Aj taká maličkosť ako obyčajné medzizubné kefky dokážu zmeniť život. Úlohou zubných lekárov a lekárok je pacientov s nimi zoznámiť, ukázať im, ako ich správne používať, a v neposlednom rade ich aj motivovať k pravidelnému čisteniu. Ako si najlepšie nájsť cestu k pacientom a pomôcť im budovať zdravé návyky, nám v rozhovore porozprávala Silvia Kokindová, dentálna hygienička z kliniky JuliusDental v Žiline.
Ako pristupujete k pacientom, ktorých chcete naučiť používať medzizubné kefky?
Vždy začnem s vyšetrením. Urobím si prehľad o tom, čo sa v ústach pacienta nachádza, či ide iba o zubný povlak alebo je tam už prítomný zubný kameň. Pacientovi tiež ukážem, kde všade sa držia nečistoty. Dobrým prostriedkom je napríklad ofarbenie zubov, vtedy pacient presne vidí, kde sú problémy.
Následne prebehne klasické čistenie a až keď sú medzizubné priestory zbavené zubného kameňa a povlaku, vieme tam dostať správnu veľkosť medzizubnej kefky. To znamená, že si ich najskôr premeriam, aby som vedela počet medzizubných kefiek, ktoré pacient bude používať, a na pár miestach mu ukážem, akým spôsobom ich zavádzať.

Trik, ktorý svojich pacientov učím, je vibračná technika – ľahučko krúžiť medzizubnou kefkou, aby drôtik ľahko prešiel medzizubným priestorom. Následne si to pacient skúsi sám. Ak sa mu to nedarí, vediem jeho ruku ja. To sa mi osvedčilo ako najlepšia metóda. Z tohto pohľadu to najlepšie ide deťom, deti sú veľmi šikovné a ľahko sa mi inštruujú, pretože veľmi jednoducho zopakujú to, čo im poviem a čo ich naučím.
Čiže s dospelými sa pracuje ťažšie, lebo už môžu mať zabehnuté nesprávne návyky?
Áno, presne tak. Už majú nejaké návyky alebo zlé povedomie o medzizubných kefkách, keď im nikto poriadne nevysvetlil, ako ich majú používať, nešlo im to a už sú voči nim predpojatí. Práve to sa snažím zmeniť.
Pre mňa je najlepší pacient ten, s ktorým začíname úplne do začiatku. Hlavným motivátorom pre pacientov a aj pre mňa je to, že chcú zmeniť svoje návyky. Pretože už keď prídu k nám na kliniku, tak vedia, že dentálna hygiena je prvý krok, ktorým začíname. A ak chcú mať dlhodobo dobrý stav ústnej dutiny, za ktorý si aj platia, tak sa o ňu musia tiež starať. To je taká dobrá motivácia – peniaze. (Úsmev)
Druhou motiváciou je to, že vidia zlepšenie a pozitívnu zmenu. Najlepšie pre pacienta je vidieť fotku pred začiatkom liečby a po jej skončení. Menšie krvácanie, menej nepríjemných pocitov na ďasnách, menší pocit tlaku v medzizubnom priestore, ktorý spôsobuje zubný kameň alebo nevyčistené zvyšky potravy, a, samozrejme, aj žiarivejší úsmev. Ale hlavné je to, že pacient nemá dlhodobé ťažkosti.
Od akého veku odporúčate pacientom používať medzizubné kefky?
Hneď ako sa viem dostať do medzizubného priestoru a zuby sú vedľa seba, tak skúšame čistenie medzizubnou kefkou. Detský zub je špecifický v tom, že má širokú korunku, ale pokiaľ je to možné, snažím sa ich čistiť medzizubnou kefkou a rodičov tiež inštruujem, aby sa nebáli vyskúšať medzizubky.

S deťmi sa mi pri premeriavaní medzizubných kefiek osvedčilo nepoužívať zrkadielko, pretože aj u detí môže existovať zápal a mnohé sa zľaknú krvácania, ktoré sa pri skúšaní medzizubných kefiek môže objaviť. Dôležité je tiež inštruovať rodičov, pretože malé deti ešte nemajú dostatočne vyvinutú motoriku na vyčistenie všetkých medzizubných priestorov. Oni si môžu skúšať čistiť medzizubnou kefkou napríklad predné zuby.
Vysvetľujete tiež pacientom, ako vplýva stav ústnej dutiny na zdravie celého tela?
Presne tak. Je veľmi dôležité pochopiť, že hlava a ústna dutina nie sú izolované od zvyšku tela. Tým, že ústna dutina je celkovo viac prekrvená, tak všetky patogény a baktérie, ktoré máme v ústach, sa nám roznášajú cez krvné riečisko na ostatné orgány. Najčastejšie sú to pľúca, obličky, močový mechúr a srdce.
Je to veľmi dôležité napríklad aj pre budúce mamičky, pretože pre tieto paropatogény nefunguje placentárna bariéra. To znamená, že baktérie sa dostávajú aj cez placentu, čo môže mať vplyv napríklad aj na nižšiu pôrodnú váhu detí.
Naším cieľom je teda celkové odstránenie záťaže organizmu, čo dokážeme aj správnou dentálnou starostlivosťou.
Robíte to aj naopak? Odporúčate zmeny celkovej životosprávy s cieľom zlepšiť konkrétne zdravie ďasien a medzizubných priestorov?
Zmena celkovej životosprávy sa, samozrejme, komplexne dotýka aj ústnej dutiny. Je veľmi dôležité pacientovi vysvetliť obmedzenie sladených a lepivých jedál, pretože z týchto potravín, ako to hovorím deťom, baktériám rastú svaly. Lepšie ako pochutiť si na sladkej sušienke je dať si kúsok jablka alebo inej tvrdej potraviny, lebo aj to nám pomáha pri samoočisťovaní.
Rovnako je veľmi dôležitý pitný režim. Často sa stretávam s tým, že veľa ľudí pije málo vody, ale práve voda nám pomáha obmývať zuby a podporuje tvorbu slín, ktoré sú veľmi dôležitou súčasťou remineralizácie.
Stáva sa niekedy, že vaše odporúčania nepadnú na úrodnú pôdu?
Stáva sa, že to nezaúčinkuje ani na prvý ani na druhýkrát, samozrejme. Každý má vo svojej praxi motivovaných pacientov a tých, ktorí na to, povedzme, „kašľú“.


Ale vždy je dôležité, že pomer tých „poctivých“ pacientov prevažuje a že majú záujem. Dokonca aj odolní pacienti, ktorí k nám často chodili a hovorili, nech im vôbec nič neukazujem, že to nechcú ani vidieť, ani to nebudú používať, keď videli efekt dentálnej hygieny a profesionálnej starostlivosti, nakoniec ma sami poprosili, aby som im ukázala, ako používať medzizubné kefky.
Takže je to o tom, že naučíte pacienta premýšľať nad tým, čo vlastne robíte, čo všetko sa odohráva v ústach a tak dôjde k jeho zmene zmýšľania. Ale myslím si, že akýsi spasiteľský syndróm ma už prešiel, pretože môžete zachrániť len tých, ktorí to reálne chcú. Ak niekto nechce, bohužiaľ, nepomôžete mu. Mojím cieľom je byť pre pacienta učiteľom, nie opravárom alebo upratovačkou.
Ako sa hovorí: „Dobrý doktor nemá žiadneho pacienta“. Chcem, aby ma časom moji pacienti nepotrebovali. Naučiť ich takej starostlivosti, aby sme sa videli len pri príjemných stretnutiach, keď z času na čas zuby potrebujú profesionálnu údržbu.
Dôležitá je teda spolupráca – niečo do toho dáte vy a niečo aj pacienti.
Áno, ono nás to s pacientmi potom vzájomne nabíja. Vy vydáte zo seba energiu, keď pacientom vysvetľujete a inštruujete ich, ale potom sa vám to vráti tak, že sú spokojní a nemajú ťažkosti. Veľa pacientov je prekvapených, že napríklad ani po piatich rokoch nemajú nové kazy, čo ich motivuje a povedia si, že to stálo za to.

Pre pacienta je motivujúci aj spôsob komunikácie. Ak vidí, že vy máte záujem, tak sa chytí aj on. Ale ak vidí, že to je pre vás iba rutinná práca, tak sa sám seba pýta, načo je to dobré. Ako mi kedysi jeden známy povedal – „kto nehorí, ten nezapáli“.
Viete, koľko vašich pacientov poctivo používa medzizubné kefky?
U každého pacienta si vediem záznam o tom, či používa alebo nepoužíva medzizubné kefky, prípadne si to kvantifikujem. Pokiaľ chcete svoju prácu prezentovať a prezentovať aj kazuistiky, tak to bez toho nejde. Vediem si záznam o indexoch, ako je PSR index, ktorý zaznamenáva zápalové aj nezápalové zmeny a pohyblivosť zubov, a rovnako krvácanie po sondáži.
Možno som mala šťastie na pacientov, ale väčšinu z nich sa mi podarilo o čistení medzizubnou kefkou presvedčiť. To znamená, že sa mi podarilo im vysvetliť, že medzizubná kefka je neoddeliteľnou súčasťou medzizubnej starostlivosti. To percento je naozaj veľmi vysoké, dokonca mám až cez deväťdesiat percent pacientov, ktorí ju naozaj používajú.
Občas sa stane, že majú horšie životné obdobie, počas ktorého používanie medzizubnej kefky vynechajú, prípadne používajú len jednu veľkosť, ale vtedy sa mi už pri príchode do ordinácie priznávajú a spoločne ich kvalitnú zubnú starostlivosť naštartujeme znova. Niekedy, ak majú rozsiahlejší zápal, musia používať aj štyri rôzne medzizubné kefky. Ale používajú ich, sú si vedomí toho, že ak by ich nepoužívali, vrátia sa do rovnakého stavu, prípadne sa stav parodontu ešte zhorší.
Odporúčate niekedy aj iné pomôcky, napríklad dentálne nite, špáradlá či ústne sprchy?
Zubná niť má určite opodstatnenie, pokiaľ sa nevieme do medzizubného priestoru dostať medzizubnou kefkou, prípadne mám pacientov s protetickými prácami, ako sú mostíky alebo implantáty, vtedy zvolím plstenú zubnú niť – superfloss. Klasická zubná niť nikdy nenahradí medzizubnú kefku, ale krátkodobo je lepšie aspoň niečo ako nič.


K používaniu ústnej sprchy sa prikláňam len v prípadoch, keď pacient príde od iného zubného lekára a má nevhodne vyhotovenú protetickú prácu, takže nie je možné zaviesť medzizubnú kefku. Nie som z toho nadšená, ale aspoň niečím sa snažíme tie medzizubné priestory vyčistiť. Ale u pacientov, ktorí sú manuálne zruční, sa vždy snažím presadiť mechanické očistenie medzizubnou kefkou.
Ústnu sprchu prirovnávam k splachovaciemu efektu toalety. Síce to spláchne, ale zubný povlak je lepivá hmota, ktorá v prvom rade potrebuje mechanické očistenie. Veľmi často sa stáva, že ústna sprcha to síce spláchne, ale nevyčistí všetky baktérie dôkladne. To znamená, že zápal tam môže pretrvávať aj naďalej, aj keď možno menší, a stále je prítomné krvácanie.
Takže podľa vás sú ideálne medzizubné kefky a všetko ostatné je len…
…taký doplnok. Začneme medzizubnými kefkami, stanovíme si, že ich určite použijete ako prvú vec, a ak chcete, môžete použiť napríklad ústnu sprchu. Niekto si napríklad rád prejde ešte všetky priestory dentálnou niťou, preto učím pacientov správne používať aj dentálnu niť, aby si viac neublížili. Ale všetko ostatné je niečo navyše.
Ale väčšinou sme my ľudia tvory lenivé, takže máme radi v prvom rade rutinu a tá nám vytvára základ každého dňa. V druhom rade sa vždy snažím pacientom zjednodušiť to používanie všetkých čistiacich pomôcok. Nech ich to baví, nech to majú radi a nech to trvá čo najkratšie. Aj na sebe vidím, že aj keď som unavená a nechce sa mi, urobím to, lebo viem, že ma to neobťažuje príliš.
Jednoducho, základ je, aby si človek raz za dvadsaťštyri hodín tie medzizubné priestory vyčistil. Každý pacient je individuálny a snažím sa každému prispôsobiť podľa jeho možností.
Používate medzizubky pravidelne aj vy?
To by som teda mala! V tomto som poctivá, pretože keď som bola na svojej prvej dentálnej hygiene, zarazilo ma, koľko krvi som vypľúvala. Môj zubný lekár bol prvý človek, ktorý mi ukázal medzizubnú kefku. Síce to bola malá veľkosť, ale začala som ju používať a zistila som, že takto sa mi zuby kazia menej, prvý malý kaz sa mi objavil až po siedmich rokoch. Na vlastnej koži som zažila efekt medzizubných kefiek.

Aj pacientom vysvetľujem, že ak si budú čistiť medzizubné priestory, tak sa im maličké kazy ani nemusia zväčšiť, lebo pravidelne odstránia všetky baktérie. Rovnako u detí predídeme tvorbe kazov a nepríjemných zážitkov v zubnej ordinácii, to je podľa mňa tá najlepšia štartovacia čiara do života pre všetky deti.
Máte pocit, že sa preventívna zubná starostlivosť na Slovensku hýbe správnym smerom?
Vyvíja sa. Mám pocit, že u nás to možno ide o niečo pomalšie ako u našich českých susedov. Keď som pracovala v Čechách, kde si môžete otvoriť ordináciu v každej malej dedinke, vnímala som, že pacienti sú veľmi otvorení zmenám a tomu, keď ich učíte niečo nové.
Keď som sa vrátila na Slovensko, všimla som si, že ten progres je o niečo pomalší. Pacienti často neradi menia svoje doterajšie návyky, aj keď by si tým v budúcnosti mohli ušetriť veľké finančné náklady na opravy zubov. V tomto teda napredujeme o niečo pomalšie.
