Zariadiť si domov tak, aby bol pohodlný, neopozeraný a zároveň ste za zariadenie nezaplatili majetok, je poriadna výzva. Našťastie však existuje čím ďalej, tým viac slovenských značiek, ktoré vyrábajú nábytok s nápadom aj s ohľadom na životné prostredie a trvalú udržateľnosť.

Villo Design – multifunkčný nábytok, ktorý rastie s deťmi

Trvalá udržateľnosť je jedným z hlavných princípov značky Villo design, ktorá sa orientuje na detský nábytok a hračky. „Začalo sa to tak, že sme hľadali darčeky pre kamarátov, ktorí mali deti, a dosť nás hnevalo, že všetko bolo škaredé a po pár mesiacoch by rodičia aj tak potrebovali niečo nové,“ vysvetľuje Zuzana Šamaj z tímu Villo Design.

Za značkou stojí päť ľudí, ktorí sa poznajú z vysokej školy. Medzi sebou majú podelený dizajn, distribúciu, výrobu, predaj a marketing. „Nikto z nás to nemá ako hlavný pracovný pomer, je to pre nás hobby,“ hovorí Zuzana.

Vlajkovou loďou značky je multifunkčný nábytok KUKO, o ktorý majú aj zákazníci najväčší záujem. „KUKO slúži ako postieľka, nádoba na hračky, polička, lavička až rastúci písací stôl. Dá sa využiť od narodenia dieťaťa až po jeho dospelosť,“ opisuje.

Autorom multifunkčného kúska je dizajnér Štefan Starinský, ktorý vymyslel spôsob, ako sa skladá, dizajnérka Soňa Otiepková mu zas dodala hravosť a jednoduchý dizajn, aby sa hodil do každej detskej izby.

Okrem tohto obľúbeného nábytku ponúka Villo Design aj štýlové hojdacie koníky a zajace. „Proces vymýšľania je veľmi zložitý, keďže v každej variácii to musí byť plnohodnotný produkt, ktorý sa zároveň musí dať preskladať. Veríme, že čoskoro pokryjeme dopyt po postieľke pre väčšie deti,“ uzatvára Zuzana.

Lavish – nadčasové vintage kúsky s novým životom

Vlaďa Ilavská má dlhodobo záľubu v burzách, blších trhoch a starožitníctvach. Keď si s manželom zariaďovali byt, začala obiehať aj trhy v zahraničí. Počas materskej dovolenky sa rozhodla, že svoju vášeň posunie ešte ďalej a založila značku Lavish, ktorá sa venuje renovácii zahraničného dizajnového nábytku.

„Nábytok prinášam najmä z Talianska a Francúzska, zo Škandinávie, ale aj z Maďarska. Občas príde objednávka aj na slovenské alebo české nábytky, no to nie je primárny cieľ. Mojím zámerom je urobiť zahraničné vintage kúsky dostupné tu u nás. Aby ľudia nemuseli chodiť do zahraničia a hľadať, vyjednávať, dovážať a renovovať,“ vysvetľuje Vlaďa Ilavská.

Ponuku sa snaží Vlaďa skladať tak, aby si v nej každý našiel svoj obľúbený štýl. Je tam elegantné art deco, bauhaus, moderna 50. rokov či funkcionalizmus. „Často pracujem na objednávku. Ak zákazník nenájde to, čo hľadá v aktuálnej ponuke, pohľadám to zaňho,“ približuje.

Momentálne je trendom kombinovanie starého s novým a Vladini zákazníci často hľadajú kúsky, ktoré doplnia interiér, napríklad kreslá, taburetky, stolíky, komody či svietidlá. „V kvalite, v akej boli nábytky vyrobené, môžu slúžiť ešte mnoho rokov a bola by škoda nevrátiť ich späť do používania. A to nehovorím o dizajne, ktorý je nadčasový. Nepotrebujete mať plný byt starožitností alebo vintage nábytku, aj jeden správne vybratý a umiestnený kus vie dotvoriť atmosféru,“ dopĺňa.

Okrem predaja renovovaného vintage nábytku ponúka značka Lavish aj požičanie nábytku. „Využíva sa to napríklad na fotenia, keď sa neoplatí kupovať nábytok len kvôli jednému dňu,“ hovorí majiteľka.

Roxor design store – nábytok z kovových tyčí, ktorý pretrvá

Zuzana Kovácsová a Ján Mészáros mali vždy blízko k tvoreniu a tradičnému remeslu, keď sa k tomu pridala aj chuť prinášať kvalitné a nápadité kúsky, vznikol Roxor design store. Neskôr do tímu pribudol talentovaný remeselník Paťo Múčka.

Koncept značky stojí na nábytku z roxorových tyčí. „Roxor je betonárska oceľ, oceľové tyče s charakteristickou vrúbkovanou textúrou sa používajú na spevňovanie betónových konštrukcií,“ vysvetľuje Zuzana, ktorá už pred vznikom značky vyrábala veci z betónu či inštalatérskych rúrok a z iných materiálov, ktoré bežne ostávajú skryté. Snažila sa zakomponovať roxorové tyče do svojich betónových výrobkov, materiál ju však natoľko fascinoval, že sa neskôr sústredila len na ne.

Dbať na trvalú udržateľnosť je pre tím úplne samozrejmé. „Ľudia sa začínajú správať zodpovedne a my tento trend plne podporujeme. Aj preto sme si zvolili pracovať s oceľou, čo je recyklát ďalej plne recyklovateľný. Polotovarom vstupujúcim do nášho výrobného procesu sú šesťmetrové surové roxorové tyče s rôznymi priemermi, ktoré spracujeme do posledného kúska, takže odpad neprodukujeme,“ opisuje Zuzana.

Dávajú dôraz aj na kvalitu, aby nábytok vydržal. „Tešia nás aj kreatívni zákazníci, ktorí kombinujú naše podnože alebo policové konštrukcie so zaujímavými recyklovanými objektmi alebo kusmi starého nábytku. Vznikol tak napríklad unikátny čajový stolík zo starého cestovného kufra, komoda z drevenej truhlice na múku či jedinečná knižnica z dosiek zo spadnutej stodoly,“ menuje.

Roxor design store vyrába podnože, stoly, policové a regálové konštrukcie, ale aj výrobky na mieru. O produkty je záujem aj preto, že industriálne kúsky sú momentálne veľmi trendové.

Podľa Zuzany však tento štýl v istej podobe pretrvá. „Industriálny dizajn spája estetiku, funkciu a nápaditosť spôsobom, ktorý bude moderný vždy. Umožňuje prvky obmieňať a kombinovať tak, že budú vždy v harmónii s aktuálnym trendom, no zachovajú si osobitosť. Naše kúsky sú minimalistické a ľahko kombinovateľné. Myslím, že sa konečne posúvame z doby, keď ľudia pri zariaďovaní svojich domovov neustále obmieňali lacný nábytok, pretože skončila jeho životnosť alebo vyšiel z módy,“ hovorí.

Renové – zo starého vyčarované nové

Príbeh Renové je tak trochu rodinný, za značkou stoja dve ženy, ktoré v pravý čas spojili ideu s biznisom. „Renové sme založili spolu s priateľovou mamou Evou po tom, čo sme zistili, že ja mám nápad a ona chuť do niečoho investovať,“ približuje príbeh značky Anna Harvanová, ktorá si myšlienku renovovať československý retro nábytok niesla v hlave už dlho.

Pri fotografiách pred a po je až neuveriteľné, ako dokážu starému produktu vdýchnuť nový život. „Na renováciách spolupracujeme s jedným čalúnnikom a reštaurátorom. Náš tím je malý, dali sme prednosť kvalite zhotovenia pred kvantitou. Nájsť ľudí v tomto odbore je nesmierne ťažké. Veľa mladých ľudí sa síce vracia k remeslám, no tieto odvetvia si vyžadujú nielen odhodlanie, ale aj veľkú dávku zručnosti a talentu,“ hovorí Anna. „Podľa odvedenej práce na detailoch hneď zbadáte, kto do toho vložil srdce a kto nie,“ dodáva.

Zo skúsenosti Anna hovorí, že desiatky rokov starý nábytok je na tom kvalitou zhotovenia oveľa lepšie ako väčšina súčasnej ponuky na trhu. „Je priam neuveriteľné, že veci, ktoré majú aj 60 a viac rokov, sú po kvalitnej renovácii schopné slúžiť možno aj rovnako dlho. Predtým, než sa zbavíme niečoho, čo na prvý pohľad už doslúžilo, by sme mali zvážiť, či je to naozaj tak. Niekedy stačí iba iný pohľad na vec a vyradený retro optotyp z očnej ambulancie bude nielen zaujímavým objektom v interiéri, no ešte aj poslúži ako originálne svietidlo,“ približuje svoj prístup Anna.

Pure Junk – dizajn udržateľný v čase

Pure Junk vytvára v mene udržateľnosti produkty zo stavebného odpadu či starého nábytku. Za značkou stojí Maja Demjanovičová, ktorá sa stará o vedenie celého tímu a reprezentuje značku, jej kolega Matej Mičák sa venuje výrobe produktov.

Hlavnou hodnotou každého produktu je práve udržateľnosť. „Nevnímame ju len ako materiálový vstup – čím je pre nás recyklovaný materiál, ale aj ako výstup, teda produkt, ktorý ma jednoduchý dizajn udržateľný v čase. Rovnako aj jeho úprava je variabilná a klient si aj po čase vie produkt sám revitalizovať a upraviť podľa svojich požiadaviek,“ hovorí Maja.

Pure Junk je nielen o pretváraní starého na nové, ale aj o príbehu. „Celá naša výroba vzniká u nás od prvotnej myšlienky cez grafický návrh, technický výkres, výrobu až po finálne odovzdanie a montáž u klienta. Snažíme sa odovzdávať komplexnú službu, nielen produkt. Chceme, aby za našimi produktmi bol aj príbeh, informácia o ich vzniku a pôvode, ktorá bude ďalej žiť spoločne s klientom,“ vysvetľuje prístup značky Maja.

„Najväčší záujem je preto o komplexné návrhy a realizácie interiérov. Náročnosť našej výroby je oveľa vyššia vzhľadom na recykláciu, preto aj cena našich produktov je vyššia. Záujem je skôr z prostredia firiem, ktoré sa snažia podporovať lokálne značky a kladú dôraz na udržateľnosť,“ dodáva.

Canapé – industriálny dizajn s atmosférou

Na mieru vyrábaný nábytok a doplnky sú výsledkom práce Laca Gojdu, ktorého industriálny štýl priťahoval od detstva. „Vždy som vymýšľal, ako by sa vyhodené veci dali prerobiť a funkčne využiť v interiéri. V roku 2012 som zaregistroval značku Canapé – industriálny dizajn a prirodzeným vývojom sa z hobby stala práca, ktorá ma živí,” hovorí o vzniku značky Laco Gojda. Po istom čase zistil, že všetko nemôže robiť sám, a tak sa v jeho okruhu vytvorila komunita ľudí s podobným videním − architekti, stolári či umeleckí zámočníci.

Podľa Laca Gojdu je recyklácia základ, preto často využívajú pri tvorbe materiály, ktoré by sa inak vyhodili. „Nevidím dôvod, prečo nedať do pôvodných, resp. loftových priestorov napríklad repasované fabrické lampy, ktoré sú často aj po tridsiatich rokoch v lepšej kondícii ako dnešné nové. Nedávno mi kamarát z Partizánskeho rozprával, ako sa u nich v okolí roky v kotloch kúrilo obuvníckymi kopytami z Baťovej fabriky. Smutné. Z týchto drevených kopýtok robíme napríklad vešiaky na oblečenia alebo krásne atmosférické lampy s Edisonovou žiarovkou.“

Hoci má Canapé v ponuke aj množstvo doplnkov, najväčší záujem je práve o celkový návrh interiéru a exteriéru. Podľa Laca Gojdu je dôvodom aj to, že mnoho ľudí nemá čas alebo predstavivosť vymyslieť, ako veci skombinovať. „Poviem príklad. Ľudia snívajú o romantickom domčeku, vyhľadávajú na internete ľúbivé fotky s industriálnym dizajnom a prvé, čo spravia, je, že si postavia okolo domu betónový panelový plot, ktorý sa pôvodne využíval ako separácia hnoja a močovky,“ hovorí.