Pocit hladkých a čistých zubov sa dá docieliť aj bez vody, zubnej pasty a minút navyše v kúpeľni. Pomôže vám k tomu jednozväzková kefka. Dávid Bezák z CURAPROX Smile Shopu vám ukáže, ako kefku správne a efektívne používať.

Moderná starostlivosť o zuby, ďasná a celú ústnu dutinu je najmä o správnom používaní zubných kefiek a iných pomôcok. Dôležité je vedieť, čo, ako a prečo robiť, aby ste si zachovali krásny a zdravý úsmev. Dávid Bezák, ktorý je manažérom CURAPROX stánku v OC Central a zároveň vedúcim pre všetky bratislavské stánky, vám predstaví jednozväzkovú (single) kefku.

Vaše zuby milujú, keď ste single!

Starajte sa o krásny úsmev kdekoľvek. Single kefka si vystačí bez vody, pasty a kúpeľne. Nechajte sa v rámci Týždňa voňavého dychu v čase od 19.11. do 23.11.2018 nainštruovať v zubnej ambulancii alebo Smile Shope (tam až do 25.11.) na správne používanie single kefky. V ambulancii dostanete single kefku k inštruktáži zdarma, v Smile Shope ju získate s 50% zľavou.

Čo je single kefka?

„Jednozväzková alebo single kefka má malú hlavičku a vieme ňou vyčistiť miesta, ktoré sú ťažko dostupné. Napríklad zadné šestky, sedmičky či osmičky. Každý zub si čistíme samostatne a nepotrebujeme na to zubnú pastu ani vodu a nemusíme byť ani v kúpeľni,” vysvetľuje Dávid princíp čistenia zubov kefkou CS 1006, ktorá má dĺžku vláken CUREN® šesť milimetrov a priemer 0,1 milimetra.

Podľa neho kefka poteší najmä ľudí, ktorí sa chcú o zuby starať, no neradi trávia príliš veľa času v kúpeľni. „Single kefku môžeme používať pri čítaní knihy, v aute počas zápchy, v práci, pri sledovaní televízie či čítaní knihy.”

Jednozväzková kefka nie je náhradou klasického umývania zubov, ale slúži na ich dočistenie. „Jednotlivé miesta sa dočisťujú, aby sa netvoril dlhodobý povlak, z ktorého môže vzniknúť zubný kaz alebo na spodných zuboch zubný kameň. Vďaka kvalitnému dočisťovaniu single kefkou tomu vieme predísť,” objasňuje odborník. Okrem toho, ak u niekoho čistenie zadných zubov klasickou kefkou vyvoláva pocit dávenia, pri použití single kefky s malou hlavičkou by sa to nemalo stať.

Ako na to?

Single kefkou si čistíme všetky zuby. Môžeme ju používať ráno po klasickom čistení, ale aj poobede v práci alebo večer po umytí zubov.

Dôležité je vedieť, ako single kefku používať, aby sme si nezranili ďasná. „Pri single kefke treba vyvíjať úplne malý tlak. Ak by sme viac pritlačili a vlákna by sa rozšírili do tvaru slnka, mohli by sme si poškodiť ďasná a odhaliť krčky. Treba dbať na to, aby sme netlačili a len jemnými krúživými pohybmi si dočisťovali miesta medzi ďasnom a zubom,” hovorí Dávid.

Návod na používanie jednozväzkovej kefky:

1. Podržte kefku CS single hlavičkou dohora na jednej strane povrchu zuba.

2. Opatrne priložte vonkajšie vlákna hlavičky do línie ďasna.

3. Jemne pohybujte kefkou CS single pozdĺž línie ďasien z jednej strany na druhú. Vždy držte hlavičku kefky dohora, paralelne s povrchom zuba.

4. Na vnútornej strane zubov postupujte rovnako. Nezabudnite ani na žuvacie plochy.

Ako dlho?

Čas čistenia zubov je rôzny. „Niekto má zuby vyčistené skôr, niekomu to trvá dlhšie. Závisí aj od toho, či ste začiatočník alebo pokročilý. Začiatočníci by si mali zuby čistiť pomaly a zvykať si na to, že pri single kefke sa používa len minimálny tlak. Všetko je len o tréningu,” hovorí Dávid Bezák. Čisteniu sa pokojne môžeme venovať aj pol hodiny. Vo všeobecnosti však platí zásada, že zuby si treba čistiť, pokiaľ nie sú hladké. Zistíme to tak, že si jazykom prejdeme po ich povrchu.

Kefku by sme po použití mali opláchnuť čistou vodou a nechať vyschnúť. „Z hygienických dôvodov by sa jednozväzková kefka mala meniť každé tri mesiace, po prekonaní virózy alebo choroby je vhodné ju hneď vymeniť,” tvrdí Dávid.

Dávid s kolegami vám radi pomôžu

Všetkým, ktorí sa chcú o svoje zuby a ústnu dutinu poriadne starať, Dávid Bezák odporúča navštíviť CURAPROX Smile Shopy, ktoré sú v mestách po celom Slovensku. „Vieme poskytnúť kompletnú inštruktáž k produktom. Zákazníci, ktorí si naše produkty kúpia v drogérii alebo v lekárni, nedostanú stopercentnú inštruktáž. V CURAPROX Smile Shopoch je veľkou výhodou, že pri nákupe napríklad single kefky zákazníka rovno naučíme, ako ju má správne používať.”

Zamestnanci CURAPROX Smile Shopov sú odborníci, ktorí dokážu správne poradiť, keďže sa pravidelne zúčastňujú na školeniach o produktoch a správnych technikách umývania zubov či celkovej starostlivosti o ústnu dutinu, na ktoré chodievajú aj zubní lekári či dentálni hygienici.

„Často k nám chodia zákazníci, ktorí majú nejaký problém. Napríklad zapálené ďasná alebo bolesti. Pokiaľ nie je problém vážny, vieme im pomôcť, lebo máme dostatok vedomostí aj produktov. Sme radi, keď sa vrátia, pochvália nás a povedia, že už je všetko v poriadku. Zákazníkovi niekedy dáme len vzorky a poradenstvo a je na ňom, či sa vráti. Na základe skúseností môžem povedať, že 90 percent zákazníkov sa vráti,” uzatvára Dávid.

Dávida Bezáka stretnete v stánku OC Central v Bratislave. Zoznam ďalších CURAPROX Smile Shopov s jeho kolegami ochotnými poradiť, zase nájdete na tomto odkaze.

O Dávidovi Bezákovi

Dávid pochádza z obce Rybany neďaleko Bánoviec nad Bebravou. V spoločnosti CURAPROX pracuje takmer dva roky, momentálne na pozícii vedúceho stánku v OC Central a vedúceho pre všetky bratislavské stánky. Prácu si pochvaľuje najmä preto, lebo ho baví pomáhať a radiť ľuďom, no páči sa mu aj to, že sa oňho jeho zamestnávateľ stará. Vo voľnom čase chodí rád do kina, na turistiku, v minulosti bol aj dobrovoľným hasičom.