnú dutinu. Vďaka tomu aktivujeme aj panvové dno.

S ktorými najčastejšími zlozvykmi spojenými s dýchaním sa stretávate?

U väčšiny ľudí, týka sa to väčšinou žien, prevažuje horný typ dýchania. To znamená, že pri dýchaní si pomáhajú plecami, čím nevyužívajú celú vitálnu pľúcnu kapacitu. Často je to spôsobené tým, že sťahujú brucho, vtedy sa automaticky dych prenesie do vyšších segmentov. Takýmto spôsobom dýchania si preťažujú svaly krku a brušná dutina nie je schopná relaxovať. Vplýva to aj na vnútorné orgány a v neposlednom rade to spôsobuje bolesti chrbtice.

„Správne dýchanie by sa malo rozvíjať cez hrudník, bránicu a brušnú dutinu. Takýmto spôsobom dýchania aktivujeme až panvové dno.“

Ľudia väčšinou rozlišujú medzi dýchaním do brucha a dýchaním do hrudníka. Čo je pre nás lepšie?

Ani jedno pre nás nie je ideálne, pokiaľ dýchame len jedným typom dýchania. Ak dýchame do brucha, je potrebné zapojiť v dostatočnej kapacite hrudník a bránicu. Čiže pohyb hrudníka je pri brušnom dýchaní takisto dôležitý ako pri hrudnom. Mnoho ľudí si mýli brušné dýchanie s „vypučením“ brucha a hrudné dýchanie so zdvíhaním pliec.

Na čo má dýchanie vplyv z hľadiska fyzioterapie? 

Na všetko, ale z hľadiska fyzioterapie hlavne na držanie tela, hlboký stabilizačný systém, vnútorné orgány, napätie, emócie. Dýchanie ovplyvňuje pohyb hrudníka, chrbtice a práve tým sa podieľa na držaní tela. Na dýchaní sa podieľajú aj svaly panvového dna, ktoré vplývajú na reguláciu tlaku v brušnej dutine.

Podľa čoho fyzioterapeut zistí, že človek dýcha nesprávne?

Spôsob dýchania a stabilizácia trupu spolu veľmi úzko súvisia. Porušením statickej a dynamickej svalovej súhry vzniká napätie a nerovnováha. Panva svojím postavením, najčastejšie posunom k chrbtici, výrazne ovplyvňuje funkciu bránice.

Ďalej postavenie hrudníka. Hrudná kosť spolu s rebrami tvoria podstatnú časť hrudníka, ktorá chráni vnútorné orgány a bránicu, ale súčasne je spojená s dychovou funkciou. 

Pri ktorých problémoch sa u pacientov začína riešiť správnosť dýchania?

Na kliniku prichádzajú ľudia najmä s bolesťou pohybového aparátu. Vo väčšine prípadov to znamená, že majú aj zlé dýchanie. Pri terapii sa preto zameriavame na odstránenie bolestí, ale aj na odstránenie stereotypov dýchania. Alebo používame bránicové dýchanie s kombináciou vnútrobrušného tlaku pri stabilizácii chrbtice.

Mali by sme sa nadychovať zhlboka a pomaly? 

Nie. Dôležité je prirodzene dýchať. Plytké ani hlboké dýchanie, rýchle ani pomalé nie sú dobré. Všetko sú to extrémy, pri ktorých z dlhodobého hľadiska môžu vzniknúť  problémy.

„Dôležité je prirodzene dýchať. Ani plytké ani hlboké dýchanie, ani rýchle ani pomalé nie je dobré.“

Dá sa vytvoriť správny návyk na dýchanie aj v dospelosti? Ako si možno správne dýchanie natrénovať?

Dýchanie sa dá trénovať doma, v práci, pri športe. Hlavné je, aby sme sa naučili správne dýchať. Telo funguje ako hodinky, ak má správne nastavenie, a všetky zúbky hodiniek sú funkčné. Potom sa aj dýchanie zapojí úplne automaticky a nie je nutné hľadať smer a intenzitu dychu.

Závisí správne dýchanie od správneho držania tela?

Dych ako vitálna telesná funkcia je podriadená centrálnej nervovej sústave. Čiže ak si telo nastavím správne a dodržím správne postavenie panvy, hrudníka a hlavy, telo zapojí „automatizmus“ a dýcha fyziologicky, nenútene. Nie všetko sa však dá naučiť z videí alebo z kníh. Preto je vhodné v takom prípade navštíviť fyzioterapeuta.

Ktoré cviky na zlepšenie dýchania odporúčate?

Určite treba zapojiť cvičenia zamerané na uvoľnenie hrudníka, rebier, chrbtice. Až potom, keď sú svaly dostatočne uvoľnené, môžeme začať so správnou stimuláciou dýchania. Mnoho terapeutov najskôr začína dýchaním a potom uvoľňuje.


Ako vplýva dýchanie na zdravie zubov? Opýtali sme sa zubného lekára Pavla Andela

„To, ako dýchame, má veľký vplyv aj na zdravie zubov. Mnohé odchýlky, ktoré ako ortodontológ riešim, sa týkajú práve dýchania. Keby sme sledovali deti pri dýchaní, všimli by sme si, že mnohé z nich dýchajú v noci alebo aj cez deň cez ústa. Jedným z problémov je, že ústne dýchanie môže spôsobovať zvýšenú kazivosť zubov. Baktérie pevnejšie držia na zuboch, čím sa vytvárajú podmienky na vznik zubných kazov.

Ústne dýchanie pôsobí ako tzv. antistrojček. Pri otvorených ústach tlačia tkanivá zo strán na zubný oblúk, čím sa oblúk zužuje, zmenšuje sa priestor na zuby, následkom čoho sa zuby krivia.

Čím skôr sa problém dýchania začne riešiť, tým lepšie. Rodičia by nemali v rámci prevencie váhať konzultovať s lekárom dýchanie dieťaťa. Ak príde do ambulancie 6-ročné dieťa, čeľustný ortopéd ho vie včas správne nasmerovať a zlozvyky sa v tom veku dajú úspešne odstrániť. V neposlednom rade ušetríte o pár rokov množstvo peňazí za ortodontickú liečbu.“

— PAVOL ANDEL ml., zubný lekár

O Barbore Šišovskej

Vyštudovala fyzioterapiu na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne, po štúdiu absolvovala niekoľko kurzov − SM systém, Kinesio Taping, Blackroll trainer a najnovšie svoje vzdelanie obohatila získaním certifikátu inštruktor pilatesu I. kvalifikačného stupňa. Momentálne pôsobí ako fyzioterapeutka v rehabilitačnom centre Rehab Klinik v Bratislave.