Čo inšpiruje profesionálnu fotografku k tomu, aby vzala do rúk fotoaparát a zvečnila nevšednú ženskú krásu? Valentína Nídelová vám to prezradí na fotografiách siedmich žien – niektoré pozná dlho, iné videla iba pár sekúnd.

[obrazok url=“https://aprilmagazin.curaprox.com/wp-content/uploads/2017/03/DSC_1936.jpg“ zarovnanie=“left“]

Tatiana

Tatiana je architektka, zároveň aj organizátorka bratislavského festivalu DAAD – Dni architektúry a dizajnu.

Už na prvom pracovnom stretnutí mi bolo jasné, že sa začal písať príbeh nového a silného priateľstva. Skoré ranné nedeľné kávy doplnené plnohodnotnými rozhovormi mi vždy dodajú elán, radosť a úsmev. A nielen mne – nám obom.

Tánina húževnatosť a vytrvalosť, spojená s neznesiteľnou ľahkosťou bytia obohacujú svet o krásno a estetickosť. A to vždy na úrovni.
[/obrazok] [obrazok url=“https://aprilmagazin.curaprox.com/wp-content/uploads/2017/03/VOGUE_LUCIA-10.jpg“ zarovnanie=“right“]

Lucia

Lucia ma vyhľadala sama. Videla moje zábery a oznámila mi, že ju budem fotiť. Stanovila si termín a mňa sa už len spýtala, či mám voľno.

Lucia je cieľavedomá, energická a šťastná v každej životnej situácii. Zhodli sme sa, ako dôležité a nevyhnutné je zaznamenávať každodenný život, a tak mi bol udelený titul jej rodinnej fotografky.
[/obrazok]

Dáma

Nastupovala do električky na Americkom námestí. Zbadala som ju a okamžite som od pása namierila objektív. Vedela som, že len teraz zachytím ten výraz. Krásne zamyslená, upravená dáma. Stelesňuje pre mňa symbol ženy odhodlanej prekvitať v každom veku.

 

Múza

Sestra a doživotná priateľka. Vzájomne sa dopĺňame, učíme a tvoríme jedna pre druhú pocit, že sa máme o koho oprieť. Vo všetkých smeroch. Je to moja spriaznená duša.

Sophia. Alebo Monica?

Ženskosť zachytená v talianskom Trieste. Presne v ten večer, kedy som bola sama so sebou na káve. V meste kávy. Zmyselná, elegantná neznáma. Inšpiratívna “femme fatale”.

 

Evička

Spoznali sme sa ráno, pri šálke kakaa a palacinkách. Je dcéra módnej návrhárky, sebavedomá a usmiata malá víla. Bystrá, tvrdohlavá a výstredná.
Evička je žihadlo bez limitov v myslení. Inšpiruje svojou fantáziou a tancom bezstarostnosti.

Starenka

Najradšej má jahodovú a citrónovú. No nepohrdne ani cukrovou vatou. Stretli sme sa pri nedeľnom obede v Radošovciach. Na Urbánka, keď je rodina spolu.
Luciina starenka, ako ju všetci familárne volajú, je archetypom predstavy o babičke.
Takej slovenskej. Svojou úprimnosťou a prirodzenosťou odovzdáva nevýslovný odkaz – rodinnú tradíciu.

 


Valentína Nídelová je polovička kreatívneho dua GRUS GRUS. Má zmysel pre sarkazmus a nezmysly, je kritická a zároveň veľkým milovníkom. Zmysel pre detail dokazuje svojimi fotografiami, ktoré sú často výsledkom jej túlania sa ulicami a dokumentovaním bežných dní. Koniec koncov, jej ateliér je ulica.