Najvyššie položený festival či open air stage pod storočnými lipami. Možnosť tancovať s Vecom na pódiu alebo si dať pivo s členmi kapely Korben Dallas. Neriešiť neustále hľadanie kamarátov a ocitnúť sa namiesto plôch bez tieňa v lesoch, viniciach či v starých synagógach. Aj o tom sú malé festivaly, ktoré mnohým ľuďom vyhovujú oveľa viac ako tie masové.

Organizátori ôsmich festivalov nás oboznámili s príbehmi, ktoré za nimi stoja, snažili sa opísať ich atmosféru a predstaviť novinky. Pridali sme aj ďalšie tipy, ktoré vás možno tiež svojím programom a lokalitou zlákajú.

1. Hviezdne noci v Bytči

Multižánrový festival uprostred stredoslovenského mestečka Bytča sa tento rok bude konať po tretí raz. Festival sa zrodil v hlave jeho riaditeľa Petra Gärtnera. Zámerom festivalu je na štyri dni oživiť verejný priestor Bytče koncertmi, premietaním filmov, divadlom a ďalšími sprievodnými aktivitami.

Tento ročník bude podľa PR manažéra festivalu Mareka Kramaru väčší ako predošlé. Prvý raz sa bude využívať aj open air pódium. „Pre festival je to veľký krok, pretože sa tým ešte viac prepojí s verejným priestorom mesta. Pre open air stage sa vybralo miesto, ktoré je domácim známe ako Pod lipkami. Ide o priestor na štvorcovom historickom námestí pod storočnými lipami. Odjakživa sa tam ľudia zhromažďovali, takže to bude to pravé miesto pre centrum festivalu a hlavné pódium,” hovorí Kramara.

Popri premietaniach na nádvorí Bytčianskeho zámku sa akcia bude konať aj v Sobášnom paláci. „Je to jedna z najvýznamnejších renesančných stavieb v strednej Európe. To bude parádna akustika pre koncerty. Vystúpia tam headlineri, ale bude tam aj živý hudobný sprievod k nemým filmom,” dodáva.

Diskusie s názvom Diogenov sud budú v komorných priestoroch kaviarne v centre mesta. Hviezdne noci nezabúdajú ani na deti, ktoré budú mať svoj vlastný stage.

Organizátori sa vedia pre projekt nadchnúť, čo cítiť aj na atmosfére. „Zapájajú sa dobrovoľníci, ľudia z mesta sa tešia, že sa v Bytči niečo deje a chodia sem aj ľudia z okolia. Myslím si, že sú milo prekvapení. Robíme totiž aj urbanistické prehliadky mesta. Takže je to aj zábava, ale človek si môže tiež rozšíriť obzory,” hovorí.

Miesto: Bytča
Dátum: 17 – 20.8. 2017
Cena: 16 – 22 eur
Headlineri: Chiki Liki Tu-a, Longital, Katarína Máliková, The Ills, Jimmy Pé, Bulp, Elections in the Deaftowns, Fúzy Múzy
Viac informácií: hviezdnenoci.sk

2. Vúdstok v Mojtíne

Jeho predchodcom bol festival Woodstock v Milochove pri Považskej Bystrici, ktorý organizovali členovia miestnej rockovej skupiny Seventh Weapon. Bola to naozaj veľmi podomácky pripravená akcia pre priateľov, postupne si však vybudovala slušný imidž aj mimo regiónu práve vďaka svojej uvoľnenej atmosfére. Neskôr štafetu prebralo občianske združenie Mŕtva kosť.

Akcia sa presunula do väčšej lokality, poslovenčili názov a transformovali celú organizáciu na profesionálnejšiu úroveň, čo znamenalo aj vyššiu návštevnosť. „V podstate sme zmenili všetko, čo sa dalo, a začali sme písať históriu nového festivalu so starým názvom. Postupne sme upustili od coverových kapiel hrajúcich hudbu šesťdesiatych rokov a vydali sa na cestu propagácie slovenskej alternatívnej hudobnej scény. Dnes je festival multižánrovým podujatím, kde svoju hudobnú kariéru naštartovali napríklad kapely ako The Ills či Max Bazowski. Možno aj z tohtoročného programu sa nejaká kapela neskôr stane veľkou hviezdou,” usmieva sa Andrej Rafaj, riaditeľ festivalu.

„Tento rok sa miesto konania Vúdstoku presunulo do krásneho prírodného prostredia Strážovských vrchov, konkrétne do malebnej horskej obce Mojtín neďaleko Púchova. Festival sa tak zaradí medzi tie najvyššie položené na Slovensku. Premiéru na Vúdstoku bude mať tento rok žánrovo hlavne elektronika či world music,” vysvetľuje Andrej.

Podľa jeho slov sa festival od ostatných festivalov líši najmä vďaka jednej veci. „Návštevník má neuveriteľne veľký osobný priestor a slobodu, ktorú na veľkých festivaloch nezažije. Prostredie je čisto prírodné, tak ľudia môžu v pokoji ležať v tráve, sledovať modrú oblohu a počúvať kapely hrajúce na pódiu. Keďže počet návštevníkov sa pohybuje od 400 do 700 ľudí, je to takmer rodinná atmosféra, kde nájsť si priateľov nebýva vôbec ťažké. Okrem toho sa môže návštevník porozprávať s akoukoľvek kapelou.”

Miesto: Mojtín (Považská Bystrica)
Dátum: 4. – 5. august
Cena: 10 – 15 eur
Headlineri: Hviezda, Bulb, Talkshow, Fancy Foxx, Inotaj, Genius Locci, Bad Karma Boy, The Youniverse
Viac informácií: vudstok.sk

3. Festival Atmosféra v Hontianskych Nemciach

Keď mala Grétka Pavlovová, organizátorka Festivalu Atmosféra, 17 rokov, bývala doma v Hontianskych Nemciach. Chodila na strednú a páčilo sa jej, že sa kadekde po mestách robia diskusie, čítačky, malé koncerty. No u nich na dedine nič také nebolo. „Výročie obce a  vystúpenie folklórnych súborov či dedinská zabíjačka s gulášom a klobásami neboli pre mňa príkladmi dobrej kultúrnej akcie. Chcela som doma urobiť podujatie, ktoré ľuďom ukáže, že kultúra nemusí byť len to, čo dávajú v televízii či v rádiu, že je fajn si vypočuť aj kapelu, ktorú nepoznám, diskutovať na témy, ktoré doma bežne neotvorím, naučiť sa rôznym druhom umenia a v neposlednom rade zažiť pekný deň v kruhu svojich najbližších,” opisuje hlavný dôvod vzniku festivalu jeho zakladateľka.

„Keď si predstavíš priestor, kde je spolu niekoľko stoviek spokojných, usmievavých ľudí so svojimi rodinami, s blízkymi a kamarátmi, kde svieti slnko, hrá hudba, ktorá len zvýrazňuje atmosféru šíriacu sa miestom, kde ľudia sedia na tráve, popípajú pivo, kde sa decká smejú, kde rozvoniava dobré jedlo, to je naša Atmosféra,” smeje sa.

Tento rok má festival pripravené dve novinky. „Prvýkrát robíme dvojdňový festival, čiže začíname už v piatok poobede a končíme až v nedeľu ráno. Okrem toho meníme priestor. Z dediny Hontianske Nemce sa presúvame na krásnu zelenú lúku pár kilometrov od centra dediny, do oblasti viníc. Ide o parádny priestor s krásnou prírodou, chatkami, oveľa väčšou slobodou, no proste so skutočnou atmosférou,” hovorí Grétka.

To, že je Atmosféra nemasovou akciou, je podľa organizátorky výhoda. „Osobne som zástanca menších festivalov, majú svoje osobité čaro, svoju intimitu, každý s každým sa už po dni strávenom na festivale pozná, ba dokonca je možnosť dostať sa aj k blízkej interakcii s vystupujúcimi. Dať si pivo s Korben Dallas či tancovať s Vecom na stagi môžem iba na malom festivale.”

Miesto: Hontianske Nemce – Vinice
Dátum: 4. – 5. august
Cena: 5 – 15 eur
Headlineri: Billy Barman, Longital, Katarína Máliková, Martin Geišberg, Chris Ellys
Viac informácií: festivalatmosfera.sk

4. World Music Festival v Bratislave

Bratislavský World Music Festival vznikol ako pokračovanie obľúbeného Festivalu perkusií, ktorý sa konal od roku 2011. Nový festival naň prirodzene nadviazal, presunul sa do centra mesta a obohatil sa o prehliadku slovenských skupín a medzinárodnú konferenciu s cieľom pomôcť slovenskej scéne otvoriť sa. „Vytvoril sa tak priestor pre komunikáciu oboma smermi: zahraniční odborníci sa zoznamujú s našou hudobnou scénou a slovenskí hudobníci získavajú možnosť nadväzovať nové kontakty s profesionálmi, za ktorými nemusia vycestovať, ale ktorí prichádzajú na Slovensko,” vysvetľuje Jarmila Vlčková, Artistic Director festivalu.

„World Music je pre nás najdynamickejšia oblasť hudby, ponúka nové hudobné fúzie, ale aj návrat k vlastným koreňom a rešpekt k vlastnej tradícii. Je to spojenie lokálneho a globálneho. To všetko moderne a slobodne. Takú atmosféru by sme chceli dopriať aj našim divákom. K tomu svetové a domáce projekty, ktoré nie sú mainstream, ale o ktorých sme presvedčení, že sú kvalitné,” hovorí Jarmila.

V minulom roku sa festival odohrával na siedmich rôznych miestach, pre deti, dospelých aj odborníkov. Novinkou tohto ročníka je jeho dĺžka trvania, štvordňová festivalová šnúra potrvá  od 21. do 24. septembra 2017.

„Chceme pokračovať v podujatiach, ktoré sa osvedčili, zároveň každý rok chceme priniesť niečo nové. Vo štvrtok začneme workshopom tanca a hudby, nasledovať bude jubilejný Tanečný dom. V piatok a v sobotu budeme pokračovať medzinárodnou konferenciou o world music a koncertmi slovenských skupín. Pripravený bude aj program pre deti, koncerty slovenských skupín a galakoncert zahraničných hviezd. V nedeľu sa bude konať slávnostná premiéra dokumentu Mareka Šulíka a etnologičky Jany Belišovej o rómskej hudbe. Súčasťou budú aj verejné diskusie a vystúpenia hudobníkov na rôznych miestach v centre mesta,” opisuje bohatý program Jarmila.

Miesto: Bratislava
Dátum: 21. – 24. september 2017
Cena: zatiaľ nedostupná
Headlineri: Banda (SR), Kalàscima (IT), Ľudové mladistvá (SR), Katarína Máliková (SR), Joanna Slowinska (PL), Renaud GARCIA-FONS (F)  & Deray TÜRKAN (TUR), Mec Yek (B)
Viac informácií: worldmusicfestival.sk

5. Festival 4 Živly v Banskej Štiavnici

Ako letný seminár pre spolužiakov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení vzniklo pred 19 rokmi podujatie 4 živly. Spojenie filmov a atrakcií Banskej Štiavnice prilákalo množstvo záujemcov. Počas takmer dvoch desaťročí sa podujatie rozrastalo, otváralo sa verejnosti a dnes patrí medzi najobľúbenejšie akcie štiavnického kultúrneho roka.

„Festival 4 živly má koncept, vďaka ktorému je každý ročník iný ako ten predchádzajúci. Mení sa téma podujatia, na ktorú je naviazaný filmový aj sprievodný program. Po Moci, Zmysloch či Mladosti ňou bude tento rok Viera. Keďže sa seminár snaží nazerať na zvolenú tému vždy z čo najväčšieho množstva uhlov pohľadu, nepôjde iba o vieru náboženskú, ale aj o vieru v samého seba, vo svoju pravdu, v lepšiu budúcnosť alebo o vieru vo filmové médium. To všetko vo filmoch hraných, dokumentárnych, animovaných, experimentálnych, určených dospelému, ale aj detskému publiku,” vysvetľuje Peter Gašparík, ktorý má na starosti propagáciu festivalu.

4 živly nie sú len o filmoch. Výstavy, inštalácie, koncerty, večerné párty a „padajúce hviezdy“, keďže seminár sa koná v polovici augusta, keď je obloha plná perzeidov, to všetko môže zažiť návštevník na jednom magickom mieste v čarovnej Banskej Štiavnici.

Miesto: Banská Štiavnica
Dátum: 9. – 13. august 2017
Cena: 20 – 23 eur
Viac informácií: 4zivly.sk

6. Lidožúr

Genius loci riečneho ostrova v Piešťanoch, jeho čarovný cíp Lida, atmosféra, ktorú medzi stromami vytvárajú inštalácie, osvetlenie, ktoré akoby vychádzalo priamo z vetiev stromov a ich siluety vytvárajú autentickú scénu, ktorú dotvára tok rieky, svetlá na moste, to všetko je Lidožúr.

Jediný festival na ostrove, ktorého zámerom je vytvárať prepojenia medzi umelcami z rôznych odvetví, divákmi a priestorom. „Festival sa zameriava na prezentáciu súčasných foriem umenia (súčasná elektroakustická hudba, vizuálne umenie, soundart, videoart, mapping, súčasný tanec, divadlo, film, literatúra) a snaží sa iniciovať medziodborové spolupráce, a tento koncept sa stretáva s veľmi pozitívnymi ohlasmi divákov aj účinkujúcich. V tom chceme pokračovať, čo nám budú sily stačiť,” hovorí Peter Trmoš, jeden z troch hlavných organizátorov.

História Lidožúru sa začala písať pred šiestimi rokmi. „Spočiatku len snaha pár dobrovoľníkov o zveľadenie priestoru Lida cez spoločenské, dobrovoľnícke  a kultúrne aktivity sa postupne zmenila na udalosť, ktorá zaujala dôležité miesto v kultúrno-spoločenskom kalendári mesta a dokázala si vytvoriť stabilné publikum. Zámerom priamych aktivít festivalu je okrem hudobnej časti aj umelecká intervencia do priestoru,” vysvetľuje Peter.

Počas posledného ročníka okrem zážitkov z koncertov na magickom mieste vznikol aj architektonický objekt z dielne skupiny WOWEN a diváci boli aj svedkami audiovizuálnej tanečnej performance. „V nadchádzajúcom ročníku by sme chceli dať ešte väčší priestor medziodborovým spojeniam a rezidečným pobytom umelcov. Nielen hudobne nás zaujíma otvorenie sa festivalu umelcom zo susedných krajín – najmä Poľska, Maďarska a Rakúska – kedže umelecká scéna našich susedov nie je z nášho pohľadu adekvátne na slovenskej scéne reflektovaná,” dodáva Peter a vy sa tak môžete tešiť opäť na čerstvý vánok nielen domácej, umeleckej scény.

Miesto: Piešťany, ostrov Lido
Dátum: 29. – 31. júl 2017
Cena: bude upresnená
Headlineri: budú upresnení
Viac informácií: Lidožúr Facebook

7. FLAAM festival v Nitre

Nitriansky FLAAM festival sa uskutoční už po štvrtý raz. Myšlienka založiť festival vznikla „z nudy na jar 2014 v bratislavskom byte pri šiestom pive“ a neostalo iba pri rečiach. „Oslovili sme chalanov z Hideparku, čo je absolútny slovenský unikát, outdoorové kultúrne centrum prevádzkované dobrovoľníkmi, či nám nedajú voľnú ruku v ich priestore, a súhlasili. Objednali sme pár kapiel, zohnali aparát, narazili pivo a bolo,” hovorí Marian Tesák, jeden z organizátorov festivalu.

Partička mladých ľudí sa stretne v centre Hideparku v sobotu 19. augusta. Počas jednej festivalovej noci sa na pódiu stihnú vystriedať viacerí obľúbení slovenskí interpreti, prvýkrát však aj zahraniční hostia – poľská kapela Coals.

Okrem koncertov bude súčasťou festivalu aj handmade & food market či blok krátkych filmov študentov FTF VŠMU. V areáli Hideparku bude aj stanová dedinka a už tradičná opekačka.

Miesto: Hidepark Nitra
Dátum: 19. august, 2017
Cena: 9 – 15 eur
Headlineri: Korben Dallas, Fvlcrvm, Nvmeri, Subtension, Fresh Out Of The Bus, Coals
Viac informácií: www.facebook.com/flaamfest/

8. Guča umenia vo Zvolenskej Slatine

Festival GUČA umenia založili na jar v roku 2013 traja kamaráti – Martin Maľa, Matej Fekiač a Martin Cerovský so snahou priniesť do Zvolenskej Slatiny nový, pre tento vidiecky región netradičný pohľad na umenie. Organizátori hovoria, že festival je zároveň oslavou slobody a tolerancie.

Podujatie sa koná posledný júlový víkend, domovským areálom festivalu je bývalé kino Pokrok vo Zvolenskej Slatine a jeho blízke okolie. V dvoch priestoroch sa budú striedať známi slovenskí hudobní interpreti, ale aj diskusie, čítačky kníh alebo premietanie filmov. „Novinkou tohtoročného festivalu sú nočné tancovačky s DJ-mi, ktoré sú pripravené po skončení koncertnej časti programu každý deň od polnoci,” dodáva organizátor festivalu Martin Cerovský.

Miesto: Zvolenská Slatina
Dátum: 28. – 29. júl 2017
Cena: 8 – 12 eur
Headlineri: Slobodná Európa, Vec a Škrupo, The Ills
Viac informácií: www.gucaumenia.sk

9. Tatra Flowers vo Vysokých Tatrách

Tento rok zavíta hudobný festival po prvý raz aj do Vysokých Tatier. Počas troch dní sa na ôsmich rôznych miestach našich veľhôr uskutoční až 30 koncertov, vystúpení a filmových projekcií.

Vstup bude na všetky akcie zadarmo okrem podujatia, na ktorom vystúpia Vrbovskí víťazi a Jana Kirschner spolu so SĽUK-om v Štrbskom Plese. Súčasťou festivalu bude aj filmová sekcia s účasťou horolezca Petra Hámora a dokumentaristu Pavla Barabáša.

Miesto: Vysoké Tatry
Dátum: 1. – 3. september 2017
Cena: Vstup voľný okrem koncertu Vrbovských víťazov, Jany Kirschner a SĽUKu (15 – 35 eur)
Headlineri: Marina and the Kats, Jana Kirschner a SĽUK, Vrbovskí víťazi, Mucha Quartet s Ivou Bittovou, Michal Matejčík, Katarína Máliková, Peter Lipa, Dalibor Karvay.
Viac informácií: tatraflowers.sk

10. Galota v pri Trenčíne

Festival Galota funguje od roku 2013, posledné ročníky sa konali v areáli Zelená voda, tento rok sa však festival sťahuje k rybníkom blízko obce Opatovce. Galota začínala ako lokálna akcia na  podporu rozvoja alternatívnej kultúry. Napokon sa však ujala a stal sa z nej pravidelný festival s medzinárodnou účasťou.

Na dvojdňovom festivale sa vystriedajú domáci a zahraniční interpreti na troch hudobných pódiách. Organizátori sľubujú, že zábava bude trvať až do rána. Oproti minulým ročníkom bude rozmanitejšia aj ponuka stánkov s občerstvením, v ktorých nájdete hot-dogy, burgery, vegánske a vegetariánske špeciality.

Miesto: rybníky pri Opatovciach (Trenčíne)
Dátum: 21. – 22. júl 2017
Cena: 25 eur
Headlineri: Sara Lugo (Nemecko), Mr Woodnote (Veľká Británia), Eva Lazarus (USA), Serial Killaz (Veľká Británia)
Viac informácií: galotafest.sk