Mnohí z nás hľadajú odbornú pomoc pre svoje zuby, až keď je zle. Pre zdravý chrup môžeme urobiť viac, než len raz za rok navštíviť svojho zubára. Pravidelným odstraňovaním zubného kameňa aj správnym čistením. Dentálna hygienička vysvetlila dôležitosť mechanického čistenia a porozprávala, prečo ústna voda za nás zázraky neurobí.

Dentálnu hygieničku Máriu Chlebišovú sme navštívili v Stupave, v jednej z dvoch ambulancií, kde počas týždňa pôsobí. Počas svojej praxe sa stretla s nesprávnymi dentálnymi návykmi, ale aj s ľuďmi, ktorí čistenie zubov roky úplne ignorovali.

Ak zub nebolí, neznamená, že je čistý

Kým zubár je ten, kto zuby opravuje, dentálny hygienik je „preventista“, ktorý sa snaží ochoreniam predchádzať. Mária Chlebišová odporúča dentálnu hygienu všetkým bez rozdielu veku. „Dentálnu hygienu by sme mali absolvovať pravidelne každý polrok. U ľudí, ktorí majú väčší problém, sa dentálna hygiena odporúča častejšie,“ vysvetľuje.

Pri prvom stretnutí s dentálnym hygienikom môžeme očakávať procedúru, rady aj poučenie. „Počas jedného sedenia skontrolujem, či má človek nejaký problém, napríklad s kazivosťou alebo so zápalom ďasna. Nafarbím zuby tzv. fialovou vodičkou alebo použijem špeciálnu tabletu, ktorá ukáže povlak. Na základe toho zistím, kde si pacient zuby čistí zle alebo nedostatočne. Porozprávame sa, aké pomôcky používa, a ak žiadne nepoužíva, tak ho poučím, ktoré sú pre čistotu zubov nevyhnutné,“ vysvetľuje Mária.

Bolesť je individuálna

Po vstupnom dialógu s dentálnym hygienikom nasleduje odstraňovanie samotného povlaku. „Využívame airflow techniku, ktorá nie je taká invazívna a pre pacienta nie je bolestivá. Tvrdý kameň sa potom dočisťuje ultrazvukom alebo kyretami,“ opisuje dentálna hygienička priebeh čistenia.

Celé vyšetrenie trvá približne hodinu, záleží na stave pacienta. Cenovo sa líši v závislosti od ambulancií, za dentálnu hygienu zaplatí pacient zvyčajne od 30 do 80 eur. „V niektorých prípadoch prepláca určitú sumu poisťovňa, závisí to od toho, či má ambulancia zmluvu s danou poisťovňou. Treba si to overiť, pretože v súčasnosti ide prevažne o súkromné ambulancie,“ radí Mária. „V poslednom čase sa stretávam s poukazmi, ktoré ľudia dostávajú od zamestnávateľov ako určité benefity,“ dodáva.

Mnoho ľudí sa dentálnej hygieny bojí rovnako ako vŕtania zubov. Bolestivosť je v tomto prípade subjektívna, ale určite menej častá. „Závisí od pacienta aj od hygienika. Pre väčšinu ľudí je hygiena príjemným zážitkom. Ak bolí, tak len minimálne, pacientov, ktorí majú citlivejšie zuby. Citlivé sú najmä spodné zuby, ale aj to je individuálne. Vždy sa snažím robiť to bez bolesti. Teraz pracujeme s novou technikou, pieskovaním, ktorá je naozaj bezbolestná,“ vysvetľuje Mária. „Pieskovanie odstraňuje zubný povlak aj tzv. začínajúci skalcifikovaný povlak, mäkší kameň. Zuby nebieli, ale vyčistí ich do prirodzenej farby,“ dodáva.

Správne čistenie treba natrénovať

Jednou návštevou sa to nekončí. „Dôležité je, aby ľudia prišli na kontrolu. Overiť si, či človek pochopil, čo sme si vysvetlili. Či pomôcky používa doma a či ich používa správne. Keď mu to nejde, vysvetlíme si a precvičíme všetko znova, aby to doma zvládol sám. Podľa toho naplánujeme ďalšie sedenie,“ hovorí zo skúsenosti a dodáva, že niektorí pacienti majú problém aj so základným čistením. „Všimla som si, že mnohí nemajú vyvinutú motoriku. Nevedia rukou urobiť základný pohyb, ktorý pri čistení potrebujeme.“

Od dentálneho hygienika budete odchádzať s radami, ako sa o zuby starať a aké pomôcky treba používať. „Na začiatok odporúčam iba jednu pomôcku, pretože keď človek dostane veľa vecí naraz, tak ho to môže dopliesť. Začínam klasickou kefkou alebo single kefkou, s ktorými sa dá čistiť bez vody a pasty. Potom na ďalšom sedení pribudne medzizubná kefka. Sú však pacienti, ktorým sa nimi nechce čistiť. Viem, že  ľudia nemajú veľa času, preto sa im snažím poradiť, ako zuby čistiť efektívne. Nech si kefku zoberú napríklad k televízoru. Ja ju používam v aute,“ radí Mária.

Dentálna hygienička zo skúsenosti hovorí, že najväčší problém majú ľudia s používaním medzizubných kefiek. „Spýtam sa pacientov, či ich majú, a oni prikývnu. Keď sa ich spýtam, či ich používajú, povedia, že občas. Oni to všetko majú, poznajú, ale nepoužívajú. Alebo ich používajú týždeň po hygiene, vymíňajú kefky a ďalšie si nekúpia. Potom to už ide dole vodou. Preto je pri problémových pacientoch častejší interval hygieny dôležitý. Keď sa to postupne zlepší, môžeme interval posúvať,“ hovorí.

„Veľa ľudí si zuby niekedy nevyčistí, iba vypláchne ústnou vodou. Spoliehajú sa na všetky vodičky, pastičky. Dôležité je však mechanické čistenie,” hovorí o ďalšom probléme, s ktorým sa v ambulancii stretáva pravidelne. „Ústne vody môžu pomôcť, ale treba apelovať na to, že mechanické čistenie je najdôležitejšie. Pretože látky, ktoré ústne vody obsahujú, cez povlak neprejdú. Biofilm je zhluk baktérií, ktoré držia pokope,“ vysvetľuje. „Mnoho ústnych vôd obsahuje alkohol a silice, ktoré olupujú sliznicu, vytvárajú biely povlak. Keď poviem pacientovi, že používa ústnu vodu, vždy sa prekvapene spýta, ako to viem,“ dodáva.

Investícia do prevencie sa vyplatí

Potrebu dentálnej hygieny si uvedomuje stále málo ľudí. Hoci si za ňu zaplatíte, v konečnom dôsledku je lacnejšia a menej bolestivá ako výkony u zubných lekárov. Ak si každý z nás zvykne na návštevy dentálneho hygienika, tak ako kaderníka či holiča, je pravdepodobné, že vďaka nim budú preventívne prehliadky u zubára každý rok iba krátkou a príjemnou návštevou.

O Márii Chlebišovej

Pochádza z Bratislavy. Študovala na Katedre dentálnej hygieny Prešovskej univerzity v Prešove. Ako dentálna hygienička pracuje päť rokov, momentálne pôsobí v ambulanciách v Stupave a v Ivanke pri Dunaji. Vo voľnom čase jazdí na motorke a rada trávi čas s rodinou.