Krása zachráni svet. Také je heslo podujatia kid. Detský shop up, ktoré čoskoro pod strechu bratislavskej Starej tržnice prinesie krásne detské veci, zaujímavých ľudí a zábavu pre drobcov. Organizátorky predajného trhu prezradili, čím je táto udalosť výnimočná a čo nové čaká návštevníkov tento rok.

Tri Katky (Hulíková, Morávková a Roháľová), Milada Halová a Marika Beňadik Majorová sú ženy, ktoré stoja za myšlienkou spojiť detské produkty, dizajn, lokálnych výrobcov a myšlienky zodpovednosti a udržateľnosti do jedného veľkého podujatia s názvom kid. Detský shop up.

Predajný market trvá dva dni a koná sa v bratislavskej Starej tržnici. Koncom novembra čaká Kid už štvrtý ročník. „Na prvých ročníkoch boli aj návštevníci bez detí. Nemyslím rodičov, ktorí nechali deti doma, ale bezdetných. Chceme, aby to bolo aj o dizajne a kvalite, a to sme sa snažili pretaviť aj do architektúry priestoru. Aby sa tam cítili dobre aj tí, ktorí prídu náhodou ako sprievod alebo len tak zo zvedavosti,“ opisuje myšlienku eventu Marika Beňadik Majorová.

78 lokálnych značiek pod jednou strechou

Pod strechou Starej tržnice sa 29. až 30. novembra stretne približne 75 slovenských a českých značiek. Organizátorky si  pri výbere vždy kladú otázku: Kúpila by som toto svojmu dieťaťu? Rátajú s tým, že rodičia prídu na Kid nakúpiť darčeky pre deti v rôznych vekových kategóriách.

„Výber značiek sa odvíja od stratégie značky Kid. Nechceme vystupovať ako jarmok, ale vytvoriť priestor, ktorý sa točí okolo dizajnu pre deti. Preto máme ako claim Dostojevského citát Krása zachráni svet. Ale nielen krása ako estetika, pre nás je dôležitá aj vysoká kvalita zhotovenia, vizuálne krásno a profesionalita,“ vysvetľuje Milada Halová.

Pointou je podpora značiek a združovanie komunity

Cieľom eventu je aj spojiť lokálnych výrobcov, a tak vytvoriť komunitu pre všetky značky, ktoré nemajú peniaze na to, aby si prenajali svoj vlastný priestor či otvorili obchod. „Veľa značiek, ktoré u nás predávajú, fungujú aj ako e-shopy. Pointou je teda podpora. Vytvárame priestor a združujeme komunitu, s ktorou sa možno prostredníctvom Kidu stretnúť naživo, zároveň sa stretávajú jednotlivé značky medzi sebou. Teší nás, keď môžeme byť médiom, ktoré prepája tieto svety,“ pokračuje Milada.

Organizátorky sa snažia mať v každom segmente viacero zástupcov, či už ide o hračky, knihy, kozmetiku, alebo dekorácie. „Dôraz kladieme na lokálny dizajn pre deti, to však neznamená, že tu nenájdete značky, ktoré ponúkajú zmiešaný tovar a šijú aj pre veľkých,“ dopĺňa Katka Morávková a pokračuje: „Snažíme sa priniesť aj veci, ktoré ľudia bežne nevídajú v obchodoch. Niektoré značky si dokonca špeciálne pre Kid prichystajú novinky.“

Podľa Katky Hulíkovej Kid rozhodne nie je len o predajcoch, ale snažia sa ho návštevníkom spíjemniť rôznymi spôsobmi. Okrem predajných stánkov tam nájdete aj detský kútik, prebaľovacie pulty, kútiky na kŕmenie detí, parkovanie pre kočíky či fotoateliér Mareka Würfla, kde budú vznikať nápadité detské portréty.

Dobrú kávu a chutné jedlo si budete môcť dať na mini vianočných trhoch, kde budú mať stánky obľúbené prevádzky ako DOT. kaviareň, Pán Králiček, Žufaňa bistro či Dobrožrúti.

Veľkým lákadlom je aj sprievodný program.  „Tento event považujú návštevníci za kvalitný najmä vďaka pridanej hodnote. Je to voľnočasová aktivita pre všetkých,“ vysvetľuje Katka Roháľová. „Nepoložíme na stôl len maľovanky. Prinášame debaty a workshopy na zaujímavé témy so zaujímavými ľuďmi a s odborníkmi. To sa našej cieľovke páči,“ dopĺňa ju Katka Morávková.

Čo tento rok nezmeškať?

Hneď ráno v prvý deň podujatia sa bude konať prednáška, ktorá zaujme všetkých nových či budúcich rodičov. Psychologičky Jana Bašnáková, Eva Vavráková a Jana Zemandl sú autorky novej rodičovskej príručky a v rámci Kidu poskytnú osobné poradenstvo ohľadom výchovy a rodičovstva. V piatok ráno sa zas dozviete, čo sú zdravé príkrmy a ako experimentovať so stravou pre najmenšie bábätká.

Najviac workshopov a sprievodných podujatí je pripravených pre deti. Počas dvoch dní si budú si môcť zdobiť čokoládu, obliekať panáčikov a bábiky, zacvičiť si, zúčastniť sa pohybovej hry, vytvoriť bábky pre tieňové divadlo, urobiť si vlastný vianočný baliaci papier alebo si pozrieť divadelné predstavenie.

Na hornom poschodí Starej Tržnice vznikne malý concept store, v ktorom nájdete dizajnérske značky a tipy na darčeky priamo od organizátoriek. Určite tam nájdete krásne darčeky pre všetky vám blízke ženy alebo produkty, vďaka ktorým budú vaše Vianoce krajšie a chutnejšie. Napríklad adventné vence od Ateliéru Papaver, šperky od Hany Kašičkovej, košele od Kristíny Ptačin, krabičky na lieky od výtvarníčky Nataše Štefunkovej, kabelky od Vivien Babicovej, kozmetiku od Noilli oleje a mnoho ďalších.

V rámci tohto concept storu sa bude predávať absolútna novinka tohtoročného Kidu, a to vlastný merch podujatia. Mikiny pre deti vznikli v spolupráci s Merch you a sú vyrobené z materiálov s GOTS certifikátom (norma pre etické a ekologické spracovanie textílií vyrobených z organických vlákien, pozn. red.), takže máte istotu, že sa v nich deti budú cítiť dobre.

Pri predajných stánkoch sa určite zastavte pri Zážitkových stenách, kde nájdete aj magnetický ilustrovaný domček s kúskami nábytku, v ktorom si deti môžu sami navrhnúť vlastný interiér.

Na kide nebude chýbať ani MILE. Obľúbená značka oblečenia pre malých a veľkých sa v novej kolekcii Od kolísky blízki spojila s milovníčkou tradičného slovenského odevu Tamarou Šimončíkovou Heribanovou. Minimalistické kúsky s krížikovou výšivkou halúzky majú v sebe mnoho tradičných prvkov a symbolov. Čerstvým mamičkám a ich bábätkám určite spraví radosť body, košeľa či čiapka.

Vy aj deti určite oceníte tzv. quiet book od PIQIPI. Ide o interaktívne knižky, ktoré dokážu získať pozornosť dieťaťa a pomohli mu rozvíjať zmýšľanie a jemnú motoriku. Knihu vždy tvorí desať strán s rôznymi predmetmi ako sú gombíky, zipsy, pracky, čísla, písmená a rôzne ďalšie hry.

Na Kide nebude chýbať ani CURAPROX. V CURAPROX predajnom stánku si budeme môcť kúpiť detské produkty, dizajnové limitky, novú hydrosonickú ORTHO kefku. Prichystajte si tiež vaše staré kefky, ktoré sa na mieste budú zbierať, aby mohli byť zrecyklované a poslúžili ako materiál pre koše na triedenie odpadu v školách.