Zdravie zubnej skloviny a jej remineralizáciu dokážu mať v rukách samotní pacienti. Chýba im však dostatočná osveta. Dentálna hygienička Ivona Bondorová z ambulancie dentálnej hygieny Dental Ivon v rozhovore objasňuje, ktorí pacienti sú náchylnejší na demineralizáciu zubnej skloviny a ako ich motivovať k pozitívnej zmene životného štýlu, stravy či každodenných návykov na zlepšenie orálneho zdravia.

Prečo je dôležité pacientom podrobne vysvetľovať, čo sa deje v ich ústnej dutine?

Pretože zdravie človeka sa začína v jeho ústach. Zdravé zuby nie sú len estetickou záležitosťou. Úzko súvisia s celkovým zdravím človeka. V ústnej dutine máme mikrobiálnu flóru, podobne ako napríklad v črevách. Pozostáva z prospešných, ale aj patologických (teda škodlivých) baktérií. Rovnaké baktérie sa nachádzajú v celom organizme. Ak v ústnej dutine prirodzene nastavíme rovnováhu medzi prospešnými a patologickými baktériami, prejaví sa to na zdraví celého organizmu. Môžeme teda povedať, že ak svojmu chrupu venujeme dostatočnú starostlivosť, máme zdravý celý organizmus.

Pacienti však na to môžu reagovať rôzne. Ako v nich prebúdzate záujem a motivujete ich k spolupráci?

Každého pacienta sa hneď na začiatku spýtam, prečo prišiel na hygienu, čo od nej očakáva a s čím nie je v súvislosti so svojím chrupom spokojný. U nových pacientov v rámci anamnézy zisťujem, z akého sociálneho prostredia pochádzajú, aké majú zamestnanie a jedálniček, ale aj to, aké pomôcky na dentálnu hygienu používajú. Rovnako sa pýtam, či sa snažia chodiť na dentálnu hygienu pravidelne alebo prišli len preto, že ich niekto poslal a pre nich samých to nie je dôležité. Lebo sú aj takí pacienti. Na základe ich odpovedí si viem urobiť obraz o tom, čo môžem očakávať, keď otvoria ústa.

Okrem toho si pacientov na prvej prehliadke zaradím do skupín podľa toho, či sa o orálne zdravie zaujímajú alebo nie, a podľa toho volím spôsob, ako k nim pristupovať. Ak sa o to zaujímajú, počas ošetrenia rozprávam o dôležitosti správnej výživy a radím, ako podporiť imunitu, keďže obe súvisia s orálnym zdravím.

Ako viete pacientom ukázať, že majú problém, aj keď majú pocit, že sa o svoje zuby dôkladne starajú?

Pri každej návšteve im fotím zuby, aby sme dokázali porovnať rozdiel, napríklad pred remineralizáciou, počas nej a po nej. Bežný človek si aj pocitovo dokáže vyhodnotiť, či má zdravý chrup. Dokáže vnímať, či jeho zuby majú hladký povrch, krásne sa lesknú, a nezadržiavajú sa na nich žiadne pigmentácie. Pýtam sa ich na pocit v ústach, ale aj na to, či sa im darí zuby rýchlo očistiť zubnou kefkou a či povrch zubov potom ostane výrazne hladký. Veľmi užitočnou pomôckou je detektor povlaku, ktorý prítomnosť povlaku zvýrazní fialovou farbou. Pacient vďaka tomu neodškriepiteľne vidí, kde má na zuboch povlak.

Aké zuby považujete za zdravé?

Pacientom sa snažím vysvetľovať, že zdravý zub nie je len ten bez kazu. A naopak, kaz nemusí nutne znamenať dieru a bolesť. To je až ďalšie štádium. Kaz sa začína ako demineralizovaná odvápnená biela škvrna na zubnej sklovine. Bohužiaľ, ľudia riešia kaz až vtedy, keď je viditeľný a prejavuje sa bolesťou. Často ani nevedia, že majú nejaký problém, kým im to nepovedia dentálni hygienici alebo zubári. Nejde však len o zub ako taký, ale aj o jeho okolie, čiže o zdravé ďasno.

Čo znamená demineralizácia skloviny, ktorú spomínate?

Prostredie v ústach je za normálnych okolností zásadité. Po každom jedle však pH klesne a prostredie v ústnej dutine sa zmení na kyslé. Zdravá a pevná zubná sklovina je z 90 % tvorená minerálom hydroxyapatitom. Jeho úlohou je sklovinu ochraňovať. V kyslom prostredí sa však z nej stráca, nielen z povrchu, ale aj z hĺbky. Vtedy hovoríme o demineralizácii – procese, ktorý sa opakuje niekoľkokrát za deň. Miera demineralizácie závisí od toho, v akých časových intervaloch a aké potraviny jeme, či a aké množstvo kyslých potravín konzumujeme, alebo či dodržiavame dostatočný pitný režim. Ruka v ruke s tým kráča aj prítomnosť dostatočného množstva sliny.

Hydroxyapatit

Hydroxyapatit vyhladzuje a rozjasňuje sklovinu, a uzatvára otvory, ktoré odkrývajú dentín pod sklovinou pacientov. Bráni tak tomu, aby sa čiastočky jedla s vysokým pigmentačným efektom dostali do mikroskopických trhlín v sklovine, a znižuje citlivosť odhalených zubných krčkov.

Akú úlohu zohráva slina?

Slina je potrebná na to, aby nastal proces remineralizácie, teda obnova minerálov v zubnej sklovine. Keď v ústnej dutine v dôsledku kyslého prostredia nastáva demineralizácia, vďaka pôsobeniu sliny, ktorá obmýva zub, sa sklovina sa uzatvára a dopĺňajú sa stratené minerály. Slina vplýva na to, aby demineralizácia netrvala príliš dlho a kyslé prostredie v ústach sa čo najskôr opäť zmenilo na zásadité. Ak k demineralizácii v ústnej dutine v dôsledku pretrvávajúceho kyslého prostredia dochádza príliš často, je vyššie riziko vzniku demineralizovanej škvrny a výraznejšieho zápalu ďasna.

Ako si môžeme predstaviť demineralizovanú škvrnu?

Demineralizovaná škvrna je vlastnosťami podobná kriede – je náchylnejšia na oter a vychytávajú sa na nej pigmenty zo stravy. Niektoré potraviny, napríklad cvikla, špenát, rôzne farebné tekvice či škorica, ale aj cigarety a káva, majú vysoký pigmentačný efekt. Káva má okrem toho výrazne nízke pH, teda je kyslá, a škodí sklovine. Aj preto sa ku káve podáva pohár vody – aby sa rozriedilo kyslé prostredie v ústach spôsobené kávou.

Hovoríte s pacientmi o dôležitosti sliny?

Áno, pretože je dôležité, aby jej bol dostatok. Jej množstvo do určitej miery vedia ovplyvniť stravou a celkovým životným štýlom, napríklad dostatočným pitným režimom. Ak veľa rozprávame a málo pijeme, máme v ústach sucho a slina sa zahusťuje. Potom sa lepí na sliznicu i zuby a spôsobuje, že sa povlak lepí na sklovinu rýchlejšie a drží sa dlhšie. Vďaka dostatočnému pitnému režimu bude sliny viac a bude redšia. To je žiaduce, pretože riedka slina v dostatočnom množstve má antibakteriálny, ochranný a remineralizačný účinok. Zubnú sklovinu čistí, chráni a obnovuje.

Sú ľudia, ktorí sú náchylnejší na demineralizáciu zubov?

Riziko demineralizácie je vyššie u ľudí s nezdravým životným štýlom a stravovacími návykmi, napríklad, ak majú tendenciu počas celého dňa niečo zobkať a popíjať ovocné šťavy či sladené nápoje. K demineralizácii dochádza tiež častejšie u ľudí, ktorí fajčia, pijú alkohol alebo konzumujú priveľa kyslých alebo sladkých potravín. Samozrejme, ohrození sú aj ľudia s oslabeným imunitným systémom.

Výrazne zastúpenou skupinou sú aj športovci, ktorí pijú priveľa energetických nápojov s vysokým obsahom cukru. Rovnako deti a tínedžeri, ktorí potrebujú dopĺňať energiu a často siahajú po sladkých a kyslých potravinách. Vyšší výskyt demineralizácie skloviny badáme aj u detí a dospelých, ktorí nosia ortodontické strojčeky a nedbajú o zdravú stravu či dostatočnú hygienu strojčeka.

Dá sa demineralizácii úplne predchádzať?

Áno, dá sa jej predchádzať správnou životosprávou, správnou technikou čistenia a správnymi pomôckami i doplnkami, ktoré zuby remineralizujú. Rovnako sa dá ovplyvniť, aby sa demineralizovaná škvrna nerozširovala a nestal sa z nej zubný kaz. Každého pacienta však upozorňujem, že v dôsledku dnešného moderného spôsobu života samotná slina na remineralizáciu nestačí. Je potrebné používať zubné pasty s remineralizačným efektom a ďalšie pomôcky, ktorými dokážeme remineralizáciu ovplyvniť a zabrániť citlivosti zubov, zápalu ďasien aj vzniku zubného kazu.

Akými zubnými pastami možno dosiahnuť takýto remineralizačný účinok?

Väčšina zubných pást dostupných na trhu obsahuje fluorid. Na remineralizáciu zubnej skloviny sa desaťročia používala fluoridácia, ktorá spočíva v aplikácii fluoridu na zuby. Fluorid dokáže na zubnej sklovine vytvoriť ochrannú vrstvu, avšak len na jej povrchu. Pri mechanickom zaťažení, napríklad zubnou kefkou, povrchová vrstva fluoridu môže prasknúť a znova odhaliť demineralizované miesta. Fluorid nedokáže preniknúť do hĺbky zuba, kde je to najpotrebnejšie. V tom je hlavný rozdiel medzi fluoridovými pastami a hydroxyapatitovými pastami, ktoré na remineralizáciu odporúčam ja.

Fluorid

Fluorid je účinným pomocníkom v boji proti baktériám a pomáha s remineralizáciou skloviny.

Hydroxyapatit ako prirodzený stavebný kameň zuba neostane len na povrchu, ale dokáže sa vbudovať do hĺbky a zaplniť demineralizované časti aj praskliny. Takže vlastne kompletne zregeneruje a remineralizuje zub na povrchu aj v hĺbke. Spevní ho, takže je krásne lesklý, hladký a na pohľad belší. Pasty s hydroxyapatitom teda navyše prirodzene bielia zuby.

Na rozdiel od fluoridových pást však väčšina ľudí pasty s obsahom hydroxyapatitu veľmi nepozná…

A pritom nie sú úplnou novinkou. Na trhu sú už niekoľko rokov, no je pravda, že chýba osveta medzi laickou aj odbornou verejnosťou. Keď príde bežný človek do obchodu, podľa čoho si vyberá z nespočetného druhu zubných pást? Podľa reklamy, obalu, ceny alebo na základe odporúčaní od známych. Ak však vie, že má hľadať pastu s obsahom hydroxyapatitu, dá si tú námahu čítať zloženie a hľadať to, čo potrebuje. Je na nás odborníkoch, aby sme pacientov vzdelávali.

S ktorými produktmi obsahujúcimi hydroxyapatit máte dobré skúsenosti?

Keďže už 10 rokov spolupracujem s Curaproxom, testujem na sebe a pacientoch najmä tieto produkty. Zo skúsenosti môžem odporučiť pasty Be You a Black Is White. Čierna uhlíková pasta Black Is White má vysoký obsah hydroxyapatitu v podobe nanočastíc (nanohydroxyapatitu), vďaka čomu sa lepšie vbuduje do zuba, zjednotí povrch skloviny a vyrovná praskliny či trhliny. V kombinácii s uhlíkom navyše lepšie viaže pigmentácie zo skloviny a vytvára efekt belších zubov.

Pasta Be You okrem hydroxyapatitu obsahuje bylinné výťažky a xylitol s antibakteriálnymi účinkami, ale aj enzýmy, ktoré sa prirodzene nachádzajú v sline a nahrádzajú ju pri jej nedostatku. Mám pacientov, ktorým sa slina tvorí menej alebo vôbec a trpia suchými sliznicami. Práve takým túto pastu odporúčam.

Novinkou na trhu je ochranná pena Curaprox, ktorej hovorím aj zázračná pena a za mňa by mohla úplne nahradiť zubné pasty. Odporúčam ju predovšetkým pacientom s neviditeľným strojčekom, ktorí majú 22 hodín denne úplne prekryté zuby a ich vlastná slina sa k nim prakticky nedostane. Pena sa aplikuje priamo do strojčeka a dokáže slinu v plnej miere nahradiť. Regeneruje tak sliznicu počas celého dňa i noci.

Odporúčate ju len pacientom so strojčekom alebo je vhodná aj pre iných?

Nie je určená špecificky len pre pacientov s neviditeľnými strojčekmi. Je vhodná pre všetkých pacientov vo všetkých vekových kategóriách, bez časového obmedzenia a je možné ju kombinovať aj s hydroxyapatitovou zubnou pastou. Nastrieka sa priamo do úst, jazykom sa rozotrie a vypľuje, neprehĺta sa. Je to výborná doplnková starostlivosť napríklad pre fajčiarov, ktorí majú na zuboch výrazné pigmentácie a zároveň majú suché sliznice a málo sliny. Nikotín sťahuje cievy, sliznica nie je dostatočne prekrvená a sklovina pri nedostatku sliny vysychá. Pena slinu nahrádza a má na zuby rovnaké účinky ako slina.

Akým spôsobom získavate poznatky o dentálnych novinkách?

Snažím sa neustále vzdelávať, sledujem sociálne siete, novinky a absolvujem rôzne školenia. Teória zo školy určite nestačí. Niekedy mám pocit, že mnohí kolegovia chodia na školenia len z povinnosti a kvôli kreditom.

Možno by sa aj chceli vzdelávať, ale nemajú na to energiu nazvyš. Mnohí sú vyhorení. Problémom dnešnej doby je veľký tlak na výkon, akoby poskytovanie zdravotnej starostlivosti malo byť pásovou výrobou s cieľom stihnúť za deň čo najviac pacientov. V mnohých ambulanciách je dentálna hygiena úplne zautomatizovaná, pacient si sadne do kresla a do polhodiny je vybavený. Nikto o neho nemá záujem, nič sa ho nespýta, len zaplatí a odíde. Dentálna hygiena pritom musí byť aj o vzdelávaní – seba i pacientov.

Kde sa vzdelávate vy?

Každoročne chodím na iTOP, ktorý považujem za top školenie. Nielenže sa dozviem nové veci, ale obnovím si všetko, čo som už vedela a počas roka zabudla, lebo to sa stáva aj nám profesionálom. Napríklad zistím, že som začala úplne inak držať zubnú kefku alebo som začala menej používať medzizubnú kefku. V tejto oblasti je rovnako dôležitá inštruktáž v praktickej časti a aj teória.

Ivona Bondorová, dipl.d.h.

Vyštudovaná detská zdravotná sestra a diplomovaná dentálna hygienička s vyše 20-ročnou praxou v stomatologickej ambulancii ako asistentka stomatológa. Je držiteľkou 3-tej licencie typu C – garant dentálnej hygieny. Od roku 2016 prevádzkuje vlastnú ambulanciu dentálnej hygieny Dental Ivon v Chorvátskom Grobe. Venuje sa osvete vo forme vzdelávania detí v materských a základných školách. Svoje skúsenosti odovzdáva vo forme prednášok aj zdravotníckym pracovníkom, dentálnym hygieničkám, študentom a farmaceutom.