Krása zachráni svet. Také je heslo podujatia kid. Detský shop up, ktoré čoskoro pod strechu bratislavskej Starej tržnice prinesie krásne detské veci, zaujímavých ľudí a zábavu pre drobcov. Päť organizátoriek predajného trhu prezradilo, čím je táto udalosť výnimočná pre ne, ich deti aj návštevníkov.

Tri Katky (Hulíková, Morávková a Roháľová), Milada Halová a Marika Beňadik Majorová sú ženy, ktoré sa inšpirovali svetom, a koncept všetkého detského priniesli pod jednu strechu aj k nám. „Dokopy nás dala Katka Hulíková, ktorá nás všetky poznala. Dohodli sme sa, že pôjdeme na kávu, kde sa porozprávame o tom, kto má aké predstavy. Do polroka od prvej kávy sa konal prvý Kid. Zistili sme, že profesijne máme výbornú kombináciu. Každá z nás robí niečo iné, čo dokopy tvorí dobrú konšteláciu pri organizovaní takéhoto podujatia,” hovorí Marika, ktorá má na starosti komunikáciu a PR podujatia.

Päť žien, päť osobností a jedna fľaša prosecca

Katka Hulíková objasňuje, že myšlienka prišla najmä od Katky Morávkovej, ktorá v čase debát o budúcom evente rozbiehala bioobchod zameraný na produkty pre deti. „Práve na jej podnet sme začali myšlienku rozvíjať,“ dodáva.

Napriek tomu, že sa ženy v tíme báli, ako to celé vypáli, podľa Katky Hulíkovej to celé do seba super zapadlo. „To, že sa s niekým poznáte osobne a dáte dokopy zdanlivo dobrú partiu, ktorej nič nechýba, ešte neznamená, že to bude na sto percent klapať. Každý má iné charakterové črty, očakávania. Teraz je už naša spolupráca príjemne uvoľnená. Neviem si predstaviť, že by nás bolo menej, síce sa to nezdá, ale objem tej práce je obrovský.”

Aj keď každá z pätice má rozbehnutú úspešnú kariéru vo svojom odbore, organizácia spoločného podujatia bola na začiatku výzvou. „Úprimne, po prvom ročníku sme mali takú chvíľu, keď sme si povedali, že uvidíme, čo bude ďalej. Päť žien = päť osobností. Museli sme sa stretnúť, vyrozprávať si to. Síce pri fľaši prosecca, ale dokázali sme to,” smeje sa Marika.

„Jednoducho nemáme vek ani čas na to, aby sme si nepovedali, čo nám vadí a nevyhovuje. Pre mňa je tento event veľkou školou v tom, že na takýto štýl práce nie som zvyknutá a učím sa ho prijať,” dopĺňa ich Milada Halová.

Na Kid shop up chodia aj bezdetní

Predajný market trvá tri dni a koná sa v bratislavskej Starej tržnici. Koncom novembra čaká Kid druhý ročník. „Na prvom ročníku boli aj návštevníci bez detí. Nemyslím rodičov, ktorí nechali deti doma, ale bezdetných. Chceme, aby to bolo aj o dizajne a kvalite, a to sme sa snažili pretaviť aj do architektúry priestoru. Aby sa tam cítili dobre aj tí, ktorí prídu náhodou ako sprievod alebo len tak zo zvedavosti. Je tam vítaný ktokoľvek,” opisuje myšlienku eventu Marika.

Pod strechou Starej tržnice sa 22. – 24. novembra stretne približne 80 predajcov, ktorí boli vybratí zo 120 prihlásených. Organizátorky si  pri výbere vždy kladú otázku: Kúpila by som toto svojmu dieťaťu? Rátajú s tým, že rodičia prídu na Kid nakúpiť darčeky pre deti v rôznych vekových kategóriách.

„Výber značiek sa odvíja od stratégie značky Kid. Nechceme vystupovať ako jarmok, ale vytvoriť priestor, ktorý sa točí okolo dizajnu pre deti. Preto máme ako claim Dostojevského citát Krása zachráni svet. Ale nielen krása ako estetika, pre nás je dôležitá aj vysoká kvalita zhotovenia, vizuálne krásno a profesionalita,” vysvetľuje Milada.

Pointou je podpora značiek a združovanie komunity

Cieľom eventu je aj spojiť lokálnych výrobcov, a tak vytvoriť komunitu pre všetky značky, ktoré nemajú peniaze na to, aby si prenajali svoj vlastný priestor či otvorili obchod. „Veľa značiek, ktoré u nás predávajú, fungujú aj ako e-shopy. Pointou je teda podpora. Vytvárame priestor a združujeme komunitu, s ktorou sa možno prostredníctvom Kidu stretnúť naživo, zároveň sa stretávajú jednotlivé značky medzi sebou. Teší nás, keď môžeme byť médiom, ktoré prepája tieto svety,” pokračuje Milada.

Organizátorky sa snažia mať v každom segmente viacero zástupcov, či už ide o hračky, knihy, kozmetiku, alebo dekorácie. „Dôraz kladieme na lokálny dizajn pre deti, to však neznamená, že tu nenájdete značky, ktoré ponúkajú zmiešaný tovar a šijú aj pre veľkých,” dopĺňa Katka Morávková a pokračuje: „Snažíme sa priniesť aj veci, ktoré ľudia bežne nevídajú v obchodoch. Niektoré značky si dokonca špeciálne pre Kid prichystajú novinky.”

Bratislavské mamy sú náročné zákazníčky

Zaujímalo nás, či sa po prvom ročníku nestretli aj s negatívnou spätnou väzbou zo strany mám v súvislosti s cenami niektorých výrobkov. „Skôr naopak. Mala som veľký rešpekt pred cieľovou skupinou, ktorej je tento event určený. Dosiaľ sme mali dobrý feedback nielen od kupujúcich, ale aj od predajcov. Bratislavská mama je náročnou zákazníčkou, ktorá už niečo pochodila, rada si vyberá a aj pri nákupe pre svoje dieťa očakáva nejaký servis. My sme tiež mamy, rady sa navzájom kritizujeme. Báli sme sa, že nesplníme očakávania. Pripravili sme sa na všeličo, ale na konci dňa sme boli príjemne prekvapené. Z pozície mamy je super počuť pochvalu od iných mám,” vysvetľuje Milada.

Aké novinky prináša novembrový Kid?

Marika spolu s ostatnými uvažovali o tom, že by každému ročníku určili nejakú tému. „Témou najbližšieho Kidu, ktorý je pred Vianocami, je tradícia Vianoc či hračiek. Pod týmito témami pribudnú na každý ďalší Kid špecifické aktivity. Na najbližšom Kide budeme mať napríklad výstavu hračiek, ktorú pripravuje vedúci Slovenského múzea dizajnu Maroš Schmidt. Dávame priestor aj strednej umeleckej škole z Kremnice, ktorá má študijný odbor hračkár. Budeme mať workshop s ilustrátorkou Mikinou Dimunovou, autorkou identity Kidu. Uskutoční sa debata s Tamarou Heribanovou, budú divadielka či koncert pre deti.”

„Najväčším rozdielom oproti prvému ročníku bude to, že sme sa rozrástli z 50 predajcov na 80,” hovorí Katka Roháľová a dopĺňa ju Milada, ktorá spomína aj sekciu služieb, na ktorej tiež zapracovali na základe recenzií od hostí. „Najlepší feedback po prvom ročníku sme mali, paradoxne, na toalety, ktoré boli vďaka nášmu partnerovi krásne vyvoňané a naaranžované,” smeje sa Katka Hulíková. „Samy sme si nastavili latku, no s tým prichádza aj veľká zodpovednosť a úloha posúvať ju každým ročníkom niekam inam. To je vec, na ktorú musíme myslieť pri organizovaní,” hovorí Katka Roháľová.

Kreatívne workshopy namiesto maľovaniek

Podľa Milady to nie je len o predajcoch. „Tento event považujú návštevníci za kvalitný najmä vďaka pridanej hodnote. Je to voľnočasová aktivita pre všetkých,” vysvetľuje. „Nepoložíme na stôl len maľovanky. Prinášame debaty a workshopy na zaujímavé témy so zaujímavými ľuďmi a s odborníkmi. To sa našej cieľovke páči,” dopĺňa ju Katka Morávková.

Sprievodný program je zásluhou Katiek. Podľa Milady je jeho komplexné vystavanie dôležité aj kvôli deťom. „Nesmieme zabudnúť, že deti sú našou cieľovou skupinou, vnímajú prostredie a aktivity, formuje ich to. Musíme im ukázať diverzitu. Kultivujeme ich nielen cez to, čo im kupujeme, ale aj cez vnemové a edukačné zážitky.”

Tipy na vianočné darčeky, ktoré nakúpite pod jednou strechou

S organizátorkami Kidu sme sa rozprávali v Ateliéri Svetlík v Novej Cvernovke. Na fotografiách majú oblečené bodkované svetre firmy CURAPROX, ktorá je aj tohtoročným partnerom detského marketu. Mamy dokopy jedenástich detí nám počas rozhovoru stihli prezradiť aj svoje tohtoročné tipy na darčeky pod vianočný stromček, ktoré nájdete práve na podujatí Kid.

Katarínu Hulíkovú zaujala značka Izipizi. „Lebo som stratila svoje najobľúbenejšie slnečné okuliare, ktoré som si kúpila na marcovom Kide.”

Kataríne Morávkovej učarovalo hneď niekoľko vecí. „Páčia sa mi Pikle z Pytle – české originálne kreatívne kufríky pre deti, Mellow robí krásne ilustrované vankúše do detskej izby a pre tie najmenšie deti odporúčam mušelínové plienky/zavinovačky Zilli s krásnymi vzormi.“

Katarína Roháľová odporúča Copček, Lemur a kid. merch. „Copček je detský salón krásy, kde malým slečnám vyčaria účes aj nalakujú nechty ekologickými lakmi. Veľmi rada mám aj Lemur O. O. a ich svietiace mikiny a, samozrejme, teším sa z nášho krásneho, limitovanémo Kid merchu, ktorý dostať v našom kid. Infostánku. Ide o plátennú tašku Krása zachráni svet, baliaci papier od Mikiny Dimunovej a parádne čierno-biele lízanky.”

Miladu Halovú oslovili šperky, zošity aj hra Rozprávkari. „Značka By Hana predstavuje krásny dizajn pracovných zošitov pre deti, ktorých papier je navyše biologicky odbúrateľný a farbičky sú z vosku. Šperky s príbehom od Hany Kašičkovej majú totálne rozpoznateľný rukopis, jedinečné autorské návrhy. Odporúčam aj hru Rozprávkari, je to hra na motívy rozprávok Pavla Dobšinského, vymyslená otcom a dcérou v jednej rodine.”

Marika Beňadik Majorová odporúča pražský obchod Hugo chodí bos. „Teším sa, že príde pražský obchodík Hugo chodí bos, kde nájdete lokálne dizajnérske klasiky od nafukovacích hračiek Fatra po kovové naťahovacie lienky. Traja pátrači zas prinášajú nový koncept selekcie naozajstných, funkčných hračiek (teda kladivo je naozaj kladivo a zápalky sú zápalky) pre dobrodružné povahy a odvážnych rodičov.

O podujatí kid. Detský shop up!

Kid. Detský shop up je prvý veľký predajný event detských značiek s dôrazom na dizajn. Je určený všetkým mamám, otcom, starým rodičom a priateľom dizajnu, ktorí svoje deti vedú k estetike bytia. Ktorí veria, že krása nie je sviatočná vec, ale môže byť súčasťou každého dňa. Najbližšie podujatie sa bude konať v dňoch 22. až 24. novembra v Starej tržnici v Bratislave.