Ústne zdravie v tehotenstve ovplyvňuje viacero faktorov. Často sa však stáva, že aj počas tehotenstva riešime problém spojený so zubami až vtedy, keď prichádza bolesť. Zubná lekárka Soňa Lisá vysvetľuje, čo vplýva na ústne zdravie počas tehotenstva, a radí, čo môžete urobiť, aby vaše zuby ostali zdravé.
Celý rozhovor so zubnou lekárkou Soňou Lisou si môžete vypočuť v podcaste Medzi nami zubami od Curaproxu.
1Zuby si dajte skontrolovať ešte pred otehotnením
Podľa zubnej lekárky Sone Lisej by mala byť kontrola ústnej dutiny súčasťou plánovania tehotenstva. Jedným z dôvodov je aj röntgenové žiarenie, ktoré sa tehotným ženám neodporúča. „Ideálne je, ak žena absolvuje preventívnu prehliadku ešte pred tehotenstvom. Ak si však nie je istá, či je v čase preventívky tehotná, ale napríklad má ranné nevoľnosti, je dobré, ak lekára upozorní. Tehotenský trimester je dôležité obdobie, počas ktorého sa vyvíjajú orgány a každé jedno žiarenie môže byť pre plod rizikové,“ vysvetľuje zubná lekárka.
Zubná lekárka odporúča absolvovať dve preventívne prehliadky. Cieľom prvej preventívnej prehliadky je podchytiť začínajúce kazy, ložiská alebo iné zápalové procesy, ktoré by mohli tehotenstvo od začiatku skomplikovať. „Počas druhej preventívnej prehliadky, ktorá väčšinou býva v treťom trimestri, je dôležité sledovať stav zubov, aby sa predišlo komplikáciám so zubami počas obdobia pôrodu či dojčenia,“ radí lekárka.
2Nezabúdajte na seba
Počas tehotenstva má žena veľkú záťaž na celé telo, rovnako aj zvýšené množstvo hormónov, ktoré môžu zvyšovať zápálový faktor. Hormonálne zmeny zväčšujú prietok krvi v ďasnách, toxíny sa tak ľahšie dostanú do krvného riečiska. Práve preto tam podľa zubnej lekárky môže oveľa skôr dochádzať k rôznym komplikáciám. Je veľmi dôležité dbať o ústnu hygienu a predchádzať zápalu ďasien, tzv. tehotenskej gingivitíde. „U žien, ktoré mali výbornú dentálnu hygienu pred tehotenstvom aj počas neho, používali medzizubné kefky a dôkladne sa o zuby starali, sa nestretávame s tým, že by mali výrazne opuchnuté ďasná. Všetko súvisí s baktériami a zubným plakom,“ vysvetľuje.
Podľa zubnej lekárky je bežné, že počas tehotenstva sa žena viac sústreďuje na dieťa a na seba zabúda. V spojitosti so zubami sa to však nemusí vyplatiť. „V prvom trimestri majú ženy často nevoľnosti – vtedy sa môžu odhaliť krčky, zuby môžu byť citlivejšie a ďasná viac zapálené. Problémom je často aj striedanie kyslých a sladkých jedál, na ktoré zuby reagujú oveľa intenzívnejšie ako za bežných okolností. Práve preto je dôležité, aby sme dôkladné čistenie nezanedbávali,“ radí.
3Medzizubka pomôže predchádzať zápalu
Na to, aby ste si správne vyčistili zuby, potrebujete podľa zubnej lekárky klasickú kefku, medzizubnu kefku a najideálnejšie aj jednozväzkovú kefku. „Keď si všetky miesta dôkladne vyčistíte, neostane na nich žiadny povlak, a teda ani baktérie, ktoré by mohli podporovať tvorbu zápalového procesu,“ hovorí.
Medzizubka je základ, dajte si však pozor na správnu veľkosť, aby nebola príliš malá alebo veľká. „Ideálne je navštíviť dentálnu hygieničku, ktorá vám vysvetlí, ktorá medzizubka je vhodná. Predídete tomu, že si zlou veľkosťou medzizubnej kefky ďasná zbytočne podráždite,“ radí doktorka Soňa Lisá.
4Myslite na životosprávu a dostatok vitamínov
Podľa zubnej lekárky by žena mala počas tehotenstva myslieť aj na životosprávu, najmä dostatok vitamínov. „Je bežné, že tehotné ženy majú rôzne chute, striedajú sladké s kyslým. Ak si však bude žena dávať medzi jedlami prestávky alebo si medzitým dá čistú vodu, môže týmito základnými krokmi predchádzať problémom so zubami,“ odporúča zubná lekárka.
Dôležitý je aj prísun vitamínov, napríklad vitamínu D, ktorý je pre ženu a zdravý vývin plodu veľmi dôležitý. „Potrebujeme mať v tele súzvuk všetkých potrebných vitamínov. Napríklad na to, aby sme mali dostatok vápnika, potrebujeme vitamín D. Ten však vieme prijímať iba zo slnka, prípadne z tabliet, nevieme si ho vytvoriť. Na to, aby sa nám vápnik vstrebal, však potrebujeme vitamín K. Treba si uvedomiť, že v tele všetko so všetkým súvisí. Vyvážená strava je úplný základ,“ dodáva zubná lekárka.
O Soni Lisej
Promovala v roku 2012 na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Spolu s manželom založila v roku 2011 zubnú kliniku Somadent. Zameriava sa na záchovnú stomatológiu u dospelých aj u detí. Bližšie sa venuje vzťahom medzi dýchaním a ústnym zdravím. Pochádza zo Starej Turej.