Noví kamaráti, zaujímavé miesta, zábavný program a veľa pohybu v prírode. Detský letný tábor znamená pre mnohých školákov časť prázdnin, na ktorú sa najviac tešia.

Organizátori letných táborov nám prezradili, ako to u nich funguje, aký program deti čaká a aj to, pre ktoré deti je pobyt v tábore najvhodnejší.

Rozprávajte sa s deťmi o dňoch strávených v tábore

Ponuka letných táborov pre deti rôznych vekových kategórií a s rôznymi záujmami je dnes naozaj široká. Veronika Hollá z cestovnej kancelárie Slniečko, ktorá organizuje detské letné tábory už od roku 1996, odporúča rodičom účasť dieťaťa v letnom tábore vopred premyslieť a na základe toho vybrať ten správny. „Každý rodič pozná svoje dieťa, a preto vie, či pobyt v tábore zvládne. Veľa detí už má počas roka skúsenosť s účasťou v škole v prírode a podľa toho vie rodič zvážiť, či je dieťa na tábor pripravené,“ vysvetľuje.

CK Slniečko má vo svojom portfóliu okolo 20 rôznych táborov na Slovensku. Trvajú väčšinou osem dní a ich ceny sa pohybujú od 139 do 269 eur. V ponuke sú všeobecné tábory s rôznorodými aktivitami, ale aj špecializované pobyty, kde je program zameraný na jazdu na koni, tanec, futbal, vodné dobrodružstvá, chytanie rýb či rôzne strategické hry.

Vekové rozpätie detí v letných táboroch je pomerne široké. Môžu sa na nich zúčastniť deti a mládež od predškolského až do stredoškolského veku. „Ak ide mladšie dieťa do tábora prvýkrát, odporúčame tábory, ktoré majú menšiu kapacitu, približne 35 detí,“ radí Veronika. V ich ponuke je pre deti vo veku od päť do desať rokov tábor Slniečkovo, v ktorom si užijú pestrý program, ale aj zábavu vo vonkajšom bazéne, opekačku, skákanie na trampolíne, minigolf či stolný futbal neďaleko rekreačného strediska Duchonka.

Ak ste rozhodnutí deťom spestriť leto pobytom v tábore, no dieťa sa tomu trochu bráni, existujú spôsoby, ako ho presvedčiť. „Je vhodné, ak ide do tábora so súrodencom, spolužiakom či s kamarátom. Dôležité je, aby dieťa bolo vopred informované, že do tábora ide. Mali by ste sa s ním rozprávať o tom, kam ide, ako dlho tam bude, prípadne môže pomáhať pri príprave vecí pred odchodom,“ objasňuje Veronika.

Nezabudnite informovať o alergiách či užívaní liekov

Dôležitým krokom pred pobytom v tábore je balenie. Organizátori zvyčajne posielajú rodičom zoznam potrebných vecí. „Do väčšiny táborov, pokiaľ nie sú niečím špecializované, stačí dieťaťu cestovná taška, v ktorej je oblečenie a hygienické potreby, a príručný batoh určený na túry a výlety,“ hovorí Veronika Hollá a vzápätí vymenúva zoznam potrebných vecí: „Nevyhnutnosťou je pokrývka hlavy, opaľovací krém, plastová fľaša na vodu. Naopak, nie je potrebné deťom baliť veľké množstvo peňazí. Je to zbytočné, pretože nie je toho veľa, na čo by museli míňať. Ak je dieťa alergik, prípadne pravidelne užíva nejaké lieky, treba mu ich pribaliť a informovať pri nástupe do tábora zodpovednú osobu. Rovnako je nevyhnutné informovať o potravinových alergiách.“

Tábor, v ktorom deťom stačí stan a príroda

Špeciálnou kategóriou letných táborov pre deti je skautský tábor. Jakub Valko je skautom od svojich deviatich rokov a posledných sedem rokov sa spolupodieľa aj na príprave táborov. „Som vedúcim tábora. Mojou úlohou je vybavenie priestoru, ľudí, vecí a logistika pred začatím tábora, počas neho aj po ňom,“ opisuje svoju pracovnú náplň Jakub.

Skautský tábor sa od klasického v mnohom líši. Nie je organizovaný vždy rovnakým spôsobom, jeho miesto aj program závisia od vedúceho, teda zakaždým môže byť iný. „Skautské tábory sa konajú takmer vždy na inom mieste, ale vždy v prírode, na nejakej lúke. Snažíme sa spestriť program aj obmenou miesta, na ktorom potom trávime dva až tri týždne. V skautských táboroch nefungujú turnusy. Deti prídu iba raz a odchádzajú v rôznom čase podľa veku. Staršie deti sú v tábore dlhšie a pomáhajú napríklad stavať tábor,“ vysvetľuje skautský vedúci Jakub. Najmladší skauti majú šesť až sedem rokov, najstarší sedemnásť. Práve tínedžeri sú hlavnými pomocníkmi.

Odlišný je aj prístup k deťom, keďže účastníkmi tábora sú zväčša skauti, ktorí sa poznajú medzi sebou aj s vedúcimi. „Máme deti, ktoré poznáme a venujeme sa im na stretnutiach celý rok. Preto je tam príjemnejšia atmosféra, najmä pre uzavretejšie a introvertnejšie deti,“ hovorí.

Skautský tábor možno nazvať aj útekom z civilizácie. „Nie sú tam žiadne mobily, televízor, internet. Iba stany, spacie vaky, voda v potoku a príroda široko-ďaleko,“ objasňuje. Mladým skautom sa tam páči aj preto, že sa na celom chode tábora podieľajú. „Pomáhajú variť, zbierať drevo… Učia sa samostatnosti, zodpovednosti a zručnosti. Tým, že priložia ruku k dielu, sa tábor stáva aj ich výtvorom. Akurát pri hrách sú deti len prijímatelia a nepripravujú ich, aby neprišli o zážitok.“

Napriek tomu, že tieto „divoké” sa tábory organizujú primárne pre členov Slovenského skautingu, môže sa na nich zúčastniť takmer ktokoľvek. „Často brávame deti, ktoré sa kamarátia s členmi našej skautskej skupiny, hoci skauti nie sú. Niekedy sa ozve rodič dieťaťa, ktoré by chcelo s nami ísť. Ak je dostatočná kapacita, tak ho vezmeme. Niektoré skautské skupiny majú menšiu kapacitu, preto účastníkov vyberajú len zo svojich,“ vysvetľuje Jakub.

Hoci si mnohé deti nevedia predstaviť deň bez mobilu, televízora, pohodlnej postele a teplej sprchy, skauti si dlhodobý pobyt v prírode nevedia vynachváliť. „Páči sa im život v prírode. Kúpanie sa v potoku, hry s príbehom či netypické skautské hry. Ale aj fungovanie bez technologických výdobytkov. Najviac si však chvália celkovú atmosféru,“ uzatvára Jakub.

Cena 10-dňového skautského tábora je približne 120 eur, teda o čosi nižšia než pri tradičných letných táboroch, a to aj preto, že ich vedúci sú dobrovoľníci, ktorí s deťmi trávia čas bez nároku na honorár.

Tábor v blízkosti domova

Ak si myslíte, že vaše dieťa nie je pripravené na to, aby trávilo celý týždeň mimo domova, možnosťou sú prímestské tábory, ktoré sa organizujú v každom väčšom meste. Deti si užijú celodenný program, no večer ich máte doma. „Vyskúšali sme denný tábor v Bratislave, ktorý trval päť dní,“ hovorí Zuzana Sélešová, mama jedenásťročného Nikolasa. Školák si mohol vybrať z viacerých zameraní – tanečný, futbalový, kreatívny či gymnastický tábor. Nikolasa najviac zaujal tábor „agent“, kde sa zábavným spôsobom naučil, ako sa rieši prípad, zbierajú dôkazy alebo lúštia kódy.

„Určite je tábor dobrou voľbou. Deti majú každý deň naplnený aktivitami a zážitkami. Vytvoria si nové kamarátstva, lebo mnohé aktivity sú tímové a decká musia spolupracovať,“ uzatvára Zuzana.

Broňa Tarnócy vyskúšala so synom Dávidkom denný tábor, keď mal chlapček len päť rokov. Rozhodli sa pre plavecký tábor. „Malo to dve pozitíva: Večer išiel spať o dve hodiny skôr ako zvyčajne a naučil sa plávať,“ smeje sa Broňa. Podľa nej sú tábory, v ktorých sa deti niečo naučia, výhodnou investíciou pre rodičov do „budúcnosti aj vlastných nervov“, keďže mnohé deti sa radšej učia s cudzími než s vlastnými rodičmi.

Broňa je presvedčená, že najlepšie tábory sú také, vďaka ktorým dieťa rozvinie svoj talent a bude sa venovať niečomu, čo ho baví, alebo taký, ktorý bude suplovať rodičov vo výučbe niečoho, čo sami nevedia. Na záver má však ešte jedno odporúčanie: „Treba si vopred overiť organizátorov, náplň, miesto, opýtať sa známych na ich dojmy. Hľadajte kvalitu, lebo svoje dieťa vkladáte do rúk niekoho cudzieho.“