Videá plastov v oceáne, fotky čiernych skládok či hrozivé čísla o tonách odpadu, ktoré denne vyprodukujeme. Aj to sú výstražné signály, ktoré by nás mali prinútiť premýšľať nad tým, čo sa deje s obalmi a vecami, ktoré hodíme do koša. Organizátorka konferencie Slovakia Going Zero Waste Zuzana Jánošíková nám vysvetlila, prečo je pre každého z nás dôležité minimalizovať množstvo odpadu, a pridala aj tipy na prednášky ľudí, od ktorých sa všetci máme čo učiť.

V máji sa bude v Bratislave konať prvá konferencia týkajúca sa čoraz populárnejšieho životného štýlu zero waste. Za konferenciou stojí dvojica nadšenkýň životného štýlu zero waste. Silvia Yoder je eventová manažérka, ktorá má na starosti organizačnú časť. O program, výber prednášajúcich a obsah prednášok sa stará Zuzka Jánošíková.

„Na Slovensku veľmi chýba osveta o množstve vyprodukovaného odpadu a alternatív, ako je bezodpadovosť. Ročne sa tu vyprodukujú takmer dva milióny ton komunálneho odpadu, čo predstavuje asi kilogram odpadu denne na každého obyvateľa krajiny. Z tohto množstva sa vytriedi a zrecykluje len 12 %. Množstvo cenných a zhodnotiteľných materiálov u nás končí na skládkach, zamoruje životné prostredie – a my si za to ešte platíme. Odvoz triedeného odpadu je na Slovensku bezplatný, platí sa len za obsah zmesových nádob,” hovorí Zuzka. „Žiť bez odpadu pritom nie je zložité. Sama za seba môžem povedať, že teraz žiadne špeciálne nákupy nestíham riešiť, a napriek tomu naša trojčlenná rodina vynáša kôš tak raz za tri týždne,” dodáva z vlastnej skúsenosti.

Prednášať bude aj najznámejšia „zerowasterka“

Na konferencii Slovakia Going Zero Waste, ktorá sa uskutoční 5. mája v aule Ekonomickej univerzity v Bratislave, si budete môcť vypočuť prednášky, poradiť sa s konzultantmi a prezrieť si šikovné a chutné výrobky vystavovateľov. Ak považujete tému odpadov za dôležitú a radi by ste zminimalizovali vlastnú produkciu odpadu, určite sa na konferencii veľa nového naučíte. Zuzane sa veľmi ťažko odpovedá na to, ktorá prednáška bude podľa nej najlepšia. „So spíkrami už mesiace komunikujem o obsahu prednášok a verím, že všetky budú perfektné.“

Najväčším ťahákom podujatia je prednáška Bey Johnson, asi najznámejšej osoby žijúcej spôsobom zero waste. Bea so svojou rodinou žijú bezodpadovo už viac ako desať rokov a ich odpad sa vojde do jednej zaváraninovej fľaše. Svoje skúsenosti a praktické tipy spísala na svojom blogu, v knihe Zero Waste Home a porozpráva o nich aj v rámci svojej prednášky.

O praktické tipy, ako znížiť produkciu odpadu, sa podelí slovenská „zerowasterka“ Petra Slezáková, ktorej rodina za tri mesiace vyprodukuje odpad v objeme asi trojdecového pohára.

Cenné skúsenosti a vedomosti ohľadom spracovania odpadov doplní aj Branislav Moňok z OZ Priatelia Zeme, ktorého trojčlenná rodina už niekoľko rokov nevyprodukovala viac ako 10 kilogramov odpadu ročne.

O kozmetike, móde aj plytvaní jedlom

Výrazný vplyv na životné prostredie má aj módny a kozmetický priemysel. Blogerka a zakladateľka značky 2SIS Martina Horváthová bude hovoriť o dosahoch bežnej kozmetiky na zdravie, o látkach, ktoré kozmetika obsahuje, ale aj o výhodách kozmetiky vo vratných obaloch.

O tom, v akých podmienkach sa vyrába oblečenie z bežných módnych reťazcov, čo je to rýchla móda a ako sa môžete vy sami pekne obliekať, no zároveň nepodporovať jeden z najšpinavších a najškodlivejších priemyslov sveta, porozpráva Martina Mareková Kuipers z medzinárodného hnutia Fashion Revolution.

Dôležitou témou je aj plytvanie jedlom. Alexandra Kolárik z iniciatívy Free Food vysvetlí, že jedlom plytvajú pestovatelia, dodávatelia, obchody aj koneční spotrebitelia. Vo svojej prednáške bude hovoriť aj o tom, koľko jedla na Slovensku každý rok vyhodíme a ako tomu predchádzať.

Lucia Grigová z blogu Do poslednej omrvinky poradí, ako predchádzať vyhadzovaniu jedla v domácnosti. Vysvetlí, kde v domácnosti sa plytvá najviac a ako sa dajú potraviny zužitkovať.

Prvé lastovičky sú aj medzi firmami

Prednášky sa nebudú týkať iba jednotlivcov a domácností, ale aj cirkulárnej ekonomiky a fungovania firiem. Partnerom konferencie je aj CURAPROX. Annamarie Velič, ktorá má na starosti projekt Ekovír bude hovoriť o environmentálnych projektoch firmy, napríklad o bezobalových kefkách, recyklovaní kefiek alebo o tom, ako môže fungovať kancelária bez koša.

porada

Témou budú aj zero waste obchody, z ktorých prvé lastovičky už máme na Slovensku. Jiří Sedlák porozpráva o tom, ako sa legislatíva a hygiena pozerajú na bezobalové obchody a čo všetko čaká podnikateľov, ktorí by chceli prvky zero waste dostať aj do svojich obchodíkov.

To však určite nie je všetko. Na celodennej konferencii stretnete ešte viac spíkrov a ďalších ľudí ochotných podeliť sa o svoje vedomosti a skúsenosti, týkajúce sa života bez odpadov. Viac informácií o konferencii Slovakia Going Zero Waste nájdete na tomto odkaze.