Hovoriť deťom, že bábätká nosí bocian a blízky člen rodiny len dlho spí nie je najlepším riešením. Hoci je veľmi ťažké s deťmi preberať vážne témy a niekedy aj náročné vysvetliť fungovanie bežných vecí okolo nás, existujú šikovné a krásne knihy, vďaka ktorým sa s deťmi dokážete porozprávať o všetkom, a to tak, aby ste im neklamali a ony to pochopili.

1Odkiaľ sa berú bábätká

Ako sa dieťatko dostane mame do bruška a ako sa potom dostane von, je téma, s ktorou si mnohí rodičia nevedia poradiť. Kniha slovenskej autorky Jany H. Hoffstädter Cesta na svet je určená na spoločné čítanie detí a rodičov. Má pomôcť pravdivo odpovedať na otázky, na ktoré sa rodičom inak odpovedá dosť ťažko. Príbehom knižky sprevádza malý predškolák, ktorý zisťuje, ako prišiel na svet a ako sa čoskoro narodí jeho súrodenec. Všetky dôležité informácie sú podané citlivo a zrozumiteľne.

https://www.instagram.com/p/BgDt5adBLT9/

2Ako sa žilo za totality

Rozprávať sa s deťmi o minulosti a zdôrazňovať im, že všetko, čo majú dnes, nie je samozrejmosť, je nevyhnutné. Ak chcete deťom (aj sebe samým) priblížiť, ako sa žilo počas minulého režimu, siahnite po knihe českého ilustrátora a filmára Petra Sísa s názvom Múr. Ide o jeho životný príbeh plný spomienok na pionierov, zakázané knihy, o túžbe po rifliach a slobode. Autentický a vtipný príbeh je vhodný na spoločné čítanie s deťmi, ktoré chápu základné súvislosti. Kniha by mala byť povinným čítaním pre tínedžerov.

https://www.instagram.com/p/iqvyvJQeJJ/

3O rozmanitosti sveta aj zmysle bežných vecí

Rodičia všetkých zvedavých detí, ktoré sa neustále pýtajú prečo, určite ocenia knihy poľských autorov Aleksandry a Daniela Mizielińskych. V slovenčine a v češtine dosiaľ vyšli napríklad krásne ilustrované Mapy s mapami a so zaujímavosťami o krajinách z rôznych kútov sveta. Knihy Pod zemou a Pod vodou vizuálne vysvetľujú tajomstvá podmorského a podzemného sveta. D.O.M.E.K. zasa ukazuje, aké rôzne domy na svete existujú a na čo slúžia. Kniha D.E.S.I.G.N. zasa približuje príbehy podoby bežných aj bizarných vecí. Deti si vďaka knihám uvedomia rozmanitosť sveta aj to, že nie je všetko také jednoduché, ako sa zdá, a že za bežnými vecami zvyčajne stojí obrovské úsilie človeka.

https://www.instagram.com/p/BQNk05VDpMV/

4Prečo sú odpadky nebezpečné

Príbeh veľryby Gréty približuje deťom od piatich rokov nebezpečenstvo znečisťovania životného prostredia a fakt, že aj jedno plastové vrecúško v mori môže byť pre zvieratá nebezpečné. Knižka Gréta je o podmorskej veľrybej speváčke, ktorá zo dňa na deň stratí hlas. V podmorskej ambulancii zvieratká zistia, že choroby spôsobujú odpadky, ktoré do mora nepatria, preto začnú konať. Deti kniha zabaví príbehom z pera Andrey Gregušovej aj ilustráciami Nastie Sleptsovej, no odhalí im aj dôležitú tému, o ktorej možno vôbec netušia.

5O našej histórii (bez zbytočných mien a dátumov)

Ak chcete, aby si deti významné udalosti z našej histórie naozaj zapamätali, pustite sa spolu do čítania knižky Denisy Gaálovej Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov. Kniha neobsahuje príliš veľa mien a dátumov, ale podáva udalosti slovenských dejín od praveku až po vznik samostatného Slovenska tak prehľadne a jasne, že si ich zapamätajú deti aj rodičia. Ak sa chcete s deťmi ponoriť do minulosti hlbšie, skúste sériu kníh Róberta Beutelhausera pod názvom Naše hrôzyplné dejiny. Dosiaľ poslednou vydanou časťou série je kniha Za všetko (ne)môže Štúr o udalostiach 18. a 19. storočia.

6Smrť je prirodzenou súčasťou života

Hovoriť o smrti je niekedy ťažké nielen pred deťmi, ale aj pred dospelými. Tajiť realitu je však ešte škodlivejšie. Nórska spisovateľka Elisabet Helland Larsen priniesla v ilustrovanej knižke Ja som Smrť tému, ktorá sa každému rodičovi preberá s dieťaťom veľmi ťažko. V knihe predstavuje smrť tmavovlasé dievčatko, ktoré na ružovom bicykli jazdí po krajine, kde tu a tam niečo uvädne a zomrie, aby mohol vyklíčiť nový život. Ťažkú tému autorka vysvetlila pútavým spôsobom a krásnym vizuálnym spracovaním.

7Návod na prežitie v uponáhľanom modernom svete

Karikaturistka a ilustrátorka Sarah Anderson prináša s humorom témy, ktoré rieši väčšina dospelákov na dennom poriadku. Hroziace termíny či kopy obalov z rýchleho občerstvenia pod žiariacou obrazovkou počítača. Mačky nie sú ovce je vtipná kniha, ktorá ponúka návod na prežitie v uponáhľanom modernom svete: od dôležitosti vyhýbať sa ráno ľuďom cez obranu pred internetovými trolmi až po zbytočnosť upratovania, ktoré vám život až tak veľmi nezmení. Keď nám nič nevychádza, treba si urobiť čas pre seba a dať si hrnček horúcej čokolády. Ideálny spôsob, ako vysvetliť deťom, že svet sa predsa pre jedno zlyhanie nezrúti.

https://www.instagram.com/p/BnHFhaylWLQ/

8O rodinách s dvoma mamami či otcami

Deti netreba izolovať ani pred prijatím homosexuálnych párov. Vysvetliť, že deti môžu mať aj dve mamy alebo dvoch ockov pomôže napríklad rozprávková kniha českej autorky Markéty Pilátovej Jura a lama. Ide o príbeh chlapčeka v predškolskom veku, ktorý sa stará o ovce a lamy, hovorí indiánsky a vychovávajú ho dve mamy. Pre deti vo veku tri až štyri roky je určená kniha Princ & Princ od holandskej autorky Lindy De Haan. V rozprávke sa hovorí o láske ľudí rovnakého pohlavia veľmi citlivo. Svojráznosť jej dodáva aj výrazné ilustračné spracovanie.

https://www.instagram.com/p/Big_OjQn9E-/

9Rebelské príbehy

Hoci je kniha Príbehy na dobrú noc pre rebelky určená detskému čitateľovi, na svoje si prídu aj dospelí. Prináša sto hrdinských príbehov žien od panovníčok, vedkýň, športovkýň až po súčasné hviezdy. Kto bola autorka prvého počítačového kódu? Ktorá žena oboplávala svet? Deti prostredníctvom krátkych, no na informácie bohatých príbehov spoznajú nové profesie, naučia sa viac o krajinách z celého sveta a v neposlednom rade o ženskej sile dosiahnuť aj nemožné, ktorá im bude obrovskou inšpiráciou.

https://www.instagram.com/p/BjITPCVFR71/

Stretli ste sa aj vy s detskou literatúrou, ktorá vám pomohla pri vysvetľovaní rôznych tém vašim najmenším? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentári na Facebooku Apríl magazínu.