Tipy na dobré filmy či seriály vždy prídu vhod. Hoci otázka Nevideli ste nejaký dobrý film? je väčšinou určená kamarátom, my sme o odporúčania poprosili filmovú odborníčku, ktorá sa podieľa aj na tvorbe programu kina. Vo výbere filmov Lenky Slaninkovej z bratislavského kina Lumière si každý nájde to svoje. Medzi jej tipmi nájdete novinky, ale aj kvalitné staršie snímky, ku ktorým sa oplatí vrátiť.

1. Tanečnica

Debut francúzskej režisérky Stéphanie Di Giusto je síce z roku 2016, ale do slovenských kín sa dostal až teraz. „Ide o silný príbeh jedinečnej osoby Loïe Fuller, ktorá to dopracovala z farmy na americkom stredozápade až do Parížskej opery. Svoju výnimočnú predstavivosť vedela preniesť na pódium a aj v osobnom živote vždy vytŕčala z radu,” približuje dej Lenka. Vo filme zaznie viacero skvelých skladieb od Nicka Cava alebo Maxa Richtera. V hlavných úlohách sa objavili extravagantná francúzska herečka SoKo a Lily-Rose Depp, dcéra Johnnyho Deppa.

2. Frances Ha

Na Slovensku ešte pred pár rokmi vedel o herečke Grete Gerwig málokto. Dokonca aj v Amerike ju poznalo len zopár milovníkov mumblecore filmov, teda amerických nezávislých nízkorozpočtových filmov. Filmom Frances Ha si však herečka získala množstvo fanúšikov. „Pre mňa je to už kultový film. Odporúčam ho všetkým, ktorí riešia problémy s bývaním, s hľadaním práce či partnera a najmä vo vzťahoch s najlepšími kamarátmi. Snímka sleduje Frances, ktorá má večne nejaký problém, vždy povie a urobí niečo nevhodné a nedospelé, ale aj tak jej počas celého filmu držíte palce a dúfate, že všetko dobre dopadne,” opisuje Lenka.

3. Ruby Sparks

Snímka od režisérov rodinného filmu Malá Miss Sunshine. V hlavnej úlohe sa objaví Paul Dano s očarujúcou Zoe Kazan. Už samotná zápletka filmu – možnosť ovplyvniť realitu prostým napísaním deja na písacom stroji – znie lákavo, krása filmu však tkvie v skvele napísanom scenári od samotnej Zoe Kazan. „Zasmejete sa, poplačete si, no hlavne si pozriete kvalitný romantický film, ktorý hovorí o probléme manipulácie vo vzťahoch,” láka na film Lenka.

4. Laurence Anyways

Kanadský režisér Xavier Dolan už pre mnohých slovenských divákov nie je neznámy, ale jeho najlepší film v našej  kinovej distribúcii nebol uvedený. „Film má takmer tri hodiny, ale ani raz, čo som ho mala možnosť vidieť na plátne, som si dĺžku filmu neuvedomovala. Je nielen o transsexualite, ale aj o životnej láske a o tom, či je schopná prežiť aj obrovské životné zmeny. Soundtrack, ako to už u Dolana býva zvykom, je plný skvelých skladieb.”

5. Juno

Podľa zástupkyne manažéra kina je to jedna z kvalitnejších amerických komédií, ktorá hovorí o vážnej téme – o dôležitosti plánovaného rodičovstva. „Podobných diel nájdeme v histórii filmu veľa, lenže určite nie v takom uvoľnenom, autentickom a vtipnom balení,” dodáva Lenka. Hlavná hrdinka v podaní Ellen Page je bežná stredoškoláčka, ktorá čaká dieťa so spolužiakom, ktorého hrá Michael Cera. Jej postava je cynická a celú situáciu zvláda so svojským nadhľadom, ktorý v sebe nesie špecifický humor celého filmu.

6. Úplní cudzinci

Túto vydarenú snímku môžete aktuálne vidieť v kinách. „Mňa najprv zaujala vďaka talianskej herečke Albe Rohrwacher, ktorá hrala aj vo filme Hungry Hearts (2014). Zároveň ma však upútala zápletkou, v ktorej vidno, ako by mohla dopadnúť večera, počas ktorej by ste zdieľali všetky správy či telefonáty so svojimi známymi,” hovorí Lenka a zdôrazňuje posolstvo filmu: „Zobrazuje aktuálnu tému, nad ktorou sa treba zamyslieť, a ak sa niekto nájde v niektorej z postáv, určite by mal isté veci v živote prehodnotiť.”

7. 500 dní so Summer

Tento film je dnes už ikonickým romantickým filmom, ktorý je zároveň veľmi vtipný. „Niektoré scény by som na zlepšenie nálady mohla pozerať dokola. Najlepšie na ňom je, že si ho viete vychutnať, aj keď ste single, aj keď máte partnera, s ktorým ste šťastná,” približuje filmová odborníčka. Vo filme je aj výborná hudba, napríklad od The Smiths. Lenka je presvedčená, že nejde o obyčajnú komédiu. „Humor tu nevychádza len z deja, ale aj z uťahovania si zo žánrových klišé, takže snímku ocenia aj náročnejší diváci.”

8. Večný svit nepoškvrnenej mysle

Vo výbere nemôže chýbať favorit Lenky Slaninkovej. „Mnoho ľudí nemá rado otázky typu Aký je tvoj najobľúbenejší film?, ja však ten svoj mám. Dokážem ho pozerať stále dokola a vždy v ňom objavím niečo, čo mi predtým uniklo.” Na prvé pozretie ide o veľmi náročné dielo, kde si musíte všetko navzájom poprepájať a pochopiť, o čo tu vlastne ide. Film sa zamýšľa nad tým, či by bolo správne vymazať si určité udalosti či osoby z pamäti, ak by taká možnosť existovala. „Pre mňa je to najkrajší príbeh o láske, v ktorom hrá prekvapivo normálne aj Jim Carrey,” dodáva Lenka.

9. Girls

Lenka Slaninková má tip aj pre tých, ktorí radšej sledujú seriály než filmy. „Ak ste sa so seriálom Girls nestretli alebo ste o ňom počuli, ale stále váhate, či si ho pozriete, určite choďte do toho. Pre mňa to bol prelomový seriál, najmä ohľadne zobrazovania ženských problémov a vzhľadu na televíznej obrazovke,” zdôvodňuje výber Lenka. Hlavná hrdinka, ktorú stvárňuje Lena Dunham, sa nehanbí za svoju figúru a v seriáli ukáže takmer všetko. Podľa filmovej odborníčky je seriál inteligentnou odnožou seriálu Sex v meste, určenou generácii ľudí, ktorí skončili vysokú školu a snažia si nájsť cestu k dospelosti. Zároveň však demaskuje pokrytectvo a pomerne drsne, ale i komicky zobrazuje trápnosť existencie.

O Lenke Slaninkovej

Lenka je zástupkyňou manažéra bratislavského kina Lumière. Film je jej srdcovou záležitosťou, hoci vyštudovala biológiu na Prírodovedeckej fakulte v Bratislave. V kine Lumière pracuje od roku 2011 a momentálne sa podieľa aj na tvorbe programu. Organizačne spolupracovala na viacerých filmových festivaloch, napríklad IFF Bratislava, Febiofest alebo Art Film Fest.