Hranie digitálnych hier nie je bezduchou zábavkou, ktorá deťom nedá nič užitočné. Lucia Šicková je mamou troch detí a zároveň spoluzakladateľkou spoločnosti Pixel Federation, firmy, ktorá sa venuje vývoju počítačových hier. „Priznávam, že všetky hry, ktoré hrajú moje deti, som hrala s nimi a sama som sa pri nich dobre bavila,” prezradila. Pozrite sa, ktoré hry odporúča.

„Hry sú pre deti dobré, a to akékoľvek – v prírode, pohybové, literárne aj digitálne. Z môjho pohľadu by mali rodičia a učitelia zabezpečiť, aby dieťa dostávalo čo najrôznorodejší kokteil online a offline zážitkov. Pri digitálnych hrách je obzvlášť dôležitý múdry dospelý. Ak robí človek, či už malý, alebo veľký, čohokoľvek veľa, nie je to dobré,” vysvetľuje Lucia, ktorá v Pixel Federation vedie vzdelávacie programy a rieši projekty týkajúce sa edukatívnych hier.

„Som rada, keď moje deti hrajú digitálne hry. Je to lepšie, ako keď pasívne sledujú rozprávky. V hre sú aktívne angažované, participujú na obsahu, snažia sa prekuknúť systém, porozumieť pravidlám, vytvoriť niečo zaujímavé alebo skúšajú vyriešiť nejakú záhadu. Neboja sa zlyhania, lebo vždy majú ďalší pokus,” objasňuje svoj prístup.

Za výhodu digitálnych hier považuje aj to, že deti v nich vždy získajú spätnú väzbu. Okrem toho sa deti popri hraní aj učia, či už nevedome, alebo vedome. „Môj najstarší syn vie, že ma ľahšie presvedčí na ďalších päť minút hry, ak mi povie, že sa v nej niečo učí,” dodáva Lucia. Dobré hry určené deťom sa snažia zladiť zručnosti hráčov s výzvami.

Nasledujúce aplikácie nie sú iba „žrútom času“, ale pomáhajú deťom niečo sa naučiť a rozvíjať ich zručnosti. Lucia totiž deťom vyberá také hry, v ktorých nechýba výzva, zábava ani pridaná hodnota.

1Farebná zábava pre chlapcov aj dievčatá

„Vývojárska dielňa Toca Boca je na trhu detských aplikácií známa. Prvá aplikácia vyšla v roku 2011 a odvtedy vydávajú vizuálne príjemné, zábavné, edukačné hry, ktoré, ako sami tvrdia, majú rodičia radi, ale deti ich milujú,” vysvetľuje Lucia. Dnes majú vo svojom portfóliu 38 aplikácií, v ktorých nie je reklamné video ani výzva niečo zaplatiť.

„Je mi sympatické, že majú hry pre najmenších, ale aj pre staršie deti. Moja trojročná dcéra miluje variť dobroty pre milé príšerky v Toca Kitchen, nakladať a prevážať tovar na vláčiku v Toca Train alebo ošetrovať pacientov v Toca Doctor,” opisuje.

Luciin päťročný syn zasa rád spravuje mesto v Toca Town či školu v Toca School. „Najstarší osemročný syn sa ešte z času na čas vráti k Toca Nature a tvorí si vlastný les, o ktorý sa stará, alebo objavuje chemické prvky v Toca Lab,” uvádza príklady.

Dostupné: v App Store, Microsoft Store, Google Play
Cena za jednu hru: 2,99 eura

2Lahôdka pre detské očká aj ušká

Hudba v hrách je ďalším elementom, ktorý dokáže deti zaujať. „Loopimal je skvelá hra aj pre menšie deti. V hre sa veľmi intuitívne kladú základné farebné tvary na časovú os, tvoria hudbu a postavička podľa nej tancuje,” chváli hru Lucia.

Dostupné: v App Store
Cena: 4,49 eura

3Hry bez časového stresu

Najmladší Šickovci obľubujú aj hry od Studio Pango. „Ich hry sú hlavne hravé, bez akýchkoľvek prvkov súťaže či časových stresov. Moje deti majú obzvlášť rady Pango Cars, kde si stavajú vlastné autíčka, či Pango Playground, kde je každá položka virtuálneho ihriska interaktívna. Mnohé z nich majú aj edukačný element,” tvrdí mama Lucia. Hry sú platené a počas hrania sa ani tu nespustí reklamné video či výzva zaplatiť.

Dostupné: v App Store, Google Play
Cena za jednu hru: od 1,79 eura do 3,99 eura

4Aplikácie pre starších bádateľov

Aplikácie od štúdia Tinybop považuje Lucia Šicková za vizuálne krásne. „Ich cieľom je pomôcť deťom porozumieť, ako jednotlivé objekty fungujú. Pri dizajnovaní dbajú na to, aby spolupracovali s odborníkmi z danej oblasti.” Z ich ponuky stoja za vyskúšanie hry Skyscrapers, Human Body, Nature či Space.

Dostupné: v App Store
Cena za jednu hru: od verzií zadarmo až do 4,49 eura

5Logická hra s jedinečnou atmosférou

„V dvanástich leveloch plných unikátnej atmosféry rieši hráč rôzne logické úlohy a hádanky, objavuje, a to všetko v sprievode výbornej hudby od Iamyanka. Poco Eco bola u nás dlho obľúbená hra, soundtrack ešte stále radi počúvame,” hovorí odborníčka na hry. Zároveň uvádza aj príklad, ako online svet môže preniknúť do toho reálneho. „Postavičku sme si niekoľkokrát vyrábali z papiera či z modelovacej hmoty.”

Dostupné: v App Store, Google Play
Cena: 4,49 a 3,09 eura

6Audiovizuálny pôžitok pre deti aj rodičov

Nádherný súlad hudby, zvukov a obrazu možno nájsť v hrách českého štúdia Amanita Design, ktoré sú určené starším deťom, no zabavia sa pri nich aj rodičia. Tieto hry hráva Luciin osemročný syn. Aplikácie si v rodine obľúbili až tak, že s plyšovými verziami hlavných hrdinov sa hrávajú aj mimo virtuálneho prostredia.

„Zatiaľ najviac rezonujú Botanicula a Samorost 3. Machinarium je graficky unikátne s pútavým príbehom, ale úlohy, ktoré musí plniť robot Jozef, sú náročnejšie a vyžadujú si viac času,” objasňuje Lucia.

Dostupné v: App Store, Google Play
Cena: 5,49 a 4,49 eura

O Lucii Šickovej

Je spoluzakladateľkou spoločnosti Pixel Federation, slovenskej firmy, ktorá vo svete prerazila v oblasti vývoja digitálnych hier. Lucia riadi interné vzdelávanie a projekt Edufactory, ktorý podporuje inovatívne vzdelávacie projekty či edukatívne hry a ich vhodné použitie vo vzdelávaní. Jej manžel Šimon Šicko je šéfom spoločnosti Pixel Federation. Spolu vychovávajú osemročného Davida, päťročného Natana a trojročnú Tamaru.