Sú filmy, ktoré človeka zasiahnu a nad ich posolstvom rozmýšľa ešte niekoľko dní. Niektoré z nich ponúkajú divákovi pútavé príbehy, iné odkrývajú spoločenské témy, o ktorých by sme mali premýšľať aj hovoriť. Na zaujímavé filmové tipy sme sa opýtali koordinátorky festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet Daniely Mužíkovej.

Už 18. ročník festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet sa ponesie v duchu hľadania dôvery. Miera nedôvery a nevraživosti nielen v našej spoločnosti naberá obludné rozmery, preto sa organizátorky a organizátori festivalu tento rok rozhodli hľadať príčiny tohto stavu a spôsoby, ako situáciu zlepšiť. Pomôcť v tom môže viac než 60 filmov, ktoré sú rozdelené do deviatich kategórií. Festival sa tento rok koná v dvoch mestách súčasne: 12. – 17. 10. v Bratislave a o dva dni kratšie v Košiciach. Následne bude putovať do 20 miest na celom Slovensku. Pozrite sa, čo by ste si nemali dať ujsť.

1. Divošky mesačného cyklu

Joanna Sokolowski a Kate Trumbull-LaValle sú režisérky, ktoré sa roky zaoberajú silnými témami, ktoré hýbu americkými predmestiami. Najnovšie ich zvedavé oko kamery zaviedlo do východného Los Angeles, kde sa ulicami pri splne mesiaca preháňajú mladé ženy na bicykloch so šatkami na tvárach.

Nie je to gang, ale hnutie, ku ktorému sa v chudobnej a násilím prešpikovanej oblasti pridávajú ženy latinskoamerického pôvodu. Zakladateľka hnutia Xela, raperka a matka deväťročnej dcéry, bola v detstve zneužívaná. Životné traumy si zažila väčšina členiek tejto feministickej organizácie, no vďaka solidarite a emancipácii, ktorými ich komunita podporuje, sa im s nepriaznivým osudom darí vyrovnávať lepšie.

Autentický portrét amerického predmestia zachytáva inšpiratívnu iniciatívu a ženskú vôľu zmeniť svoje životné vyhliadky.

2. Atómový sused

Švédsky dokument z dielne Fredrika Oscarssona vnímavo sleduje hlavnú hrdinku Hannu, ktorá má pred sebou ťažkú dilemu. Hanna je učiteľka, ktorá sa s rodinou odsťahovala na vidiek v severnom Fínsku, aby jej tri deti mohli vyrastať uprostred prírody.

Celkom nečakane k nej prichádza správa, že neďaleko ich pokojného domova má vyrásť jadrová elektráreň. Hanna sa zapája do komunitných protestov, ktorým venuje čoraz viac voľného času. Stáva sa aktivistkou na plný úväzok, dokonca dostáva ponuku na vstup do vysokej politiky. Pritom po celý čas hľadá odpoveď na zásadnú otázku: Má sa sústrediť na súčasné potreby svojich malých detí alebo sa snažiť pozitívne ovplyvniť ich budúcnosť presadením lepších zákonov?

3. Život začína po stovke

Švédska režisérka Asa Blanck prináša obľúbenú tému sociálnych sietí a moderného spôsobu života – len trochu inak, ako sme zvyknutí. Jej protagonistka Dagny prispieva denne na svoj blog. Píše o všedných veciach, komunikuje s priateľmi a sem-tam si prejde zoznamky. Večer nezriedka vyráža na párty, kde nepohrdne pohárom šampanského. Hosťuje v  televíznych reláciách a ľudia ju spoznávajú na ulici.

Fakt, že sa narodila v roku 1912, sa zdá nepodstatný. Ako sama hovorí, byť aktívna a mať vôľu učiť sa stále nové veci, nie je otázkou veku. Aj napriek tomu, že jej osud nebol ľahký, neutápa sa v minulosti, ale teší sa na všetko, čo príde. Skrz svoj príbeh dokazuje, že je potrebné odhodiť hanblivosť a strach – na to je život príliš krátky.

4. Medzi nami

O pôrode sa hovorí ako o najšťastnejšom dni v živote budúcej matky. V slovenských nemocniciach sa však radostné očakávania môžu poľahky premeniť na nočnú moru. Dokumentárny film Zuzany Límovej odkrýva svet za zatvorenými dverami pôrodníc, kam je zvyčajne dovolené vstúpiť len budúcim mamičkám. Dokument bude mať na festivale slovenskú premiéru, aby tak pootvoril diskusiu o živej téme slovenského pôrodníctva aj zdravotníctva ako takého.

5. Diera v hlave

O Porrajmos – tragédii Rómov a Sintov v druhej svetovej vojne sa nikdy a nikde príliš nehovorilo. Boli vraždení v desiatkach, stovkách, tisícoch. Na okrajoch masových hrobov, v koncentračných táboroch, pri cestách… Puškami, kladivami, plynom. Mlčalo sa o nich, lebo dlhé roky boli a sú na spoločenskom okraji. Prežili, no každý z nich má svoju pamäť a jazvu ako dôkaz.

Nový dokument režiséra Róberta Kirchhoffa nehovorí len o tomto temnom období našich dejín, otvára témy premlčania, zabúdania, historickej amnézie a spoločenskej ignorancie menšín. Dnes, keď sa náš svet opäť fašizuje, sú jeho protagonisti jednými z posledných svedkov holokaustu. Žijú s dierou v hlave ako s pečaťou, so znamením doby.

Film je zaradený do súťažnej sekcie s názvom Slovenský dokument.

6. Kyberdžihád

Islamský štát a ďalšie teroristické skupiny sa vo svojom boji neobmedzujú len na využívanie tradičných zbraní. Čoraz viac prepojený svet ponúka extrémistom nové možnosti na šírenie strachu a nenávisti. Tisíce mladých mužov a žien po celom svete podliehajú propagande, ktorou džihádisti plnia sociálne siete a internetové médiá.

Holandský režisér Hans Busstra začal nad terorizmom a terorom, ktorý tieto skupiny na internete vyvolávajú, rozmýšľať v širších kontextoch, vďaka čomu vznikol publicisticky ladený dokument Kyberdžihád. Film odhaľuje stratégie teroristov vo virtuálnom svete a zároveň si kladie znepokojujúcu otázku, či je vôbec možné túto kybernetickú vojnu vyhrať.

7. Všetko je pod kontrolou

Facebook, Amazon či Google nám neustále, 24 hodín denne, sedem dní v týždni, poskytujú bránu do digitálneho sveta, našu ochranu zabezpečujú priemyselné kamery. Kto však má prístup k našim odtlačkom prstov, skenom zreničiek, nákupným preferenciám či príspevkom na sociálnych sieťach? Začalo nám byť naše súkromie ukradnuté?

Rakúsky režisér Werner Boote cestuje po svete a unikátnym, šarmantným spôsobom a zvedavosťou jemu vlastnou odhaľuje „prekrásny nový svet“ úplnej kontroly.

Program a opis ďalších zaujímavých filmov, ktoré si budete môcť pozrieť v rámci festivalu Jeden svet, nájdete na stránke podujatia.

O Daniele Mužíkovej

Daniela Mužíková je absolventka scenáristiky a dramaturgie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, okolo filmu sa teda pohybuje už niekoľko rokov. Okrem festivalov je jej srdcu blízky aj ľudskoprávny aktivizmus, ktorému sa taktiež dlhodobo venuje. Vďaka prepojeniu týchto dvoch tém začala tento rok pôsobiť ako koordinátorka festivalu Jeden svet.