Voňavý dych je ako horský vzduch, plávanie v mori, letné bylinky. Sedem talentovaných ilustrátoriek zhmotnilo svoje predstavy o čerstvo umytých zuboch a sviežom dychu. Pozrite sa, čo pre ne sviežosť a vôňa v ústach znamená. Ilustrácie vznikli v rámci aktivity CURAPROX Týždeň voňavého dychu.

Zuzana Bartová: Voňavý dych je dobrý a čistý pocit

„Chcela som, aby z ilustrácie bolo cítiť predovšetkým dôležitosť starostlivosti o zuby,“ hovorí Zuzana Bartová. „Ilustrácia je kombináciou kresby na papier a dotvárania vo Photoshope. Téma voňavý dych mi evokuje dobrý a čistý pocit, ktorý nadobudnem, keď si ráno hneď po zobudení umyjem tvár a zuby. Tento pocit som sa snažila zapracovať aj do ilustrácie,“ vysvetlila svoj prístup.

Zuzana_Bartová_ilustrácia_vonavy dych

Zuzana navštevovala Strednú školu úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. Pôsobí ako dobrovoľníčk av Informačnom centre pre mladých, ale veľa času venuje aj grafickému dizajnu a ilustrácii. Spolupracovala s magazínom Pyré, Standart, týždenníkom TREND a v súčasnosti tvorí aj pre grafické štúdio Malina.

Lucia Žatkuliaková: Voňavý dych sú dvaja

Lucia Žatkuliaková voňavý dych nakreslila digitálne, na tablet, čo je momentálne jej obľúbená technika. Prezradila, že voňavý dych je pre ňu hlavne sviežosť: „Evokuje mi príjemnú mentolovú vôňu, takže mi okamžite napadla svieža farebnosť – sýta zelená a chladná tyrkysová, bylinky ako mäta a eukalyptus. Voňavý dych je vždy interakciou medzi tým, kto vydychuje, a tým, kto vôňu cíti, preto sa mi zdalo vhodné vytvoriť ilustráciu s dvomi osobami.“

Lucia_Žatkuliaková

Lucia absolvovala bakalárske štúdium v Ateliéri voľnej grafiky a magisterské v Ateliéri ilustrácie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V súčasnosti pôsobí ako výtvarná redaktorka vo vydavateľstve a popri tom sa venuje aj vlastnej tvorbe. V roku 2016 získala cenu Národnej knižnice za študentskú prácu v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska.

Alexandra Kuncová: Voňavý dych je horský vzduch

Ilustrátorka Alexandra Kuncová pri tvorbe ilustrácií rada skúša rôzne techniky: „Niekedy je to však nevýhoda, pretože sa neviem rozhodnúť, ktorou cestou sa vydám. Pri tejto ilustrácii som sa však rozhodla ihneď. Vedela som, že to bude práca hlavne s tabletom.“ Téma voňavého dychu bola pre ňu inšpiratívna. „Evokuje vo mne raj, prírodu, horský vzduch, v mojej hlave sa skrátka voňavý dych prepojil s prírodou. Je to asi aj tým, že pri vymýšľaní námetu som trávila čas v prostredí hôr –  v izbe s výhľadom na jazero a príjemnou atmosférou. Tieto pocity som zapracovala do ilustrácie,“ opísala obrázok Alexandra.

Alexandra_Kuncova

Alexandra vyštudovala Strednú umeleckú školu v Trenčíne, odbor propagačná grafika, a následne digitálny dizajn na Univerzite Tomáše Bati v Zlíne. Grafickému dizajnu sa aktívne venovala už počas štúdia, vytvorila napríklad vizuál pre Medzinárodný divadelný festival Encounter, ktorý sa koná každý rok v Brne, spolupracovala so zlínskym Z-studiom a v súčasnosti pôsobí ako dizajnérka a ilustrátorka na voľnej nohe.

Taja Spasskova: Voňavý dych je bozk zaľúbených

„Ústredným motívom ilustrácie je neverbálna komunikácia medzi zamilovaným párom. Voňavý dych mi evokuje pojmy ako bozk, zamilovanosť, niečo príjemné,“ hovorí ilustrátorka Taja, ktorá zvolila takú farebnosť, ktorá v nej vyvoláva pocit lásky, dobrej nálady aj pocit jari.

Taja_Spasskova

Taja vyštudovala ilustráciu a grafický dizajn na Fakulte dizajnu a umenia Ladislava Sutnara v Plzni. Počas štúdia absolvovala stáž v ateliéri voľnej grafiky na Akadémii výtvarných umení Jana Matějky v Krakove. Venuje sa voľnej ilustrácii, grafickému dizajnu a módnej fotografii. Ilustruje pre české alebo zahraničné časopisy a taktiež pracuje na vlastných autorských projektoch. Jej práce boli vystavené aj počas festivalu súčasnej ilustrácie Lustr v Prahe.

Martyna Wójcik-Śmierska: Voňavý dych je mäta a biele zuby

„Inšpirácie sú všade a predovšetkým svet maliarov a veľkých umelcov je najväčšou baňou tvorivých myšlienok a dobrých konceptov. Veľmi oceňujem klasické umenie a grafiku. Možno aj to je dôvod, prečo moje ilustrácie vyzerajú ako tlačené, pritom všetko je vytvorené v počítači,“ hovorí o svojej tvorbe poľská ilustrátorka Martyna Wójcik-Śmierska. Umelkyni svieži dych pripomína vôňu čerstvej mäty a jasné biele zuby.

Martyna_Wójcik-Śmierska

Martyna vyštudovala vyššiu Strednú odbornú školu výtvarných umení a neskôr ukončila štúdium grafického dizajnu na Univerzite Nicolausa Kopernika v Toruni. Martyna pôsobí ako dizajnérka a ilustrátorka na voľnej nohe, no na svojom konte má už medzinárodné úspechy. Pracovala napríklad pre magazín Monocle, britský detský magazín Anorak či francúzsky Le Particulier. Je považovaná za jednu z najlepších súčasných poľských ilustrátoriek.

Natasha Sheveleva: Voňavý dych je more, vietor a slnko

Ruská ilustrátorka Natasha Sheveleva vníma voňavý dych ako osvieženie v mori: „Keď sa povie voňavý alebo svieži, predstavujem si more a surfovanie, vietor a slnko. Alebo jednoducho šťavnatú sviežu náladu. Tento pocit som zhmotnila aj v ilustrácii, ktorú som vytvorila mne momentálne najbližším štýlom, čo je počítačová ilustrácia.“

Natasha_Sheveleva

Natasha študuje v druhom ročníku na Katedre vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Ukončené má však aj štúdium Aplikovanej informatiky na Medzinárodnej univerzite prírody, spoločnosti a človeka v Dubne v Rusku. Ako autorka na voľnej nohe tvorí a ilustruje aplikácie a hry pre deti. Pravidelne tvorí aj pohľadnice pre združenie a štúdio Egreš.

Joanna Gebal: Voňavý dych je nočné kúpanie v mori

Poľskú umelkyňu robí ilustrovanie šťastnou, odkedy si pamätá. „V podstate preferujem niečo nakresliť než o tom rozprávať. Pri každej ilustrácii začínam návrhmi ceruzkou na papier alebo používam sprej, atrament, rôzne kúsky papiera a nakoniec to dám celé dokopy v počítači,“ opisuje svoj prístup. „Najväčšou inšpiráciou sú pre mňa denné momenty: ľudia, farby, svetlo.

Pri téme voňavý dych som si predstavila nočné kúpanie v mori, pretože sa mi to zdá ako niečo veľmi osviežujúce a voňavý dych je taktiež osviežujúci,“ vysvetlila.

Joanna_Gebal

Joanna absolvovala grafický dizajn na Akadémii výtvarných umení vo Varšave. Tam naďalej pôsobí ako dizajnérka a ilustrátorka na voľnej nohe a najčastejšie ilustruje do poľských magazínov. Tento rok jej v spolupráci s autorkou Monikou Zborowskou vyšla prvá séria obrázkových kníh pre deti v poľskom vydavateľstve detskej literatúry.

Voňavý dych aj vďaka single kefke

Starajte sa o krásny úsmev kdekoľvek. Single kefka si vystačí bez vody, pasty a kúpeľne. Nechajte sa v rámci Týždňa voňavého dychu v čase od 21.5. do 25.5.2018 nainštruovať v zubnej ambulancii alebo Smile Shope (tam až do 27.5.) na správne používanie single kefky. V ambulancii dostanete single kefku k inštruktáži zdarma, v CURAPROX Smile Shope (aj e-shope) ju získate so zľavou 50 %.