Deti na veľkých hudobných festivaloch sú trochu kontroverzná téma. Názor, že zobrať dieťa na festival môže len sebecká matka, vôbec nie je ojedinelý. Rodiny s deťmi ako aj špeciálny program pre malých návštevníkov už však nie sú raritou.

Opýtali sme sa mám, ktoré na masové akcie berú svoje deti, ako z festivalu urobiť príjemný zážitok pre celú rodinu. Ľubica Ščambová z organizačného tímu Pohody zas prezradila, ako vychádza najväčší slovenský hudobný festival v ústrety najmladším návštevníkom.

Janka: Festival si môžete užiť aj s bábätkom

Janka Polnischová si festivaly na Slovensku a v Anglicku zažila ako návštevníčka, ale aj ako organizátorka či účinkujúca počas svojho pôsobenia v speváckom zbore Lúčnica či v britskom kráľovskom speváckom zbore. Minulý rok však prvý raz aj ako mama, keď na Pohodu vzala svojho, vtedy len dvojmesačného synčeka Juraja.

Stretla sa s názorom, že je sebecké, keď rodič ťahá dieťa na festival len preto, lebo tam on sám chce ísť. Ona si však myslí, že sebecké je skôr dieťa na podujatie nezobrať. Tento názor si vybudovala vo Veľkej Británii. „Keď som prišla prvýkrát na britský festival Glastonbury, prekvapilo ma, koľko detí, respektíve rodín som tam videla. Deti boli na festival i na britské počasie tak ako rodičia pripravené, mali gumáky, pršiplášte, rodičia ich vozili v drevených vozíkoch a zrazu mi to prišlo úplne prirodzené, že takéto podujatie je vlastne aj pre dieťa úžasným dobrodružstvom,” hovorí Janka.

Pred festivalom je dobré preštudovať si informácie, ktoré sú na webovej stránke, a sledovať novinky. Tak vlastne podľa Janky zistíte, že okrem oblečenia toho až tak veľa baliť nemusíte.

Festival Pohoda je podľa nej určený aj pre rodiny s deťmi. „Má zriadený Family park, ktorý je nabitý aktivitami pre deti rôznych vekových kategórií.” Keďže je festival umiestnený na letisku, je to ideálna kombinácia betónovej a trávnatej plochy, dá sa tam jednoducho pohybovať s kočíkom. Janka minulý rok s bábätkom využila kočík aj šatku na nosenie.

Najväčšími strašiakmi sú teplo a hluk

Súčasťou festivalov sú často aj vysoké horúčavy. Janka hovorí, že pred slnkom sa chránia tak ako vždy, keď trávia horúce letné dni vonku. Čiže krémom s vysokým ochranným faktorom, ktorý je, mimochodom, dostupný aj na festivale. Tiež niečím na ochranu hlavy proti slnku a vhodným vzdušným oblečením alebo využívajú zatienené plochy. Netreba zabudnúť na pitný režim, prízvukuje. Okrem nápojov, ktoré sa dajú zakúpiť v nápojových centrách, sa v areáli festivalu nachádzajú cisterny s pitnou vodou, ktorá je zadarmo.

Keďže má festival limitovanú kapacitu a rozsiahly areál, dá sa na ňom bez problémov vyhnúť davu ľudí, ako aj veľkému hluku. „Ak si chce niekto užiť koncert v blízkosti pódia, odporúčam protihlukové slúchadlá pre deti, ktoré bežne dostanete v obchodoch s hudobnou technikou. Pred alkoholom sa ako dojčiaca matka chránim tak, že ho nepijem,” dodáva.

Mobilná aplikácia vám môže pomôcť

Dobrou pomôckou na to, aby ste sa vyhli problémom, je podľa Janky sledovať festivalové aplikácie, ktoré okrem programu a pripomenutia vášho vytúženého koncertu hlásia aj prípadné výstrahy a odporúčania organizátorov či „lokalizujú strateného otecka v nápojovom centre“. Užitočnou službou je aj registrácia detí na festivale. Každé dieťa dostane pri vstupe na festival identifikačný náramok. Je naň potrebné uviesť telefónne číslo rodiča, s ktorým sa organizátori v prípade potreby skontaktujú.

Ak „vychytáte“ všetky prípadné nepríjemnosti, ostáva vám len užívať si atmosféru. Pre Janku má festival s dieťaťom úplne iný rozmer. „Mala som šťastie, že som festival zažila z viacerých strán. Ako návštevníčka, brigádnička sprevádzajúca kapelu, účinkujúca, ako členka organizačného tímu a teraz ako matka. Deti sú úžasne vnímavé. Jurko má obdobie, keď ho zaujíma asi všetko. Na všetko ukazuje prstom a potom nám o tom rozpráva alebo vysvetľuje. Veľmi sa teším na Pohodu jeho očami i ušami.”

Minulý rok, keďže mal iba dva mesiace, väčšinu času prespal. Večerné koncerty si Janka s mužom užili vďaka živému prenosu na webe z pohodlia domova. „Tento rok sa chystám napríklad na workshop tanca s bábätkom v šatke alebo na Montessori herne. A keď budeme unavení, pôjdeme si ľahnúť,” dodáva.

Bibiana: Festivaly si užila so školáčkami, s tínedžerkami aj s dospelými dcérami

Bibianu Grebeňovú Šedivú väčšina ľudí pozná po hlase z rozhlasového éteru, keďže vyše dvadsať rokov pôsobila v slovenských rádiách. Aktuálne pracuje v Agentúre KVAS, ktorá organizuje kultúrne podujatia a eventy. Vďaka tomu, že sa pohybuje v kultúrnej sfére, festivaly si nechodievala len užiť s partiou, ale sa chodila na ne aj vzdelávať a objavovať novú hudbu.

Bibiana je mamou dvadsaťpäťročnej Niny, dvadsaťročnej Terezy a jedenásťročného Huga. Dievčatá zvykla Biba s manželom Kamilom brávať na festivaly už ako deti. Dnes si dcéry robia vlastný festivalový program, mladšiemu Hugovi však festivaly nie sú veľmi po chuti. „Na jednom hudobnom festivale si zapchával uši a hudba ho nebavila, čiže jediným riešením bolo odviezť ho odtiaľ k starým rodičom,” spomína mama Bibiana.

Nie každý festival je pre deti vhodný

Podľa nej je vek dieťaťa, ktoré by zobrala na festival, aby aj ona z neho niečo mala, individuálny vzhľadom na samostatnosť dieťaťa, jeho záujem o program a tiež vzhľadom na nároky dieťaťa voči rodičom. Nemá skúsenosti s maličkým dieťaťom na festivale, zobrať dieťa so sebou aj na takéto podujatie sa jej zdá milé. „Myslím si však, že je množstvo letných festivalov na Slovensku, kde by som dieťa do 13-14 rokov určite nezobrala.” Pohodu považuje za festival najviac priateľský k deťom. Svoje dcéry však brávala aj na iné festivaly. Spomína si, ako jej dcéry ako školáčky v noci vbehli do stanu, kde DJ hral práve drum and bass, a veľmi sa z toho tešili.

Vďaka rokom skúseností už Biba presne vie, čo si na festival vziať. Pri balení nesmie zabudnúť okrem bežných vecí ani na malú tašku alebo ruksak na osobné predmety. „V nej mám pokrývku hlavy, pršiplášť, šatku na krk, ponožky, telefón s fotoaparátom, fľašu s vodou a peniaze v hotovosti. Keď nezabudnem, pribalím si aj opaľovací krém,” vymenúva. Objem vecí však závisí aj od toho, akým dopravným prostriedkom človek ide a kde bude spať. Užitočným tipom Bibiany je počas dňa, keď je veľmi teplo, jesť čo najľahšie jedlá, piť veľa vody, občas kávu, oddychovať v tieni, jednoducho sa šetriť na večerné koncerty.

Tínedžeri by mali vedieť, ako sa správať

Bibiana je posledné roky v pozícii rodiča detí, ktoré sú na festivale samy alebo im v areáli necháva voľnosť. „Naše dievčatá sú zodpovedné. Veľmi dobre vedia, že na veľkých akciách je fajn navzájom dávať na seba pozor v partii. Napríklad nenechať kamaráta zaspať napoludnie na slnku a podobne. A triezvo reagovať, keby sa nebodaj niečo stalo. Ony sú skôr stanové typy, my s manželom sa snažíme nocovať niekde, kde je sprcha. V prípade naozaj nevydareného počasia by sme ich tak mali kam ,evakuovať‘. To sa však ešte nestalo.”

Dôvod, prečo Bibiana brala deti na festival, bol ten, že ony samy mali záujem ísť a zažiť festivalovú atmosféru. „Myslím si, že rodičia nepotrebujú žiadne rady. Každý si pozná svoje dieťa a určite s ním dokáže zvládať aj netypické situácie, keď sa už rozhodne zobrať ho na festival,” uzatvára trojnásobná mama.

Organizátorka Pohody: Kultúru, tieň aj pokoj nájdete vo Family parku

Fakt, že festival Pohoda je naozaj rodinným podujatím, dokazuje aj počet detských návštevníkov. Minulý rok bolo registrovaných 1 802 detí do 12 rokov. Najmladšie dieťa na festivale bolo šesťtýždňové bábätko.

Ľubica Ščambová z organizačného tímu Pohoda vie vysvetliť, prečo je na ich festivale toľko detí. „V prvom rade preto, lebo Pohoda je skvelým miestom pre deti. Zároveň je to dôsledok vysokého komfortu, ktorý zaručuje, že ľudia sa k nám vracajú a na Pohodu chodia aj po tom, keď už nie sú v typickom festivalovom veku.”

Pohoda má špeciálny priestor Family park, kde je pre rodiny s deťmi pripravený bohatý kultúrny program a aj servis pre detičky. „Sú tam aj prebaľovacie pulty, mamičkám poskytujeme aj prebaľovacie podložky, vlhčené vreckovky a v prípade potreby aj plienky. Takto odľahčujeme aj ich batožinu. K dispozícii sú aj kútiky na dojčenie, detské postieľky, kde si deti po náročnom programe môžu oddýchnuť, ale aj atrakcie, nafukovačky, workshopový stan, pitný režim a nejaké dobrôtky grátis,” opisuje vybavenie Family parku Ľubica.

Priamo v parku je na predaj dojčenská voda aj ovocné kašičky. „Ostatné jedlo na festivale je také rozmanité, že určite uspokojí aj najmenších návštevníkov festivalu,” dodáva.

Deti vám aj postrážia

Ak rodičia túžia ísť na niektorý z koncertov, no vedia, že deti by ho nezvládli, môžu ich vo Family parku nechať, maximálne však na tri hodiny. „Náš park, kde sa o deti stará profesionálna služba, je v prevádzke v piatok a v sobotu od 9.00 do 21.00 hod.,” informuje členka organizačného tímu.

Family park je v zóne, kde je najmenej hluku. Všetky veľké pódia sú otočené chrbtom k tomuto parku. „Hudbu tam síce počuť, no nie je to hluk, ktorý by deťom neprospieval alebo bránil v spánku,” tvrdí Ľubica.

Family park nie je len praktickým priestorom, kde sa schováte pred slnkom a hlukom, ale aj miestom, kde sa deti zabavia. „Okrem koncertov budú detičkám zvyšovať kultúrne povedomie aj divadielka. Funguje tam Montessori klub, kde detičky môžu rozvíjať svoje schopnosti, sú tam aj rôzne zaujímavé workshopy. Napríklad cirkusový, hrnčiarsky, dramatický či workshop pletenia. Deti si môžu vyskúšať zahrať na hudobných nástrojoch a budeme tu mať aj pastierske hry. Najmenšie detičky si s mamičkami zatancujú v šatkách,” vymenúva časť programu Ľubica.

Viac o programe Family parku si prečítate na stránke festivalu Pohoda. Na najväčšom slovenskom festivale nebude chýbať ani stan CURAPROX, v ktorom sú vítané aj rodiny s deťmi. Naučíte sa niečo o ústnej hygiene a môžete sa zabaviť aj v hernom kútiku.