So zámerom žiť udržateľnejšie sa zaujímame o príbehy produktov, ktoré nakupujeme. Ekológia a udržateľnosť sú síce dôležité, ale pri niektorých produktoch by sme nemali zabúdať na kľúčové parametre. Platí to aj o zubných kefkách. Ako vybrať tú správnu? Pozrite sa najprv na zdravotné benefity, potom zvážte ekologický rozmer.
Účinnosť je v ústnom zdraví prioritou
Hlavným cieľom zubnej kefky je starostlivosť o zuby a podľa toho by sme si ju mali vyberať. Ak chcete mať zdravé zuby, ekológia nemôže byť jediný parameter, ktorý vezmete pri výbere zubnej kefky do úvahy.
Zrejme nikoho nepoteší, ak jeho zubná kefka bude síce recyklovateľná, ale v konečnom dôsledku bude dráždiť ďasná, ničiť zubnú sklovinu alebo sa na nej budú množiť baktérie. Dôležité je, aby zubná kefka bola predovšetkým jemná a šetrná k zubom aj ďasnám.
Podľa zubného lekára Pavla Andela je jemnosť v starostlivosti o zuby kľúčová. „Čistenie zubov znamená mechanické otieranie povrchu zubov vláknami kefky. Počas života je sklovina vystavená stovkám tisícom takýchto oterov a aj preto sa rokmi stenčuje a mechanicky opotrebováva. Z dlhodobého hľadiska má preto jemnosť vláken kefky naozaj zmysel.“
Extra jemné vlákna a ich hustota neznamenajú iba šetrné čistenie, ale aj účinnosť. Najlepšiu prácu pri odstraňovaní zubného povlaku urobí zubná kefka s veľkým počtom vlákien a, samozrejme, správna technika čistenia.
Zaujímajte sa o to, odkiaľ a kam zubná kefka po dlhšom používaní putuje
Ekologický rozmer a udržateľnosť nám hovoria, že by sme mali siahať po prírodných materiáloch. Pri zubných kefkách to nie je až také jednoduché a jasné, keďže kefky sa skladajú nielen z rúčky, ale aj z vlákien, ktoré majú po používaní na sebe biologické stopy. Aj preto je recyklácia kefiek komplexnejšia téma.
Ak sa rozhodnete vyskúšať ekologické verzie zubných kefiek, zaujímajte sa o to, ako sa recyklujú. Kam produkt po našom použití putuje, ako dlho sa recykluje, čo sa s ním deje, či sa dá zrecyklovať v domácom kompostéri alebo iba v priemyselnom… Ak chceme žiť udržateľnejšie, je dôležité vnímať celý príbeh produktu.
Podľa Martiny Ľuptákovej z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky závisí od mnohých vecí, aký dosah bude mať produkt na našu planétu. „Ak chceme objektívne porovnávať rôzne produkty, musíme analyzovať všetky fázy ich životného cyklu. Zahŕňa to napríklad získanie surovín, výrobu materiálu a produktu, transport, zaobchádzanie spotrebiteľa s výrobkom a, samozrejme, aj to, ako a kde daná vec skončí,“ vysvetľuje Martina Ľuptáková.
Prírodné neznamená ekologické
Pod prírodným materiálom si ako prvé predstavíme drevo či bambus. I keď produkt môže na prvý pohľad pôsobiť prírodne, často ide o kombináciu dreva a umelých vlákien kefky, ktoré sa v konečnom dôsledku nedajú zrecyklovať a skončia v zmesovom odpade. Preto si na obaloch treba všímať zloženie materiálov. Práve táto téma sa do veľkej miery prehliada, pretože na prírodný vzhľad sa dá zlákať väčšina z nás.
Dôležité je všímať si, kde sa produkt vyrába. Aj na prvý pohľad udržateľné materiály ako napríklad bambus k nám cestujú z Číny tisíce kilometrov, čo rozhodne neprispieva k udržateľnosti. V porovnaní s tým je pre nás materiál vyrobený v Európe omnoho ekologickejšou možnosťou.
Efektívna, zdravá a ekologická verzia je dlhý proces
Značka Curaprox si uvedomuje, že svojím podnikaním vytvára na Slovensku veľké množstvo plastov. Nahradiť však materiál, ktorý je hygienický, nie je v prípade dentálnych produktov jednoduché.
Prírodné materiály často praskajú, sajú vodu a držia na sebe baktérie, čím si neudržia kvalitu ani zdravotný benefit. Zodpovednosť k životnému prostrediu je preto pre značku Curaprox o to dôležitejšia.
Recyklovaním kefiek znižujeme spoločne tvorbu odpadu
Zubné kefky väčšinou končia v spaľovni, pretože sú vyrobené z rôznych druhov plastov, ktoré sa nedajú oddeliť. V Curaproxe pred pár rokmi rozbehli projekt recyklácie kefiek, z ktorých vyrábajú smetné koše. Zubné kefky zbierajú nielen v Smile shopoch, ale aj v školách, ambulanciách či lekárňach.
Keďže kefky Curaprox nemajú žiadne pogumované časti, využije sa z nich všetko okrem hlavičky. Od začiatku projektu sa podarilo vyzbierať a zrecyklovať takmer 200-tisíc kefiek. Aj takýmto spôsobom chce Curaprox čo najviac prispieť k minimalizovaniu ekologickej stopy.