Je čistotná, rada číta, tancuje a občas si ide zaplávať alebo zacvičiť. Má prácu, ktorá jej pripadá zbytočná a neužitočná. Občas je celkom zmätená. Veľa premýšľa, niekedy sa jej život zdá trochu prázdny, inokedy si len tak užíva rozkoš ničnerobenia. Spoznávate aspoň trochu samu seba? Projekt Ema sa má je o každej z nás.

Každodenný život mladej ženy zobrazila na farebných obrázkoch ilustrátorka Iveta Merglová. Ilustrácie hovoria samy za seba, nevyhýbajú sa ani tragikomickým, trápnym či intímnym momentom, ktoré pozná hádam každá žena.

„Inšpiráciou sú príbehy, ktoré sa stávajú mne, mojim kamarátkam, príbehy, o ktorých počujem v pesničke alebo v rozhovore v električke. Niekedy je to úplne banálne zobrazenie okamihu, niekedy sa pomocou pár políčok snažím povedať, že práca v kancelárii je nuda. Nie sú to závažné témy, skôr ma bavia výstižné a humorné situácie,“ hovorí o ilustráciách ich autorka Iveta Merglová.

Projekt vznikol podľa Ivety celkom prirodzene. Na jej ilustráciách sa často objavovala ženská postava vo vtipnej či v trápnej pozícii, reagujúcej na nejaký stereotyp, žena trpezlivo znášajúca životné strasti, vyrovnávajúca sa so svojím telom a svojou identitou. „Postupne som ju zasadzovala do krátkych príbehov a asi pred rokom som dala dokopy storyboard ku knihe, ktorú som potom vďaka BRaKu a Bratislava Artist’s Book Award realizovala v priebehu šesťtýždňovej rezidencie v Novej Cvernovke v Bratislave. Kniha zachytáva sedem dní v živote Emy, obyčajnej ženy s obyčajným životom plným neobyčajných situácií,“ vysvetľuje ilustrátorka.

Iveta si myslí, že každá žena sa s Emou do istej miery stotožní. Jej cieľom je najmä pobaviť, ukázať, že na každodenné problémy sa dá pozerať s nadhľadom. „Snažím sa zobrazovať ženské telo v jeho prirodzenej podobe, ktorá nie je ovplyvnená diktátom módneho priemyslu. Hrdinka komiksu nemusí byť krásna žena s nadprirodzenými schopnosťami, hrdinkami sme všetky pri prekonávaní každodenných nástrah.“

Na ilustráciách je Ema sama. Iveta pripúšťa, že zatiaľ si jej hrdinka vystačí sama so sebou a bez slov, no možno sa jej asociálne obdobie skončí a ona sa bude musieť popasovať aj s nástrahami komunikácie s ľuďmi.

Bežné životné situácie môžete sledovať na jej Facebooku a Instagrame. Ak chcete mať Emu v knižnej podobe, nosiť ju stále so sebou na taške alebo si ňou ozdobiť príbytok, podporte projekt cez StartLab a možno aj vďaka vám Ema ožije.

O Ivete Merglovej

Pochádza z Plzne, kde študovala knižnú kultúru a intermediálnu tvorbu na Fakulte dizajnu a umenia Ladislava Sutnara Západočeskej univerzity. Žije v Prahe, živí sa grafickým a webovým dizajnom. Od roku 2016 sa venuje ilustrátorskému projektu Biceps. Momentálne pracuje na ilustrovanej knihe Ema sa má.