Stanislav Matúš a Ján Korbela sú študenti šiesteho ročníka zubného lekárstva. V rámci projektu Dental Alarm učia deti, ako sa správne starať o zdravie zubov. Absolvovali sme s nimi školenie na základnej škole v Dubovej neďaleko Modry. Budúci zubní lekári nám porozprávali, ako k čisteniu zubov motivujú žiakov, čím ich deti pravidelne prekvapujú, ale aj o ich vlastnej motivácii venovať sa osvete v rámci zubného zdravia.

Dental alarm učí už štrnásť rokov deti v materských a základných školách starať sa o zuby pravidelne a s radosťou. Súčasťou školenia sú štyri prednášky s praktickou inštruktážou, na ktorých sa deti naučia všetko potrebné pre zdravý úsmev. Okrem toho každé dieťa dostane počas prvého školenia dve zubné kefky Curaprox. 

Je pre zdravie zubov lepší keks alebo lízatko? 

So Stanom a Jánom sme navštívili základnú školu v Dubovej neďaleko Modry. Žiakov čakala posledná prednáška, venovaná vplyvu výživy na zdravie zubov. Je lepšie piť sladký nápoj so slamkou alebo bez nej? Čo je pre zuby horšie, keks alebo lízanka? Aj o tom sa žiaci dozvedeli vďaka praktickým pokusom.

„Počas prvej prednášky sa deti naučia viac o hygiene. Prečo a ako často si zuby umývame, ktoré pomôcky používame na ich čistenie, aký pohyb rukou vykonávame alebo ako narábame s krytom na zubnú kefku. Druhá prednáška je o anatómii zuba. Povieme si, koľko máme zubov, na čo ich máme, čo zub tvorí a zopakujeme si aj techniku čistenia,” vysvetľuje priebeh školenia Stano.

Počas tretieho stretnutia preberajú s deťmi kazovedu. „Ako vzniká zubný povlak, čo sú baktérie, ako sa tvorí kaz a ako sa zbaviť zubného povlaku. Vysvetlíme deťom, že keď máme kaz, musíme ísť k zubárovi. Prakticky im ukážeme, ako to u zubára vyzerá. Poslednú prednášku venujeme výžive a na záver si opäť prejdeme čistenie zubov,” dodáva Stano.

Na deťoch vidno, keď ich motivujú rodičia alebo zubný lekár

Pri vstupe do triedy mali žiaci na stoloch pripravené zubné kefky s pohármi, ktoré dostali na začiatku školenia. Stana a Jána čakali počas dňa štyri prednášky, o zdraví zubov sa rozprávali so žiakmi každého ročníka prvého stupňa, od prvákov po štvrtákov.

Staršie deti sú aktívnejšie a smelšie, keďže s umývaním zubov majú väčšiu skúsenosť. „Na niektorých deťoch vidno, že o čistení zubov vedia veľa, že ich motivujú rodičia, ale aj zubný lekár. Niektoré aj povedia, že to im ukázal ich zubár. Vedia, čo je medzizubná kefka, šablička alebo single kefka. Raz som dokonca zažil, že jeden chlapec si do škôlky doniesol medzizubku,” hovorí Ján.

Školenia si plánujú podľa rozvrhu aj skúšok

V rámci Dental Alarmu neučia len deti, ale aj seba. „So správnou a dôkladnou technikou zubnej hygieny som sa prvýkrát stretol v rámci CURAPROX. Keď som prišiel na vysokú školu, nevedel som, ako si správne umývať zuby. Správnu hygienu ma naučil až CURAPROX,” hovorí Stano. „Skôr si si myslel, že to vieš, ale zistil si, že nevieš,” dopĺňa s úsmevom Ján.

Budúcich zubných lekárov Stana a Jána čaká o pár dní prvá štátnica. Čas, ktorý venujú Dental Alarmu, určuje najmä ich rozvrh v škole. „Vyhovuje nám, že môžeme školiť vtedy, keď máme voľno a prispôsobiť si to. Keď sa nám skončilo skúškové obdobie, školili sme sedemkrát za dva týždne, teraz pôjdeme asi dvakrát za mesiac,” hovorí Ján.

Dnes už nemajú so školením problém, no priznávajú, že najťažšie bolo začať. „Je to zatiaľ najlepšia brigáda. Na začiatku sme mali aj stres. Bolo náročné dostať sa do toho. Nevedeli sme, kedy čo zobrať a ukázať, čo sa pýtať, no praxou sa to zlepšilo. Aj teraz sa nám niekedy zapletie jazyk,” hovorí s úsmevom Stano.

Techniku dieťaťu vysvetlia, zodpovednosť má však rodič

Teší ich, že deti sú na školeniach aktívne. Záujem cítia aj zo strany pedagógov. „Niekedy sú aj panie učiteľky aktívne. Naposledy si jedna sadla do prvej lavice a pri kladení otázok sme na nej videli, že keby mohla, hlási sa aj ona,” hovorí Ján.

Deťom sa snažia čo najviac situácií vysvetliť na praktických ukážkach. UvedoDeťom sa snažia čo najviac situácií vysvetliť na praktických ukážkach. Uvedomujú si však, že kus práce musia urobiť aj rodičia a že školením sa to nekončí. „Za zubnú hygienu dieťaťa zodpovedá rodič. Nefunguje to tak, že vysvetlíme dieťaťu, ako si má čistiť zuby a ostane to na ňom. Keď dieťa nemá vyčistené zuby, nemôžeme to klásť za vinu jemu. Zodpovednosť má rodič. V tomto veku je veľmi dôležité deťom zúbky dočisťovať a kontrolovať, ako ich má vyčistené,” dodáva Ján.

O Jánovi Korbelovi a Stanislavovi Matúšovi

Sú študenti zubného lekárstva šiesteho ročníka na Univerzite Komenského v Bratislave. Ján pochádza z Bánoviec nad Bebravou, Matúš z obce Šaštín-Stráže. Obaja pôsobia ako školitelia v rámci osvetového programu Dental Alarm. Vo voľnom čase radi športujú.