Určite vám záleží na tom, aby ste v tomto období chránili seba aj svojich blízkych. Vedeli ste však, že veľkým rizikom počas ochorenia COVID-19 je aj zápal ďasien? Vedci zverejnili zásadné zistenia, po ktorých už určite nebudete zabúdať na medzizubnú kefku.

Ústnym zdravím a zhoršením priebehu ochorenia COVID-19 sa začali vedci zaoberať už v priebehu prvých mesiacov pandémie, vtedy však ešte nebolo možné teórie dokázať.

Parodontitída ovplyvňuje priebeh liečby ochorenia COVID-19 a zvyšuje riziko smrti

Výsledok priniesla až nedávno publikovaná štúdia, ktorú vedci realizovali na 568 pacientoch s ochorením COVID-19 v priebehu celého roka 2020. Štúdia sa uskutočnila v Katare pod vedením Nadye Marouf. Potvrdilo sa, že parodontitída je spojená s vyšším rizikom komplikácií aj s vyšším rizikom úmrtia u pacientov s ochorením COVID-19. 

Vedci zistili, že pacienti, ktorí trpeli zápalom ďasien, mali 3,5-krát vyššie riziko, že budú prijatí na JIS, a 4,5-krát vyššie riziko, že budú potrebovať pľúcnu ventiláciu. Úmrtnosť bola dokonca 9-krát vyššia ako u pacientov, ktorí chronickým zápalom ďasien netrpia. Vedci zároveň zistili zvýšené hladiny látok v krvi, ktoré súvisia s horšími následkami po prekonaní ochorenia COVID-19.

Baktérie spôsobujúce zápal ďasien majú vplyv na množstvo chorôb

Presná príčina medzi zápalom ďasien a priebehom ochorenia COVID-19 síce stále nie je celkom jasná, vedci už však predložili viaceré možné vysvetlenia. Jedno je založené na predpoklade, že baktérie spôsobujúce zápal ďasien ovplyvňujú koronavírus alebo ACE2 receptory (proteíny, na ktoré sa koronavírus viaže).

Ďalšia hypotéza tvrdí, že baktérie spúšťajú nový zápal v pľúcach šírením sa z ústnej dutiny a najmä z parodontálnych vačkov, ktoré môžu slúžiť ako zásobáreň patogénov.

Dôležité je zdôrazniť, že parodontické baktérie sú v tele prítomné i počas rôznych respiračných ochorení (napríklad aspiračný zápal pľúc a chronická obštrukčná choroba pľúc) aj v priebehu vážnych ochorení ako cukrovka či kardiovaskulárne choroby. 

Parodontitída bola v skutočnosti spojená s viac ako päťdesiatimi chorobami a zdravotnými ťažkosťami vrátane chronických ochorení obličiek, Alzheimerovej choroby, reumatoidnej artritídy a určitých druhov rakoviny. U pacientov so spomenutými stavmi je zvýšená aj miera horšieho priebehu a úmrtnosti na ochorenie COVID-19.

Starajte sa o zdravie ďasien

Podľa Európskej federácie parodontológie (EFP) trpí parodontitídou okolo 40 % ľudí. Odhaduje sa, že asi 70 % straty zubov u dospelých je spôsobených práve parodontitídou.

Ako sa chrániť proti zápalu ďasien

  • Čistite si zuby precízne, viac ako raz denne pomocou mäkkej zubnej kefky a šetrnej zubnej pasty.
  • Častým miestom vzniku zápalu ďasien sú medzizubné priestory. Čistite si ich preto raz denne medzizubnou kefkou správnej veľkosti.

Čo ak už zápal ďasien máte

  • Pridajte k čisteniu zubov medzizubnou kefkou aj vyplachovanie protizápalovou ústnou vodou.
  • Zápal a s ním aj krvácanie by mali ustúpiť do 2 týždňov. V každodennom čistení medzizubnou kefkou však pokračujte aj naďalej

Ktoré produkty odporúčame na dôkladné čistenie zubov

Dôležitá je jemnosť

Môžete si zvoliť, či použijete klasickú alebo elektrickú kefku. V obidvoch prípadoch je dôležité, aby boli vlákna zubnej kefky jemné a bol ich veľký počet. Kefku meňte pravidelne alebo po každom vírusovom alebo bakteriálnom ochorení. Vyberte si správnu zubnú pastu – takú, ktorá čistí, ale neobsahuje mikročastice alebo agresívne bieliace prostriedky, ktoré poškodzujú sklovinu a sliznicu.

Nezabúdajte na čistenie zadných zubov

Ako dôkladne vyčistiť zadné zuby? Riešením je jednozväzková kefka, ktorá sa v ústach jednoducho dostane aj k ťažko dostupným miestam. Single kefku oceníte nielen pri čistení osmičiek, ale aj vtedy, ak máte krivé zuby, implantát či fixný strojček. Ideálna je aj na čistenie žliabka na rozhraní zuba a ďasna − aj tam často vzniká zápal ďasien.

Pozor na správnu veľkosť medzizubnej kefky

Zubný lekár alebo dentálny hygienik vám odporučí správnu veľkosť medzizubnej kefky pre každý medzizubný priestor. Medzi zubami sú rôzne veľké priestory, aby ste povlak odstránili naozaj dôkladne, mali by ste použiť veľkosti zodpovedajúce medzerám.