Nosiť na zuboch fixný aparát (alebo ľudovo povedané strojček) už dávno nie je niečo nezvyčajné a zahanbujúce, ale znak toho, že sa o svoje zuby staráte a záleží vám na nich. Ak však chcete, aby dlhé mesiace nosenia strojčeka stáli naozaj za to a mohli ste sa na svet spokojne usmievať, musíte byť v starostlivosti o zuby a ďasná naozaj precízni.

Strojček môže vyriešiť mnoho problémov so zubmi u detí aj dospelých, no zopár ťažkostí však môže aj spôsobiť. Nepríjemnosti sa však diať nebudú, ak sa o svoje ústa a fixný aparát poriadne postaráte. Ako na to nám prezradila predajkyňa CURAPROX Smile Shopu Mária Ježíková, ktorá vám ochotne poradí aj osobne v nákupnom centre City Arena v Trnave.

Fixný aparát si vyžaduje zvýšenú starostlivosť

Prvé dni nasadenia strojčeka môžu byť pre pacienta bolestivé. Kým si ústa na cudzie teleso zvyknú, trochu to trvá. Odborníčka z CURAPROX Smile Shopu Mária odporúča spočiatku vyplachovať ústa ústnou vodou Perio Plus+ Balance, ktorá obsahuje 0,05 % chlórhexidínu a prírodnú antibakteriálnu látku Citrox. „Voda je preventívna a účinná aj proti tvorbe zubného povlaku, ktorý sa pri jej používaní netvorí tak rýchlo,“ hovorí.

Rýchlym pomocníkom môže byť aj ortodontický vosk. Aplikovaním na konkrétne miesta dobre priľne k zámkom strojčeka, a tak zabraňuje rankám a odreninám na sliznici ústnej dutiny.

Podľa Márie je pre nositeľov fixných aparátov ústna hygiena ešte dôležitejšia a mali by jej venovať oveľa väčšiu pozornosť. Na špeciálnu starostlivosť dnes už existujú šikovní pomocníci.

Zuby so strojčekom sa dajú pohodlne a dôkladne vyčistiť aj klasickou jemnou kefkou CS 5460, ktorá je šetrná k ďasnám. Návod na správne umývanie zubov so strojčekom je rovnaký ako v prípade čistenia zubov bez strojčeka. Zuby sa začínajú čistiť zvrchu, pokračuje sa smerom dole, jemne sa môže zájsť aj popod drôtik. „Tam sa usádza najviac zubného povlaku, a preto ho treba špeciálne dočistiť,“ vysvetľuje Mária. Ideálny nástroj na dočistenie týchto ťažko dostupných priestorov je jednozväzková single kefka. Odporúča sa tá s kratšími vláknami (CS 1006), pretože lepšie drží tvar a priestory pod strojčekom dôkladne vyčistí.

Tým sa však starostlivosť o zuby nekončí. Rovnako ako pri ústnej hygiene bez strojčeka ani nositelia fixných aparátov by nemali zabúdať na čistenie medzizubných priestorov a priestorov, ktoré sa vďaka fixnému aparátu stali nedostupnejšími. „Priestory pod zámkami a drôtikmi musíte tiež dočistiť medzizubnými kefkami. Tam sa používajú stromčekové kónické medzizubky. Dostanete sa nimi tam, kam potrebujete.“

Snímateľný strojček potrebuje kúpeľ

Na poctivú a pravidelnú ústnu hygienu sa musia naučiť aj tí, ktorí nosia strojček len na noc. Zuby si treba umývať pred nasadením strojčeka, ale aj po jeho vyňatí. „Počas noci baktérie intenzívne pracujú na tom, aby sa tvorili usadeniny, z čoho automaticky vzniká kaz. Čím precíznejšie si bude nositeľ strojčeka čistiť zuby, tým menej kazov mu hrozí,“ hovorí Mária.

Aj samotný strojček potrebuje dôkladné vyčistenie. „Strojček čistíme denným gélom, ktorý je akousi pastou na strojčeky. Vyberieme si na to tvrdšiu kefku ako tú, ktorou si umývame zuby,“ odporúča. Po vyčistení treba strojček odložiť tak, aby neprišiel do kontaktu s baktériami. „Máme na to špeciálne škatuľky, ktoré v sebe majú mriežku. Raz týždenne by sme si mali nájsť čas na to, aby sme strojčeku dopriali kúpeľ. Do škatuľky s vyberateľným dnom sa naleje za polievkovú lyžicu týždenný roztok, ktorý strojček čistí a dezinfikuje. Roztok sa doleje vodou a nechá sa pôsobiť.“

Na cestách vždy so sebou

Na to, aby ste mohli všetky pomôcky, vďaka ktorým máte čisté zuby aj strojček, nosiť aj na cesty, odborníci odporúčajú cestovné balenie, ktoré je spratné a nenápadné. „Je tam medzizubná kefka číslo 18 a 07, v držiačiku je 14-tka. Okrem rôznych veľkostí násadiek je obsahom balenia aj pásik vosku. Ten slúži na to, aby strojček neodieral ďasná,“ hovorí Mária. Výhoda tohto balenia je, že si doň môže človek nakombinovať niekoľko veľkostí medzizubiek a môže si tak udržiavať hygienu kedykoľvek. „Najlepšie je, keď si môžeme medzizubné priestory vyčistiť po každom jedle,“ dodáva Mária. Pre vyberateľné strojčeky sú k dispozícii cestovné balenia, kam ich môžete vložiť a vziať so sebou.

Mária ochotne radí najmä rodičom detí, ktorým lekár predpísal nosenie strojčeka. Väčšinou však rodičia už veľmi dobre vedia, čo ich deti čaká. „Chodia už oboznámení od zubného lekára. Vedia, že ich čaká dôkladnejšia starostlivosť o zuby aj o aparát, aby to malo pre ne nejaký význam, keď ho budú nosiť,“ dodáva Mária.

O Márii Ježíkovej

Mária Ježíková pracuje v Smile Shope takmer tri roky, od vzniku nákupného centra City Arena v Trnave. Práca ju veľmi baví preto, že je stotožnená s produktmi, ktoré predáva, ale aj preto, že sa cíti nápomocná, keď môže ľuďom poradiť ohľadom dentálnej hygieny. Mária je aktívna aj v súkromí – rada športuje, pečie, stará sa o záhradku.