Pomôcť sa dá aj bez utrácania. Krásne Vianoce nemusíte pripraviť iba svojim blízkym, ale aj ľuďom, ktorých vôbec nepoznáte. Netreba na to ani extrémne veľa času, ani peniaze. Vďaka projektu Zóna bez peňazí pomôžete darovaním vecí, ktoré vy sami už nepotrebujete. Zároveň si však môžete vybrať niečo, čo sa vám zíde.

Zóna bez peňazí je podujatie, ktoré sa uskutoční v sobotu 25. novembra v 14 slovenských mestách. Jeho cieľom je medzi ľuďmi podporiť výmenu vecí, ktoré nevyužívajú, no je im ľúto vyhodiť ich.

Autorom myšlienky je Manik, zakladateľ komunitného Projektu Život. „Spočiatku to bola iba jedna akcia v Bratislave, potom som si povedal, že by to určite išlo aj inde, tak som to dostal v 60 mestách súčasne,“ hovorí Manik.

Využije sa všetko

Okrem toho, že si ľudia v rámci akcie môžu veci povymieňať medzi sebou, využije sa všetko, čo ostane. V minulosti asi 500 kilogramami oblečenia organizátori pomohli ľuďom v tranzitnej zóne na maďarsko-srbských hraniciach či rómskym rodinám na Gemeri.

Organizátor hovorí, že ľudia najčastejšie nosia oblečenie, pravidlá, čo priniesť a čo nie, však podujatie nemá: „Neprikazujeme ľuďom, čo majú nosiť. Jedine, že tie veci nesmú byť pokazené a poškodené. Jednoducho, majú to byť veci, ktoré nepatria do koša, ale môžu stále niekomu poslúžiť.“

Tento rok Manik opäť plánuje všetko, čo ostane, odviezť rodinám na Gemeri alebo do iných končín s najvyššou nezamestnanosťou.

Zmysluplný projekt podporujú dobrovoľníci

Organizátori pri každej akcii vidia, že podujatie má zmysel. Potvrdzujú im to reakcie ľudí, ktorí natrafia na niečo, čo im pomôže. „Vidíme ľudí, ktorým sadne nejaký kus oblečenia, topánky, nájdu CD do zbierky. Viackrát sa nám stalo, že ľudia, ktorí si nejaké veci vyberú sa prídu poďakovať, iní na pár hodín ostanú a pomôžu,“ vysvetľuje organizátor.

Do akcie sa pravidelne zapájajú dobrovoľníci, ktorí chcú podporiť zmysluplný projekt. „Každý rok nám vizuál a grafiku robí niekto iný, no vždy bez nároku na honorár. Tento rok je to ilustrátorka Lucia Grejtáková,“ spomína. Aj priestory podujatí sú vždy poskytnuté zadarmo.

„Celý chod akcie si vyžaduje obrovské nasadenie a konštantné kmitanie. Ľudia to robia dobrovoľne, pretože veria v jej myšlienku, a dáva im to význam tak, ako mne samému všetky akcie, ktoré mám na rováši,“ uzatvára Manik.

Sprievodným programom akcií sú koncerty, vernisáže, výstavy výrobkov miestnych umelcov a remeselníkov, tvorivé dielne, detské kútiky, arteterapie, literárne posedenia a rôzne workshopy. Nechýbajú ani domáce dobroty, čaje z rôznych kútov sveta, joga či premietanie filmov.

Viac o podujatí a zoznam miest, kde sa Zóna bez peňazí tento rok koná, nájdete na stránke projektu aj na Facebooku.