S teplými dňami prichádzajú dilemy, kam vyraziť na víkend či ako vytvoriť pútavý program tak, aby bola spokojná celá rodina. Ak sa rozhodnete stráviť niektorý májový alebo júnový víkend v meste, inšpirujte sa výberom jarných festivalov a trhov po celom Slovensku.

1Kid. Detský shop up

Témou májovej edície prvého detského festivalu je ohľaduplnosť. Ohľaduplnosť k prírode, k ľudom a k materiálu, z ktorého vznikajú produkty od lokálnych značiek. Predajný event dizajnérskych značiek pre deti tento rok prinesie do bratislavskej Starej tržnice desiatky výrobkov oblečenia, doplnkov, hračiek, knižiek, nábytku, dekoru a kozmetiky pre deti vo veku od 0 do 12 rokov. Novinkou budú značky ako Slowatch, TOMS, Uashmama, Happy Socks, Novesta či Nosene. Nebude to iba o móde a nakupovaní, ale zažijete aj filmárske a fotografické workshopy, divadlo, náučné počítačové hry. O program pre deti bude postarané počas celých piatich dní podujatia. Nezabudnite si doniesť starú kefku, ktorú môžete zrecyklovať v stánku CURAPROX.

Miesto: Bratislava
Dátum: 2. – 4. máj 2018
Cena: jednodňový vstup 3 €, trojdňový vstup 5 €
Viac informácií: www.kidshopup.com

2Handmade trh SashE

Na Deň matiek sa v Event house v Žiline uskutoční druhý ročník predajného trhu ručne robených dekorácií, oblečenia, doplnkov či hračiek. Súčasťou sú workshopy, detský kútik aj program pre deti rôzneho veku. Deti sa naučia vyrobiť korálikové náramky pre mamičky či brmbolcové kľúčenky a záložky. Pre dospelých a staršie deti sú pripravené workshopy súvisiace s výrobou maľovaných plátenných tašiek a minizáhrad v skle.

Miesto: Žilina
Dátum: 13. máj 2018
Cena: 3 €, deti do 6 rokov zdarma
Viac informácií: Podujatie na Facebooku

3BRaK – Bratislavský knižný festival

Štyri dni s Bratislavským knižným festivalom budú plné kvalitnej medzinárodnej literatúry, knižnej ilustrácie a dizajnu. Čakajú vás stretnutia s autormi, výstavy, koncerty či kreatívne workshopy. V Pistoriho paláci sa na piatom ročníku BRaK-u predstaví aj viac ako tridsať malých vydavateľstiev zo Slovenska a z Českej republiky. Pre najmenších návštevníkov festivalu bude pripravený program, ktorý vzniká tento rok po prvýkrát v spolupráci s detským časopisom Bublina.

Miesto: Bratislava
Dátum: 17. – 20. máj 2018
Cena: 2 €
Viac informácií: www.brakfestival.sk

4Festival USE THE C!TY

Košice v dňoch 30. mája až 2. júna ožijú umením, hudbou a zábavou. V centre mesta, ale aj na sídliskách sa budú konať koncerty (niektoré aj priamo v električke), divadelné predstavenia, budú sa vystavovať diela, maľovať obrazy priamo v uliciach a tvoriť legálne grafity či netradičné háčkované diela. Program vyvrcholí veľkolepou módnou šou a cirkusovým sprievodom. Podujatie si určite užijú aj deti, ktoré budú môcť maľovať na električku, učiť sa žonglovať, hrať spoločenské hry či sledovať živé stvárnenie rozprávok.

Miesto: Košice
Dátum: 30. máj – 2. jún 2018
Cena: zdarma
Viac informácií: Facebooková stránka podujatia

5Cirkul’art: Festival nového cirkusu

Medzinárodný Festival nového cirkusu spája divadlo a cirkus s pouličným umením. Nový cirkus patrí k najmladším žánrom javiskového umenia. Prostredníctvom cirkusantských zručností vyjadruje metafory, príbehy, témy, divadelné obrazy či dejovú líniu. Posledný májový víkend sa v Stupave predstavia divadelní umelci z celého sveta, z bohatého programu predstavení a workshopov si vyberiete vy aj vaši najmenší. Na podujatí nebude chýbať ani stánok CURAPROX, v ktorom budete môcť ochutnať nové zubné pasty BE YOU, deti sa zas budú môcť naučiť, ako si správne umývať zúbky.

Miesto: Stupava
Dátum: 25. – 26. – 27. máj 2018
Cena: základný vstup na festival bez predstavení v šapitó – dospelý 4 €, dieťa 2 €
Viac informácií: www.cirkulart.sk

6Urban Market

Jarná edícia Urban Marketu sa už tradične uskutoční v rámci bratislavských dní architektúry a dizajnu. Aj tento rok bude prvý júnový víkend živým spojením trhu súčasnej umeleckej a kreatívnej tvorby na Slovensku. Nebude chýbať sprievodný kultúrny program ani edukačné aktivity. V CURAPROX stánku sa budú recyklovať zubné kefky, ochutnávať nové pasty aj predávať obľúbené limitované edície kefiek. Témou aktuálneho vydania marketu bude Spolupráca a jej sila prinášať výnimočné výsledky.

Miesto: Bratislava
Dátum: 1. – 3. jún 2018
Cena: info čoskoro
Viac informácií: www.urbanmarket.sk

Máte aj vy obľúbenú akciu, ktorú nikdy nezmeškáte? Podeľte sa s nami o vaše tipy v diskusii na Facebooku pod týmto článkom.