Motivovať deti k umývaniu zubov môže byť pre rodičov obrovskou výzvou. Dôležitým krokom je mechanické čistenie a dočisťovanie, veľa dobrej práce však urobí aj správna zubná kefka. Hľadali ste dlho pre svoje dieťa kefku, ktorá je jemná a zároveň odolná? Možno je ňou  práve zubná kefka CS kids.

Odolnejšia voči prílišnému tlaku 

Podľa dentálnej hygieničky Zuzany Serafinovej je novinka CS kids detskou verziou obľúbenej dospeláckej curaproxky. „CS kids vyplnila priestor na trhu, pre deti od štyroch rokov je naozaj perfektná. V podstate je to zmenšená kópia obľúbenej zubnej kefky CS 5460. Dieťa tak môže opakovať po svojom rodičovi, čo je v prípade starostlivosti o zuby dobrou taktikou,” vysvetľuje odborníčka.

Deti často do zubnej kefky hryzú alebo na ňu pri čistení zubov vyvíjajú zbytočne silný tlak. Jednou z výhod detskej zubnej kefky CS kids sú skrátené vlákna, vďaka čomu sa kefka stáva odolnejšou. Ak si dieťa nevie čistiť zuby s použitím minimálneho tlaku, hlavička CS kids je preň vhodnejšia ako CS smart, ktorá je mäkšou verziou. Odteraz si už aj pri detských kefkách Curaprox môžete vyberať z rôznych mäkkostí.

Dentálna hygienička Zuzana Serafinová vidí výhodu aj vo veľkosti hlavičky kefky. „Vlákna sa skrátili, čím sa zmenšila hlavička, a tak je kefka vhodnejšia pre detské ústa a lepšie sa s ňou manipuluje. Stáva sa, že ak deti majú menšie ústa, počas čistenia si naťahujú líce, pri CS kids to nehrozí,” hovorí.

Z detských zúbkov odstráni aj hrubší povlak

Skrátené jemné vlákna si hravo poradia aj s hrubým zubným povlakom. „Je bežné, že ak rodič dieťaťu zúbky nedočisťuje správne, časom sa na zuboch vytvorí hrubší štruktúrovaný povlak. Práve na to je výborná nová kefka CS kids. Výborne čistí na sucho aj so zubnou pastou. Poradí si aj so starším povlakom a je vhodná aj pre lenivé deti, ktorým sa nechce veľmi čistiť zuby,” hovorí dentálna hygienička.

Dieťaťu patrí do ruky kefka CS kids, rodičovi single kefka 

Je dobre, ak rodič dieťa odmalička motivujete umývať si zuby, netreba však zabúdať na dočisťovanie. „Zo skúsenosti vnímam, že v určitom veku, zvyčajne okolo 5 rokov, majú deti obdobie, keď chcú všetko robiť samé. Aj v prípade čistenia zubov. Ideálne je, ak dá rodič dieťaťu pri čistení zúbkov do ruky zubnú kefku CS kids a potom rodič vyčistí kritické miesta single kefkou. Jednozväzková kefka je nenahraditeľná pri starostlivosti o chrup detí,” radí odborníčka. 

Dôležité je vnímať aj postup, ktorým chceme dieťa naučiť čistiť si zuby dôkladne. „Ak si dieťa vyčistí zuby a myslí si, že sú čisté, rodičom radím použiť detekčnú tabletku alebo detekčný roztok. Ľahko tak odhalíte miesta, na ktorých zostal zubný povlak,” odporúča.

„Následne je dobre povedať dieťaťu, ktoré časti by si malo vyčistiť, ideálne bez zrkadla. Ak sa deti počas čistenia pozerajú do zrkadla, čistia si zuby očami a zabúdajú na zúbky, ktoré sú vzadu. My, naopak, chceme, aby sa naučili vnímať hmatom. Až keď si dieťa zuby dočistí, prichádza na rad rodič so single kefkou,” radí dentálna hygienička. „Je veľmi dôležité naučiť dieťa správnu techniku. Platí to pri zubnej kefke CS kids, ako aj pri ostatných kefkách,” dodáva dentálna hygienička.

Rovnako jemná, ale odolnejšia

Detská zubná kefka CS kids je možno presne to, čo ste pre svoje dieťa hľadali. Vďaka mierne skráteným vláknam je odolnejšia voči prílišnému tlaku či iným typom mechanického opotrebovania.

Kúpiť

O Zuzane Serafinovej

S prevenciou zubného kazu ju zoznámila mama, ktorá bola zubná lekárkou. 20 rokov bola poslucháčkou Dr. Sedelmayera, ktorý ju vymenoval a vyškolil na iTOP inštruktorku správnej techniky čistenia zubov. Ako dentálna hygienička pôsobí v Kežmarku. Venuje sa skupinovej prevencii na základných školách a edukácii detí v marginalizovaných skupinách. Zaujíma sa o montessori pedagogiku a jej aplikáciu vo vzdelávaní v oblasti ústneho zdravia. Prednáša na vzdelávacích akciách firmy Curaprox.