Sú najdôležitejšie dobré učiteľky? Alebo dobrú škôlku definuje chutné jedlo a vybavenie zariadenia? Vybrať vhodnú materskú školu pre dieťa je ťažká a zodpovedná úloha. Do našej ankety, ktorá mala menej skúseným mamičkám pomôcť vybrať dobrú škôlku v Bratislave, sa zapojilo takmer 100 rodičov.

Z ankety sme vybrali ich rady, ktoré sa vám pri výbere materskej školy určite zídu. Podľa skúsenejších rodičov je dôležité myslieť najmä na nasledujúcich šesť kritérií:

1. Učiteľky a ich prístup

Ideálne je, ak všetky učiteľky majú rovnaký alebo aspoň podobný prístup k výchove detí ako ich rodičia. Od učiteliek alebo iných mamičiek si dopredu zistite, ako v škôlke prebieha výučba a ako sa k deťom, ich výchove, vzdelávaní a rozvoju pristupuje.

Práve prístup učiteliek je faktorom, ktorý má na vnímanie kvality predškolského zariadenia rozhodujúci vplyv. Deti musia mať učiteľky rady. Prístup pedagógov by mal byť kreatívny, mali by deti zaujať a zároveň ich aj niečo naučiť. Ak je na učiteľke vidieť, že má rada deti, baví ju práca s nimi a to dokáže zúžitkovať v každodennej rutine, je to výhoda, ktorá dokáže prekryť aj ostatné nedostatky škôlky. Lebo dobrá učiteľka znamená, že dieťa je šťastné a rodič spokojný.

2. Vzdelávacie aktivity a jazyky

Škôlku by ste nemali vnímať ako miesto, kam odložíte dieťa, kým ste v práci, ale snažiť sa vybrať zariadenie, kde sa toho čo najviac naučí a kde ho dobre pripravia na základnú školu. Samozrejme, primerane veku dieťaťa. Dopredu sa informujte, aké vzdelávacie a záujmové aktivity škôlka ponúka.

Môže ísť napríklad o výučbu cudzích jazykov, rozvíjanie matematických a logických schopností a predčitateľských zručností, ale tiež spoznávanie prírody a rozvíjanie motoriky.

3. Vzdialenosť od domu a otváracie hodiny

Lokalita a otváracie hodiny sú pre niektorých rodičov smerodajné. Ak vám pracovná doba nekončí o tretej, ale najskôr o piatej, je dôležité, aby ste do škôlky nemuseli ísť cez celé mesto a stihli prísť len pár minút pred zatvorením. Dnes existuje mnoho škôlok, ktoré majú otváracie hodiny prispôsobené aj bežnej pracovnej dobe, ktorá sa končí o pol šiestej. Niektoré ponúkajú aj možnosť, že dieťa môže raz za čas v škôlke aj prespať.

4. Prostredie a vybavenie škôlky

Hlavne pre mestské deti je dôležité, aby mohli deti tráviť čas dňa vonku a mali aj kontakt s prírodou. Niektoré škôlky sú umiestnené priamo v prírode.

Pre zdravý vývoj detí a vybitie ich energie však stačí aj škôlka, ktorá má v areáli dostatočne veľký park či dvor, ideálne s pieskoviskom, preliezkami či inými obľúbenými detskými atrakciami.

5. Strava

Jedálne materských škôl musia jedlo pripravovať podľa noriem ministerstva školstva tak, aby spĺňalo nutričné hodnoty vhodné pre deti predškolského veku. Je však na šikovnosti kuchárok, či si receptúry dokážu prispôsobiť a vyhovieť aj chutiam malých detí. Moderné škôlky varia zdravšie, ideálne je ak od ostatných mamičiek dostanete odporúčanie, že deti v škôlke do jedla nemusia nútiť, ale samy vracajú prázdne taniere.

6. Cena

Dokonalá situácia nastane, ak nájdete škôlku, ktorá spĺňa všetky alebo väčšinu týchto kritérií a ešte je aj štátna, takže nezaťaží váš rodinný rozpočet. S kapacitami štátnych škôlok je však veľký problém najmä vo väčších mestách. Umiestniť dieťa do dobrej štátnej škôlky, ktorá je ešte aj blízko, je takmer nemožné.

Ak máte pocit, že vám viac vyhovuje súkromná škôlka, jej cena so stravou a ďalšími poplatkami by mala byť primeraná vášmu príjmu. Ak by vás príliš finančne zaťažovala a vy by ste ju museli po pár mesiacoch zmeniť, nebude to dobré ani pre vás, a už vôbec nie pre dieťa.

Bratislavskí rodičia v našej ankete odporúčali najčastejšie tieto škôlky:

Súkromná škôlka Starlets – Hviezdičky, Bratislava – Petržalka 

Materská škola Kolískova, Bratislava – Karlova Ves

Materská škola Stromček, Bratislava – Staré Mesto

Materská škola Slniečko, Bratislava – Ružinov

Materská škola Marie Montessori, Bratislava – Lamač

Súkromná detská škôlka Krtko, Bratislava – Petržalka

Montessori škôlka, Bratislava – Staré Mesto