Čiernu pastu, ktorá bieli zuby, no je šetrná k sklovine, už zrejme poznáte. Rodina Black Is White sa nedávno rozrástla o žuvačky s rovnakými účinkami. Navštívili sme CURAPROX Smile Shop v obchodnom centre Europa v Banskej Bystrici, aby sme sa opýtali odborníčok na zústnu hygienu Nikoly Pivarčekovej a Zuzky Lamperovej, čo je na čiernych produktoch revolučné, a prečo sa po ne ľudia radi vracajú.

Zaujímalo nás, aké sú výhody čiernej pasty a čiernych žuvačiek Black is White. Viac než na farbu sme si posvietli na ich zloženie a účinky.

Uhlík a šetrnosť k sklovine

Pasta Black is White zaujme v prvom rade svojou netradičnou farbou. „Najväčšou výhodou čiernej pasty je aktívny uhlík, ktorý vstrebáva čiastočky zafarbenia. Zároveň spôsobuje čiernu farbu pasty,“ vysvetľuje predajkyňa CURAPROX Smile Shopu Nikola. „Ďalej je to predovšetkým hydroxil apatit, ktorý reminalizuje sklovinu. Dalo by sa povedať, že ju opravuje,“ dopĺňa kolegyňu Zuzka Lamperová.

„Najdôležitejšie je, že je na prírodnej báze, neničí sklovinu, neobsahuje ani agresívne penidlá,“ vysvetľuje benefity pasty Zuzka. „Klasické bieliace pasty sú založené najmä na obrusovacích časticiach, ktoré doslova derú sklovinu a na peroxide – ten síce zuby vybieli, ale zničí vám sklovinu,“ dodáva.

Nikola odporúča používať čiernu pastu denne. „Vhodná je na bežné, každodenné používanie. Najlepšie je začať ju používať po absolvovaní dentálnej hygieny, aby udržala sľúbené účinky,“ hovorí. „Po dentálnej hygiene si vyčistené zuby pastou iba udržujete.“

Preč so škrvrnami od kávy či fajčenia

Odborníčky v CURAPROX Smile Shope priznávajú, že ľudí zaujme najmä čierna farba. „Máme veľa zákazníkov, ktorí sa po ňu opätovne vracajú, pochvaľujú si ju a sú s ňou spokojní.“ Pozitívne reakcie dostávajú pravidelne. „Hlavne fajčiari a ľudia, ktorí pijú veľa kávy alebo čajov, hovoria, že im pomohla. Pasta predchádza škvrnám, ktoré vplyvnom pitia kávy či fajčenia vznikajú,“ vysvetľuje Zuzka.

Mnoho ľudí očakáva bieliace zázraky, no neuvedomujú si, že práve tie majú na svedomí penidlá, ktoré v konečnom dôsledku škodia sklovine aj ďasnám. „Veľa ľudí si myslí, že pasta Black is White vytvorí žiarivý biely úsmev, ale neuvedomujú si, že takto funguje peroxid, ktorý však sklovine veľmi škodí,“ upozorňuje Nikola. „Naša čierna pasta zuby vybieli, ale iba do pôvodnej farby vašich zubov. Účinky sú individuálne, pretože každý z nás má iné sfarbenie skloviny,“ ozrejmuje Zuzka Lamperová.

Čierna pasta od CURAPROX je v ponuke v dvoch prevedeniach – Black Is White v čiernej tube a White Is Black v bielom balení. Ich zloženie je identické, rozdiel je len v chuti – pasta v čiernom obale je viac mentolová.  Používať ich môžete s klasickými kefkami, ale aj s hydrosonickou kefkou.

Čierne žuvačky, ktoré bielia a opravujú sklovinu

Čierna pasta už svojich verných zákazníkov má, novinkou v predaji sú čierne žuvačky. „Začali sa predávať len pred Vianocami, ale predali sa za chvíľku. Niektorí si zobrali naraz aj štyri balenia,“ hovorí Nikola. „Oslovujú skôr tínedžerov alebo stálych zákazníkov, vekovo okolo tridsiatky. So zubnou kartou ich kúpite za 1,99 €, v jednom balení je 12 kusov,“ dodáva.

Nikola priznáva, že žuvačky nemuseli zákazníkom veľmi predstavovať. „Tí, ktorí už poznajú pastu, hneď vedeli, čo budú obsahovať a aké účinky budú mať,“ hovorí. „Obsahujú to, čo aj pasta – aktívny uhlík a hydroxylapatit. Okrem toho však aj xylitol – prírodné sladidlo, ktoré zabraňuje tvorbe kazu,“ približuje zloženie Niikola. „Ďalšou výhodou žuvačiek je, že sú aj pre vegánov, nepriberá sa z nich a pomáhajú aj pri trávení. Príjemná je aj citrónovomätová príchuť,“ dopĺňa.

O Nikole a Zuzke

Nikola Pivarčeková pracuje v banskobystrickom Smile Shope rok a pol. Popri práci študuje na vysokej škole. Voľný čas najradšej trávi v prírode, športovou aktivitou alebo čítaním kníh. Zuzka Lamperová je tiež študentkou vysokej školy, súčasťou CURAPROX je takmer dva roky. Má rada dobré knihy a čas mimo školy a práce venuje najradšej rodine a priateľom.