Trnava je známa svojou bohatou históriou a množstvom kostolov. Nie však minulosť, ale mladí ľudia, umelci a aktivisti z nej robia moderné mesto, v ktorom sa dobre žije a ktoré stojí za návštevu. Strávili sme v Trnave zopár hodín, aby sme objavili súčasné trnavské poklady, najmä tie, ktoré si zamilovali samotní Trnavčania.

Prírodné kúpalisko Kamenný mlyn na skok od mesta

Kamenný mlyn je lokalitou spájajúcou ruch mesta s pokojom prírody. Je veľmi ľahko dostupný mestskou hromadnou dopravou, vedie tam cyklotrasa, chodník pre peších a zveziete sa tam, samozrejme, aj autom či taxíkom.

Po príchode na Kamenáč, ako ho miestni s obľubou nazývajú, sa ocitnete v inom svete. Pokojnú atmosféru vytvárajú Trnavské rybníky, ktoré sú chránenou oblasťou, turistické chodníčky vedúce pomedzi stromy obrastené brečtanom, detské ihriská, amfiteáter, tradičný bufet či prírodné kúpalisko v lone prírody.

V čase našej návštevy bol bazén vypustený z dôvodu údržby. Počas horúcich dní je však kúpalisko Kamenný mlyn obľúbeným miestom oddychu nielen Trnavčanov, ale aj ľudí z okolia.

Vegánska reštaurácia Naša Čarovňa s domácim zdravým jedlom

Z obchodu s biopotravinami, ktorý bol nenápadne zastrčený v okolí Zeleného kríčka na okraji centra, postupne vznikol príjemný priestor s rodinnou atmosférou. Keď si majiteľka pani Balážová varila v obchodíku obedy, ponúkla ich kolegom, ktorým tiež zachutili. Dopyt po vegánskej strave narastal, až kým nenarástol do rozmerov skutočnej reštaurácie.

Naša čarovňa je miesto, kde si pochutnajú vegáni a milovníci zdravého či makrobiotického jedla. Slúži však aj na prednášky, workshopy či kurzy. Priestor dostávajú šikovní ľudia, ktorí robia niečo užitočné. A nezáleží na tom, či vyrábajú hand-made výrobky alebo spievajú v kapele.

Amnesia – kultúrny priestor s dobrými drinkmi a dídžejom

Na Štefánikovej ulici priamo v centre Trnavy vyrástol nedávno zaujímavý priestor. Je síce zvonku nenápadný, no plný kultúry a správnych ľudí vo vnútri. Amnesia je podnik, ktorý človek hľadá, keď chce pocítiť silu komunity aj v cudzom meste.

Jakub Vričan spolu s kolegyňami ho vytvorili najmä preto, aby domácim aj návštevníkom ponúkli produkty, ktoré nemôžu bežne kúpiť v supermarkete. V tomto podniku si neobjednáte kolu, ale dostanete limonády z trnavských Herbert sirupov, výberovú kávu Galliano, praženú v rodinnom podniku v Taliansku, domáce „cheesecake“ od Dream cakes bakery aj remeselné pivo z Holíčskeho pivovaru Wywar. „Odlíšiť sa. To bola základná stratégia. Ale aj spojiť ľudí, poskytnúť im priestor na stretnutia a zábavu. Priestor je vytvorený tak, aby si tu ľudia sadli a cítili sa dobre,“ hovorí majiteľ Jakub, s ktorým sme sa v Amnesii stretli.

Doobeda hrá z gramofónov pokojná hudba, zatiaľ čo večer si môžete kývať hlavou do rytmu hiphopu či drum n bass. „Chceme aj naďalej ľudí spájať,“ opisuje ambície podniku Jakub.

Kaviareň Leháro, kde sa cítite ako v babkinej obývačke

Ak máte chuť na absolútne ničnerobenie, len tak si sadnúť či vyvaliť sa, voľba je jasná, navštívte kaviareň Leháro. Atmosférou pripomína obývačku starej mamy, kvalitou a službami je však dávno popredu. Dostanete tu lokálne produkty a to, čo ľuďom často najviac chýba – svätý pokoj.

„Leháro znamená vyložiť si nohy na stôl. Leháro je, keď počúvaš skvelú muzičku. Leháro máš, keď oprobuješ exotickú kávičku. Leháro je vtedy, keď ťa obskakujú, keď vypneš na chvíľu, prečítaš si starú knihu, stretneš sa s priateľmi, podebatujete či zahráte si hru… Leháro je vždy, keď sa cítiš ako doma. Dáš si domácu limonádu, bagetku s džemom, kakao… Keď je čo oslavovať, prinesú ti rum – a to nie hocijaký. Keď na stole vonia čerstvý čaj a za barom sa zapekajú bagety. Keď cítiš, ako sa hlbšie a hlbšie ponáraš do mäkkého gauča. A keď sa ti nechce vstať,” znie manifest príjemnej kaviarne.

Leháro vzniklo na začiatku roka 2014. „Vtedy v Trnave ešte neboli žiadne hipsterské kaviarne. Palety sa používali v stavebníctve, ľudia popíjali beztrestne piccolo a cheesecake bol v Trnave vybraným slovom po č,” smeje sa Slavomíra Selnekovičová, ktorá kaviareň vlastní s kamarátom Andrejom Kozákom.

„Filozofia Lehára je už v jeho názve. Pocit pohody, vychutnávania chvíle bez naháňania sa niekam, pocit nostalgie, spomienok na bezstarostné detstvo, úsmev nad ošúchaným 40-ročným gaučom, ktorý dostal druhú šancu a prežíva renesanciu. Do Lehára sa netreba vyobliekať ani namaľovať, je to miesto, kde sa cítiš ako doma,” približuje atmosféru kaviarne Slávka. My sme si to na vlastnej koži vyskúšali a musíme jej dať za pravdu.

Rozprávkový obchod Vila Vilôčka plný originálnych vecičiek

Vďaka Zlatici Hlinčíkovej ožila v Trnave rozprávka. Maličký dizajnový obchodík na Štefánikovej ulici vznikol pred takmer ôsmimi rokmi. „Vilu Vilôčku sme stvorili preto, lebo sme v Trnave chceli obchodík, kde sa zákazníci budú cítiť ako doma, obklopení peknými vecami. Zákazníci hovoria, že Vilôčka niečo vyžaruje, cítia tu vône, chytajú veci, ktoré sú príjemné na dotyk. Sú pohltení šansónmi, ktoré tu púšťam. Takže Vilôčku vnímajú všetkými zmyslami,“ usmieva sa Zlatica, bývalá advokátka, ktorá si obchodom splnila sen.

Okrem toho, že v obchodíku nájdete vecičky typické pre francúzsky vidiek či škandinávsky dizajn, Zlatica nezabúda ani na lokálnych predajcov. „Máme v ponuke napríklad pohľadnice od vydavateľstva Egreš, ktoré spolupracuje so slovenskými ilustrátormi, nájdete tu napríklad drevené koníky, ktoré nám vyrába trnavský rezbár.”

Výklad súčasneho umenia na pešej zóne

Prechádzka po pešej zóne od železničnej stanice cez Ružový park až po Trojičné námestie je sama osebe miestom, ktoré v Trnave rozhodne treba absolvovať. Rozmanitosť obchodov, kaviarní, cukrární a výkladov podčiarkuje aj Galéria Výklad.

Galéria Výklad je výklad v pravom zmysle slova. Slúži totiž na prezentáciu súčasného umenia vo verejnom priestore. Počas ročného fungovania sa tu vystriedali inštalácie a vystúpenia niekoľkých umelcov so zameraním na takzvanú site specific tvorbu.

Spojenie Španielska a Slovenska v obchode s kaviarňou De Nuevo

Na hlavnej ulici, takmer na rohu Trojičného námestia, sídli obchodík spojený s kaviarňou. Pôvodne vznikol pred tromi rokmi ako obchod s bytovými doplnkami zo Španielska, keďže jeho majiteľka Andrea Hercegová trvalo žije na juhu Európy.

Pred rokom sa k obchodu pridala aj kaviareň. De Nuevo znamená v preklade nový začiatok. Týmto heslom sa riadila aj Ingrid Ďurišová, majiteľka kaviarne, keď sa minulý rok po smrti manžela vzdala vedúceho postu v rodinnej firme a rozhodla sa zmeniť svoj život. „Vždy som si hovorila, že keď budem stará, tak si spravím malú kaviarničku. A prišlo to. Tu sa cítim užitočná, som s ľuďmi, nepozerám doma do stien a netrúchlim. Nerobím to preto, že musím, ale preto, že ma to baví. Nie som len nosič kávy, ale s ľuďmi sa aj rada porozprávam,” povedala nám s úsmevom.

V kaviarni De Nuevo sa držia zásady ponúkať výlučne slovenské produkty. „Nemáme žiadne minerálky ani šťavy, kto je smädný, dáme mu čistú vodu s mätou a citrónom. Máme lokálne sirupy, kávu Ebenica praženú v Modre či koláčiky z trnavskej LULU’s bakery Lucie Gažovej. Doplnky, ponukový lístok a obrazy, ktoré sú aj na predaj, sú zase dielom mojej dcéry,” hovorí Ingrid.

Z majiteľky kaviarne vyžaruje ozajstný pokoj. Tak pristupuje aj k zákazníkom, ktorých z kaviarne nevyháňa, aj keď v nej sedia hodiny. „Máme taký priestor, ktorému hovoríme obývačka. Sem chodia často aj páriky, ktoré sa tu spolu mojkajú pri dobrej hudbe. Mám rada džez, blues, Berryho Whita či Franka Sinatru. Ľudia hovoria, že tu cítia pokoj a dokážu si oddýchnuť,“ dodáva.

Oddych, hudba aj joga v novom Parku Belu IV.

Trnava je mestom s relatívne veľkým počtom parkov a zelených plôch. Nedávno pribudol malebný park Bela IV., ktorý je zašitý pri hradbách medzi Jerichovou a Hornopotočnou ulicou. Je príjemným miestom na oddych, ale konajú sa v ňom aj komorné kultúrne podujatia.

Počas svojej krátkej existencie už zažil filmové premietania s názvom Kino pod hviezdami, každý utorok a štvrtok o 19.00 h sa v ňom cvičí joga s Michaelou Líška. Ak máte chuť len tak sedieť, čítať si knižku alebo vychutnávať si pohľad na strechy historickej Trnavy, ste na správnom mieste.